Az USA hogyan lett a világ legerősebb legnagyobb hatalmú és leggazdagabb országa?
Úgy kezdődött, hogy Hitler elüldőzte a zsidókat Európából, és az Agyak USA-ba kerültek.
Ez volt az első löket, az atombombát sohasem fejlesztik ki az Agyak nélkül.
USA sehol sem volt, Nagy-Britania volt a Goré.
A második fázis közel kelet kizsákmányolása: olaj,kőolaj.
...és még messze nincs a potenciálja csúcsán.
A 19. század második felében volt egy szerencsés együttállása a vadkapitalizmusnak, a tőkekoncentrációnak, a vasútépítéseknek, a technológiai ugrásnak... stb.
Európával ellentétben viszonylag könnyen megúszták a két világháborút, az 1970-es években elérték, hogy a világgazdaság dolláralapú legyen... stb.
Megúszta az 1. És a 2. Vilaghaborút is.
Az eszak dél konfliktus óta nem volt háború a földjén.
Es kb ennyi a titka.
All in one! Szó szerint kontinensnyi ország (nem sokkal marad el a területe a teljes Európai területhez képest), s kifejezetten jók a természeti adottságai, gazdag nyersanyagokban. Mezőgazdaságban a világ vezető termelője, van kőolaja (azért támaszkodott a Közel-Keletre mert az olcsóbb, illetve a saját készleteket meghagyták stratégiai tartaléknak), szene, vasérce kb. majd minden ami kellett az ipari korban az előrehaladáshoz.
S nem utolsósorban a területét a polgárháború óta nem tépte semmilyen háború. Nem dúlták fel az ott élők menetrendszerűen egymást mint Európában ahol folyamatosan egymást érték a különféle háborúk.
#7
Amit kihagytal remek valaszodbol : kompetens politikai vezetoi reteg ( Ok, az elmult 3 evet ne szamitsuk ide :) patriotizmus es egyeni szabadsag.
# 3
IDÉZLEK: "Úgy kezdődött, hogy Hitler elüldőzte a zsidókat Európából, és az Agyak USA-ba kerültek. Ez volt az első löket, az atombombát sohasem fejlesztik ki az Agyak nélkül. USA sehol sem volt, Nagy-Britania volt a Goré. A második fázis közel kelet kizsákmányolása: olaj,kőolaj."
Ez így nem igaz.
Az USA gazdasága már 1913-ban nagyságrendekkel erősebb volt, mint Nagy-Britanniáé.
A Brit Birodalom (Nagy-Britannia, a domíniumai és koronagyarmatai) együtt még paritásban voltak GDP terén az Egyesült Államokkal 1913-ban, csakhogy a heterogén fejlettségű Brit Birodalommal szemben az USA gazdasága homogén volt, és összességében erősebb és modernebb.
GDP 1913:
USA: 511,6 milliárd dollár
GDP/fő: 5301 dollár/fő
Nagy-Britannia: 226,4 milliárd dollár
GDP/fő: 4921 dollár/fő
Brit domíniumok: 77,8 milliárd dollár
GDP/fő: 3909 dollár/fő
Brit koronagyarmatok: 257 milliárd dollár
GDP/fő: 676 dollár/fő
Tehát összességében a Brit Birodalom GDP-je magasabb 1913-ban még magasabb volt 561,2 milliárd dollárral, mint az Egyesült Államoké 511,6 milliárd dollárral, csakhogy a legfontosabb fejlettségi mutatóban, a GDP/fő-ben az USA 5301 dollár/fő adata meghaladta mind Nagy-Britanniáét (4921 dollár/fő), mind a domíniumokét (3909 dollár/fő), nem is beszélve a kifejezetten fejletlen, elmaradott brit koronagyarmatokkal (676 dollár/fő).
Összegezve 1913-ban már az USA egy sokkal modernebb, korszerűbb, teherbíróbb és homogénebb gazdasággal rendelkezett, mint a vegyes, rendkívül heterogén összetételű, ezért összességében fejletlenebb brit, amelyben jelen voltak a kifejezetten fejlett területek (Nagy-Britannia és a domíniumok), illetve a nagyon szegény, elmaradott kolosszális méretű brit gyarmatbirodalom.
A világpolitikában egyértelműen a Brit Birodalom volt akkor a vezető hatalom, de a gazdasági erőviszonyokból látszott, hogy az USA a jövőben komoly kihívójává válik, és aztán le is taszította a briteket a vezető pozícióból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!