Róma bukásának egyik oka volt a kereszténység? Vagy ilyesminek semmi köze nem volt hozzá?
Inkább az, hogy tobzódtak a prolik. Ahol a proli elszaporodik, annak az országnak vége.
Sajnos Magyarországot is beleértve, ahol Kádár óta ki lett tenyésztve pár generációnyi proli.
Így sorban.
1.A barbárok betelepítése
2. A kereszténység felvétele
3. Túlnőtt önmagán
4. Infláció gyengítette a gazdaságot
4. Ólommérgezés sújtotta a lakosokat
5. A birodalom felosztása
Részletek:
Nincs összefüggés, sőt a kereszténység egy nagyon jó "államvallás" amivel a plbeset a vallással is kontrollálni lehet. Centralizált, erősen irányított, ideális a hatalomgyakorláshoz - ezért lett belőle államvallás.
Róma bukását az okozta, hogy a "perifériákon" egyre erősebb, több erőforrással rendelkező népek "nőttek fel", akik egyre szervezetebben, egységesebben nyomultak be a térségbe.
A nagy birodalmak bukását az esetek 99%-ában ugyanaz okozza: kinő egy nála erősebb.
A fő ok a belső politikai válságok sorozata és a stabilitás hiánya, ami a kereszténységtől függetlenül is jött. Csak nézd meg, hogy mennyi volt egy római császár átlagos hivatali ideje és élettartama, valamint azt, hogy a császárok hányadrésze halt meg természetes halállal. A vége felé a politikai rendszer már köszönőviszonyban sem volt az Augustus-féle stabil berendezkedéssel.
Ami a barbárokat illeti, egy erős hadsereggel rendelkező stabil római állam simán viszza kergette volna az összeset oda ahonnan jöttek.
# 4
IDÉZLEK: "Nincs közvetlen ok-okozati összefüggés a Római Birodalom bukása és a kereszténység felvétele között. Ellenben nem véletlenül jöttek rá a középkorra az emberek, hogy a szekuláris állam miért is jó."
Szekuláris állam a középkorban? Hát ez teljesen téves.
A valóságban Európa első szekuláris állama Franciaország lett, de csak 1905-től, az állam és a katolikus egyház elválasztását elrendelő híres törvénnyel (Loi du 9 décembre 1905 concernant la séparation des Églises et de l'État).
Azaz szekuláris állam európában csak 1905 óta van.
# 4
Bocs, javítom.....Európában.
Arnold Toynbee történész szerint a civilizációk bukása három elkülöníthető szakaszon megy át.
1. Istentől és hittől való elfordulás.
2. A nemi erkölcs válságba kerül.
3. A kultúra és civilizáció felbomlik.
Tehát (eszerint) a kereszténység nemhogy a pusztulás oka, hanem inkább a már úton lévő segítség lett volna.
Kérdésen kívül, ha továbbfűzöm az előbbi megállapításokat és a mai civilizációra próbálom vonatkoztatni, az eredmény nem éppen pozitív. Amerikára úgy tekinteni, mint a mai kor Rómája, talán jó hasonlat is lehet. Egységes nyelv és érezhető hatalmi, kultúrális befolyás világszerte. Amerika vajon melyik szakaszban van? Mi jön azután?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!