Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Vajon helyes, megéri azért...

Vajon helyes, megéri azért háborúzni, hogy ne legyen háború?

Figyelt kérdés

Kissé ellentmondásos lehet, de olykor születnek ilyen döntések, magyarázatok.


- Említhető például az 1962-es kubai rakétaválság az amerikai agresszió (1961-es invázió a Disznó-öbölben) után, amikor az USA blokád alá vette Kubát és egy nagyszabású, teljes invázióval fenyegette az országot válaszul a szovjet katonák, rakéták megjelenésére az egykor az amerikai érdekszférába tartozó karibi szigetországban. Végül a kubai és a szovjet vezetés meghátrált, így Amerikának mégsem kellett háborút indítani, de megvolt a terv a parancs végrehajtására.


- Vagy ott van például a második öbölháború, amikor az USA és Nagy-Britannia lerohanta 2003-ban Irakot, mivel az indoklás szerint Irak helytelen politikát folytatott, a vádak szerint tömegpusztító fegyvereket fejlesztett, fenyegette a szomszédait és a világbékét (két évvel korábban hasonlóan Afganisztánt is megszállták, mivel az ottani rezsim együttműködött a terroristákkal, fenyegethették a Nyugatot).


- Felhozható Oroszország Ukrajna elleni inváziója is. Az indoklás szerint Ukrajna elnyomta az orosz kisebbséget, oroszellenes politikát folytatott, az oroszellenes NATO szövetséghez akar csatlakozni, folyamatosan fegyverkezett és a minszki megállapodást sem akarta végrehajtani, támadásra készült a szakadár Donyecki és Luhanszki Népköztársaság ellen, katonai offenzívával akarta helyreállítani az ország területi integritását. Így Moszkva szerint a kijevi rezsim fenyegetést jelentett az oroszokra, Oroszországra, ezért kellett megindítani a "különleges katonai műveletet" a béke érdekében.


- Másik oldalon is azért küzd, harcol Ukrajna, hogy ne legyen háború, elhozzák a békét a népüknek. Az ő nézőpontjukból 2015 és 2023 között is folyt már a háború alacsonyabb intenzitással és erre csak az oroszbarát szeparatisták legyőzése kínált megoldást, az orosz kisebbség pedig nemzetbiztonsági fenyegetést jelent. A 2022-es orosz agresszió, invázió pedig súlyosbította, még inkább elmérgesítette a helyzetet.

David Arahamija, az ukrán kormánypárt, a Nép szolgája (Szluha narodu) frakcióvezetője szerint 2022 tavaszán az isztambuli béketárgyalásokon már közel állt a megállapodás, valamiféle békekötés Oroszországgal, de végül mégis elvetették a háború lezárását. Oroszország hajlandó lett volna kivonulni, ha cserébe Ukrajna lemond a NATO tagságról, semlegességet vállal és biztosítja az orosz kisebbség jogait. Az ukrán vezetés viszont nem bízott az oroszokban, úgy vélték, hogy Oroszország ettől még később újra támadhat, újra kitörhet a háború. Az uralkodó vélemény szerint harcolni kell és katonailag kell legyőzni Oroszországot Ukrajnának, ezt a nézetet a brit és amerikai kormány is támogatta és aktívan segítette a hadműveleteket, ellentámadást. Bíznak benne, hogy ez elhozza az európai békét.



2023. nov. 27. 23:42
A kérdező szavazást indított:
Igen, a háború olykor szükséges, meg kell vívni.
Nem, legyen béke, kerülni kellene a háborúzást.
Igen, de csak akkor éri meg a háború megindítása, ha gyors győzelmet hoz, aztán béke.
Nem tudom, nehéz kérdés, bizonytalan vagyok ebben.
Nem érdekelnek a háborúk, csináljanak a politikusok, amit akarnak.
12 szavazat
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ezek közül egyik háborút sem a béka miatt indították - azt csak indokként hozták fel. Mindegyik másról szólt, de valójában gazdasági-politikai-geostratégiai érdekekről.

Kuba: némileg "zavarta" az amcsikat, hogy pár száz km-re a határaiktól nukleáris tölteteket telepítenek ami percek alatt képes elérni. Igaz a ruszkikat is zavarta, hogy az USA-nak meg ugyanilyen fegyverei vannak Törökországban (végül ez lett a konfliktus lezárásában az alku: mindkettő kivonta a nukleáris csapásmérő erőit az adott területről). A Disznó-öböl konvencionális művelet volt, s az USA alig kockáztatott, nem fájt neki sokba. Kubai emigránsok alkották az élőerőt, csak pár ócska technikai eszközt bocsájtott a rendelkezésükre.

Irak: piszkálta a csőrüket, hogy az iraki olajmezők még nincsenek a kontrolljuk alatt s ellenpólust akartak képezni az egyre erősödő iráni befolyás útjába. Elérkezettnek látták az időt, hogy hogy Szaddam helyére egy amerikabarát rezsimet ültessenek (az más kérdés, hogy durván elszámolták magukat és helyette beleragadtak egy hosszú-hosszú véres konfliktusba).

Ukrajna: a ruszkik úgy ítélték meg, hogy csak az ukrán vezetés katonai eszközökkel történő megbuktatásával tudják visszaszerezni a befolyásukat. A fő kiváltó ok nem a Donyecki, Luhanszki csetepaték voltak hanem az NS2 blokkolása. Látták, hogy gazdasági úton nem érnek célt, ezért inkább támadtak. Zelenszkij eléggé népszerűtlen volt a háború megindításakor, de gyorsan fordult a kocka. Ahogy az amcsik Irak 2-nél, úgy a ruszkik is durván elszámolták magukat.

2023. nov. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

"Másik oldalon is azért küzd, harcol Ukrajna, hogy ne legyen háború, elhozzák a békét a népüknek."

Szerintem inkabb azert, hogy tavlati celkent visszaszerezze majd valahogy az elvesztett teruleteit, jelenleg realisan inkabb azert, hogy ne veszitsen meg tobb teruletet.

Oroszorszag meg a kerdeses teruleteket az erdekszferajaban akarta es akarja tudni, mert sok asvanykincs talalhato rajta es iparositotta is mar azt egyszer. Neki tokmindegy mi az orszag neve ami a teruleten fekszik, amig az a terulet az erdekszferajaba tartozik. Egyik esetben sincs szo a bekeert valo haboruzasrol, ez csak ideologiai maszatolas.

2023. nov. 28. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!