Mitől függött régen, a Hidegháborúban, hogy az adott harckocsit öntéssel, vagy hegesztéssel gyártották ?
Az öntött páncél alapvetően jobb minőségű volt, mint a hegesztett páncél, mert az öntött páncél "puhább" (értsd: kevésbé törékeny, kisebb az esély, hogy egy lövedék becsapódásánál a páncéllemez túloldaláról kisebb-nagyobb fémdarabok leszakadjanak és mint repeszek kinyírják a legénységet, kárt tegyenek a műszerekben és eszközökben), viszont emellett ugyanúgy erős, a ballisztikai tulajdonságai felülmúlták a korabeli hegesztett páncélét. Hátránya, hogy a gyártástechnológia és maga a gyártósor felépítése irtózatos know-how-t, időt, és munkaerőt igényel, ezért általánosságban drágább is.
Ezzel szemben a hegesztett páncél gyártása olcsóbb és egyszerűbb (értsd: nagyobb számban lehet gyártani), viszont a nagyobb fémlemezek csatlakozásánál a páncél gyengébb volt, könnyebben átütötte a páncéltörő lövedék. Emellett a hegesztett páncélnál nagyobb volt a minőségbeli eltérés harckocsi és harckocsi, páncéllemez és páncéllemez között, mert a korabeli gyártástechnológiával nehezebb volt konzistensen magas minőségű hegesztéseket végezni.
Mára már a hegesztéstechnika és technológia odáig fejlődött, hogy ezeket a hátrányokat szinte teljesen kiküszöbölték, a modern fémművelési technológiának köszönhetően az öntött páncél előnyeit sikeresen átültették a hegesztett páncélok világába is, és ennek köszönhetően a mai harckocsik páncélja szinte az egészében hegesztett, csupán pár apróbb, de formailag nehezen vagy egyáltalán nem hegeszthető alkatrész maradt öntött acél (pl. általában toronygyűrű).
#2
Pont fordítva van, az öntött acél a kompozit feltalálása előtt volt népszerű, a kompozit feltalálása után a hegesztett acélt kezdték favorizálni.
4-es: akkor hajrá, magyarázd el, hogy mégis mi a probléma a mondatommal, ne csak okoskodj :)
Azt akartam kifejezni, hogy az öntött páncél gyártásának a megkezdéséhez, tehát a szükséges infrastruktúra és a gyártósor fel/megépítéséhez szükséges egy bizonyos szintű technikai tudás és jártasság a gyártástechnológiában, mind mérnökök, mindpedig a gyári munkások oldaláról is. Tudtommal a know-how, mint angol eredetű kifejezés a közbeszédben azt a fajta tudást jelenti, amelyet praktikus munkára valóban használni is képes egy cég, szervezet, vagy egy munkavállaló. Jómagam villamosmérnök vagyok, tehát hogy innen hozzak példát, ha valaki tudja, hogy mi az az Ohm törvénye, mik a Maxwell-törvények, ismeri a Fleming-féle jobbkéz szabályt, stb., az tudás, ha viszont ezek alapján képes egy működő, magas hatásfokú szélerőművet megtervezni, az meg know-how :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!