Miért adtak régen néha értelmetlen feladatokat a katonáknak? Ma is csinálnak ilyet?
Hallottam történeteket olyan ismerőseimtől, rokonaimtól, akik voltak katonák még a kötelező sorkatonaság idején. Volt, amikor értelmetlen dolgokra utasították őket. Például: öntözzék a betont, míg nem nyílik benne virág, varrják vissza ősszel a fákra a leveleket, ilyesmik.
Ezeknek mi volt az értelme?
- Egyszerűen a szivatás?
- Ezzel is szoktatják őket ahhoz, hogy "a parancs az parancs", akkor is teljesíteni kell, ha nem látják értelmét?
- Vagy épp nem volt semmi csinálni való, a felettesük pedig nem akarta dolog nélkül hagyni a katonákat? Így legalább elfoglalják magukat.
- Esetleg mindezek együtt?
Ma is csinálnak ilyet a honvédségnél, hogy értelmetlen(nek tűnő) dolgokra utasítják őket?
A sorozott, vagy mozgósított katona nem igazi ember. Akarata ellenére van ott, akarata ellenére kell meghalnia, vagy megölnie másokat, akik szintén akaratuk ellenére vannak ott. Semmivel sem értelmetlenebb dolog betont locsolni, mint elhagyni a családodat, a munkádat, a jövődet, aztán darabokra szakadni egy aknától csak azért, mert néhány öltönyös ember ezt tartja jónak. A katona nem igazi ember, csak egy eszköz, és ezt nehéz elfogadni, ezért van szükség arra, hogy különböző módszerekkel elpusztítsák azt a részt, ami emberré teszi az embert.
A háborúkban sosem volt, és sosem lesz semmi hősies. Ez csak propaganda. Valójában ott bűncselekményeket kell (kötelező) elkövetni, amikre egy egészséges, gondolkodó ember nem képes.
"Mindezek együtt" a helyes válasz. Tesóm túlsúllyal küzdött világéletében, szüleink úgy voltak vele, hogy na majd a katonaságnál lefogy. Hát nem, még kövérebb lett XDDDD
Mesélte, hogy fingreszelésen, meg szívatásokon kívül kb. semmi sem történt, lőni 1x gyakoroltak.
Én ebből szerencsére éppen kimaradtam.
Szerintem ma se sokkal jobb, a Honvédség még inkább le van rohasztva. Ha elmész honvédség által szervezett rendezvényre, akkor a frissen bevonulókon, képzetteken és a pilótákon kívül az összes honvéd zsíros, tokás.
Ahogy régen mondták:
A honvédségnél a gömbölyűt kézben kellett vinni, a szögletest pedig gurítani.
Ha valaki szóvá tett, az volt a válasz:
lehet, hogy ez nem ésszerű, de így nagyon katonás.
Különben pedig nem kérdez, nem gondolkodik, hanem parancsot végrehajt!!!
Minden egyben. A folyamatos feladatellátás a kiképzési program része minden hadseregben (nem csak nálunk). A katona ne gondolkozzon túl sokat, ne hédereljen, hanem csináljon valamit - tanulja meg hogy parancs van és meg kell csinálni akkor is hat totál értelmetlen (sőt van amikor szándékosan kap értelmetlen feladatot).
A francia légióban előfordult olyan hogy salakszemeket kellett szedni a futópályán négykézláb fókázva. Ha megvolt, akkor leszórták a futópálya másik végén és lehet elölről kezdeni. "Ne pofázz csináld meg" effektus.
Ha az okokra vagyunk kíváncsiak akkor többrétű:
Addig amíg szívatásnak fogod fel addig még nem vagy készen.
Ha már gondolkodás nélkül meg tudod csinálni akkor készen vagy.
Miért?
Mert bízol annyira a feljebbvalóidban hogy ők el tudják dönteni a rajtad kívülálló helyzetben hogy mit kell csinálni és ezt meg tudod csinálni minden egyéb kétkedés nélkül.
Letörik az egodat. A mindig gondolkodó ellenőrző kételkedő lázadó egot és kapsz egy közösségi identitást helyette. Hogy te ne legyél fontosabb másoknál a saját szemedben.
A távol-keleti harcművészetekben is ez a cél- úgymond a belépő pont.
Az alaki kiképzésnek is nem a szívatás a lényege hanem pont ez, és még az hogy úrrá tudjál lenni a testeden a közösség szempontjából. Tehát hogy az a csoport egységesen szervezetten tudjon egy parancsra cselekedni.
A baj akkor van ha a parancsnokság, politikai irányítás nem eléggé bölcs ahhoz hogy ezt a hierarchiát felelősséggel tudja irányítani amit a fegyveres testületek a kezükbe adnak.
Egyébként minél feljebb kerülsz a ranglétrán elméletileg annál több tudással, annál több beleszólásod van a döntésekbe, parancsokba. Hiszen egy törzstiszti megbeszélésen már a felettesednek is felhívhatod a figyelmét a végső döntése előtt különböző tényezőkre amikre a szakterületed miatt jobban rálátsz például. Vagy ő kéri ki a véleményedet hogy hogyan csinálnád.
Menj el egy multicéghez, pl. gyárba. Kötelező a felettesnek valami munkát adni akkor is, ha végeztél a munkával, vagy rossz a gép pl.
Nálunk pl. felmosott a takarítógép, utána a melósok, aztán megint a takarítógép, aztán a melósok.....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!