Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az 1877-78-as orosz-török...

Az 1877-78-as orosz-török háborúban lett volna reális esélye annak, hogy az oroszok visszafoglalják Konstantinápolyt?

Figyelt kérdés

2024. jan. 2. 17:20
 1/9 anonim ***** válasza:
84%

VISSZA???????


Mikor volt az az oroszoké?

2024. jan. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Minden bizonnyal el tudták volna foglalni, de a nagyhatalmak beavatkoztak.

A britek nyomására Oroszország elfogadta az Oszmán Birodalom által 1878. január 31-én felajánlott fegyverszünetet, de tovább haladt Konstantinápoly felé.A britek csatahajókat küldtek, hogy megfélemlítsék Oroszországot a városba való behatolástól, és az orosz erők megálltak San Stefanóban.

Sem a franciák, sem az Osztrák-Magyar Monarchia nem akarta a térség erőviszonyait még jobban felborítani és igyekeztek az orosz befolyást annyira csökkenteni a Balkánon, hogy az ortodox államok függetlenedhessenek a Portától, de ne legyenek Oroszország részei, amire volt rosz törekvés.

2024. jan. 2. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
41%

#1


Úgy érthette a kérdező, hogy az ortodoxkereszténység központja volt. Ott is az "ortodox" címke.


#2-es egyébként nagyjából leírta.

Elég reális volt az esélye. Szárazföldön is megközelítették - Trákia. Gyakorlatilag a Brit Birodalom nyomásgyakorlása, és a hadihajói akadályozták meg benne.

De ebben mennyi lehetett volna a valós realitás, azt nem tudjuk. Mégis nagyvárosról volt szó, ami egy birodalom fővárosa volt akkor.

2024. jan. 2. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen, úgy értettem, hogy Konstantinápoly volt az ortodox kereszténység központja.

Az oroszok magukra a harmadik Rómaként tekintettek, Konstantinápoly, vagyis a Bizánci Birodalom volt a második Róma, aminek az örökségét az oroszok akarták tovább vinni.

2024. jan. 3. 02:08
 5/9 anonim ***** válasza:

Egy-két évvel korábban az egész Balkánon lázadások söpörtek végig.

Volt amelyik korán hamvába holt, volt amit brutális szigorral levertek a törökök - nagy nemzetközi felháborodást keltve,- de helyette keletkeztek újak egyre-másra.

A rendfenntartó erőkön, amelyek helyőrségileg állomásoztak a balkáni területeken az oszmánok kétszázezres katonai kontingenst vontak össze a térségben, de az oroszok majdnem ekkora hadsereget irányítottak oda, amely kezdetben csupán védelemre rendelkezett be, mert csapnivaló volt a logisztika, így nem tudtak támadóan fellépni.

Korábban a krími háborúban Oroszország minimális veszteséget szenvedett, ám le kellett rombolnia Szevasztopol erődjét és a Fekete tengeri flottát sem tarthatta meg.

A Kaukázusban viszont erőteljes csapásokat mértek az oszmánokra.

Végül a Balkánon is sorozatosan tönkre verték a török hadseregeket, Montenegro, Hercegovina, Szerbia és a többi fellázadt tartomány kicsúszott a Porta irányítása alól.

Az oroszok egybefüggő területet akartak szerezni A román, bolgár régiók egy részén át egyenesen FÖLDKÖZI TENGERIG.

Konstantinápoly is a tengeri szoros miatt lett volna fontos a számukra,

Abban nem reménykedtek, hogy azt a birodalmuk részévé tehetik, ám ellenőrizni akarták, kb mint Gibraltárt a britek.

A Kaukázusban való terjeszkedéssel ellenben olyan vágyak megvalósítására törekedtek szívósan a cárok is, majd a bolsevikok később, hogy Iránon, Irakon, illetve ezen területek egy részén át kijuthassanak a déli tengerekre.

Ha ez sikerült volna nekik, akkor Oroszország kereskedelme és ez által ipara olyannyira megerősödhetett volna, hogy Európa országai, birodalmai külön-külön nem állhattak volna ellent neki, csak legfeljebb egységesen, mint manapság, vagy mint Napóleon alatt.

Azonban tudták ezt a nagyhatalmak is, egyedül a bismarcki Németország támogatását élvezhette részlegesen egy ideig Oroszország, azt is csak a franciákkal és a britekkel szembeni pozíció miatt, amely hasonló volt.

Vagyis ez a háború inkább nagyhatalmi törekvések miatt zajlott, az ortodox vallás csak ürügyként volt inkább jelen, pontosabban a felszínen komoly hivatkozás volt rá, de mégsem az volt a lényeg.

Végül Szerbia, Montenegro, Hercegovina, Románia független lett, Bulgáriának meg a törököknek autonómiát kellett biztosítania, de az orosz hegemonikus törekvéseket sikerült visszaszorítani, bár a Fekete tengeri flottára megint jogot kapott és a Kaukázusi területeken kívül Moldovában is terjeszkedhettek.

[link]

2024. jan. 3. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
36%
Nem Konstantinápolyt akarták visszafoglalni, hanem Carográdot (Konstantinápoly akkori "orosz" neve) akarták felszabadítani. Az oroszok a cári időkben sem hódítottak, hanem felszabadítottak. Többek között Alaszkát is.
2024. jan. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#6


Nem az orosz neve, ne ferdíts. Hanem általános szláv neve.


És nem CarIgrad, ami magyarul Cárváros, de jobb a "Cárok Városa". Ez szintén a hajdani Konstantinápoly ortodox szakrális központja.


Persze expanzió volt az oroszok részéről a Balkán felé való terjeszkedés. (Itt megjegyzendő, hogy terjeszkedni mindenkinek szabad, meg hábkrúzni, csak nemik nem. Nincs kettősmérce...)

Viszont ez esetükben valóban a III. Róma elmélettel függ össze. Azt pedig kár lenne tagadni, hogyha expanziós törekvés is volt a balkáni ortodox államok támogatása, akkoris az oroszok nélkül nem biztos, hogy függetlenedtek volna.


Leszámítva, TALÁN amikor az osztrák csapatok jártak szinte görög területen. Csak a franciák, a "legkeresztényibbek" hátba támadták Ausztriát, így kénytelenek voltak Nyugatra fordulni. Még két évszázadnyi török elnyomás alatt hagyva a Balkánt.

2024. jan. 4. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
És nem Carograd, hanem CarIgrad*
2024. jan. 4. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#6 vagyok. Kb. 15-20 éve olvastam ebben a témában egy könyvet, úgy emlékszem -lehet, hogy rosszul ennyi idő után - hogy ott CarOgrad néven említette az orosz ellenességgel sosem vádolt G. G. Ő valóban nem írta, hogy az az orosz és nem az általános szláv megnevezés.

Amit a "felszabadítás" kapcsán írtam, amellett kitartok. Dosztojevszkij többször sürgette a cárt, hogy "szabadítsa fel" Nyugat-Európát.

2024. jan. 4. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!