A kelet-ukrajnai helyzetet lehetne amerikai-NATO, kínai vagy zsidó sztenderdek alapján rendezni?
- Például az USA vezette NATO 1999-es Szerbia elleni háborúja után Koszovó nemzetközi igazgatás alá került és béketárgyalások kezdődtek. Mivel nem sikerült megegyezni az újraegyesítésről, így a NATO nagyhatalmak Koszovó unilaterális független államisága mellett döntöttek, a terület nem fog visszaintegrálódni Szerbiába, de Albániával sem egyesülhet, mivel ha egy szakadár, vitatott területet egyik országtól a másikhoz csatolnának, az veszélyes precedens lenne.
Oroszország kivonul Herszon és Zaporizsje megyékből, a Donyecki- és Luhanszki Népköztársaság felügyeletét pedig Oroszországon kívül szélesebb körű nemzetközi békefenntartók vennék át, tárgyalások kezdődnének a lehetséges visszatérésről Ukrajnához, de ha az sikertelen, akkor tíz év után kikiáltják a függetlenségüket és önállóan fognak boldogulni, Oroszországhoz nem csatlakozhatnának.
- Másik minta Kína, Nagy-Britannia és Hong-kong mintája lehet. A britek a XIX. század háborúiban elcsatolták Hongkongot Kínától, de ez Kínának nem tetszett, szerette volna visszakapni. Végül megegyeztek a szemben álló felek, hogy a britek kivonulnak, de az általuk felépített politikai, gazdasági rendszer, kereskedelmi kapcsolatok, kínai mellett az angol mint hivatalos nyelv fennmaradnak Hongkongban, a terület széleskörű autonómiát kap Kínában.
Ezen minta alapján Oroszország is visszaadná a Donbaszt Ukrajnának, kivonul az orosz haderő, cserébe a terület széleskörű autonómiát kap, maga alakíthatja ki gazdaságpolitikáját, kereskedelmét, oktatáspolitikáját és az ukrán mellett az orosz is hivatalos nyelv maradhat.
- A harmadik mintát a zsidók szolgáltatják. Az 1967-es háborúban elvették a stratégiai fontosságú, természeti erőforrásokban gazdag Golán-fennsíkot Szíriától, megtiltották a menekültek visszatérését, a területet annektálták és csak olyan békeszerződésre hajlandók Szíriával, amiben Szíria elfogadja a háborús vereséget és a területi veszteségeket. A zsidók kilobbizták, hogy ebben az Amerikai Egyesült Államok is Izrael mellé állt, támogatják az annexiót.
Ha a felsorolt példákat nézzük a rendezésre, akkor az látszik, hogy Koszovó és a Golán helyzete valójában nem lett rendezve, ma is vitatott terület, Szerbia, illetve Szíria nem fogadta el a terület elcsatolását, ragaszkodnak a szuverenitáshoz, területi integritáshoz. Ezt az álláspontot képviseli jelenleg Ukrajna és nyugati támogatói is ebben a konfliktusban.
Hongkong példája, a békés kivonulás, a terület visszaadása, autonómia talán lehetne rendezési módszer a Donbaszban, de ez is kétséges. Manapság az látszik, hogy Kína is próbálja folyamatosan csökkenteni a terület autonómiáját és minél inkább a pekingi kormány ellenőrzése, irányítása alá vonni. Ukrajna már a 2014-es kelet-ukrajnai polgárháború után is jelezte, hogy egységes ukrán nemzetállamra törekszik, Donyeck és Luhanszk nem kaphat érdemi autonómiát, szeretnék az orosz kultúrát, orosz befolyást visszaszorítani, felszámolni az országban. Ha Donyeck és Luhanszk autonómiát kapna, az korlátozhatná a kijevi központi kormány mozgásterét, ellenállás lehetne vele szemben, nem kívánatos Ukrajna számára és a nacionalista közvélemény is elfogadhatatlannak tartané az alkut. Éppen ezért Ukrajna a minszki megállapodást sem akarta végrehajtani és a mostani brutális orosz-ukrán háború után még reménytelenebb, hogy belemennének ebbe, létrejöhet a béke.
Oroszország most leginkább Izrael politikáját követi, egyoldalú lépéseket tesz, a nemzetközösség széleskörű támogatása nélkül is folytatja a megszállást. Viszont van egy nagy különbség!
Izrael ha nyílt támogatást nem is élvez Kelet-Jeruzsálem, Ciszjordánia, Golán megszállása, annexiók kapcsán (a Golánt is csak az USA ismeri el Izrael területének), de nem érik nemzetközi szankciók (illetve csak gyenge arab országok szankcionálják), a gazdasága virágzik és Szíria, a palesztinok minimális katonai fenyegetést jelentenek Izraelre. Ezzel szemben Oroszország nehéz helyzetben van. A világ legjobban szankcionált országa, a gazdasága hanyatlik és a Nyugat aktívan támogatja Oroszország ellenségeit, elsősorban Ukrajnát pénzzel, fegyverekkel, kiképzéssel, hírszerzéssel.
Elvileg lehet, de a gyakorlatban viszont az valósul meg amit a nagyhatalmak akarnak. Ez a háború nem Ukrajnáról szól, hanem egy USA - RUS proxiháború. Pont úgy ahogy Korea, Vietnam is az volt. Ott is lehetett volna elvileg ilyen-olyan rendezés, de a felek érdekei nem ezt kívánták hanem a háborút.
Majd ha az USA-RUS zárt ajtók mögött megegyezik akkor lepapíroznak valamit (és közlik az ukránokkal mi a helyzet - mert azok pont úgy nem fognak ott ülni a tárgyalásoknál ahogy a mi fejünk felett is eldöntötték a dolgokat az I, II Vh után).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!