Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Szerintetek Kína megtámadja...

Szerintetek Kína megtámadja Tajvant, vagy tényleg csak hadgyakorlatot tart?

Figyelt kérdés
[link]
2023. ápr. 9. 11:40
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

#8

"De érdekes hogy ebből már hirtelen ki akar maradni az Eu.. Tajvannal már hirtelen nem akarnak szolidárisak lenni?!"


Ukrajnával sem vagyunk szolidárisak - a nagypolitikában nincs olyan, hogy szolidaritás, érdekek vannak, és Európának érdeke a saját érdekszférájává tenni Ukrajnát.

De legalábbis az egyértelműen rosszabb lenne nekünk, ha hagynánk az oroszokat terjeszkedni, ez biztonsági fenyegetés európára nézve.

Ezért Ukrajna Európa ügye is.


Ellenben Taiwannal.


A földrajzi távolság miatt a taiwani ügy nem jelent ránk közvetlen biztonsági fenyegetést, ha Kína annektálja Taiwan-t és Hong Kong mintájára átveszi bizonyos ügyekben ott az irányítást a helyi vezetéstől, ez a kereskedelmi kapcsolatainkat nem veszélyezteti, sőt, talán még javítja is, ha semlegesek maradunk az ügyben.


A taiwan-i annexió megakadályozása egyedül az USA érdeke, és láthatóan ezt néhány nagyobb hatalmú európai vezető is felismeri, mi több, nyilvánosan ki is mondja.

A németek ugyan még kussolnak, de nagyon valószínűtlennek tartom, hogy tevőlegesen be akarnának vonódni a taiwan-i konfliktusba, mikor még Ukrajnában is benne vannak.


Szóval úgy néz ki, hogy az USA messze nem tud majd akkora szövetséget építeni ebben az ügyben Kína ellen, mint ahogy azt gondolja, ezt pedig a kínaiak is látják, ami csak még tovább bátorítja őket.


Teljesen egyértelmű az is, hogy a elrettentés mellett ezekkel a hadgyakorlatokkal Taiwan blokádját gyakorolják be, egyfajta főpróba.


A kérdés, hogy mikor lesz a főpróbából tényleges akció.


Hivatalosan ma van a hadgyakorlat utolsó napja - ha azt látjuk majd, hogy ezt váratlanul meghosszabbítják, és tovább növelik a nyomást, még több hajó, még több repülő, akkor az már nagyon gyanúsan a tényleges akció.


De még ha most nem is teszik meg ezt a végső lépést, az egészen biztos, hogy 2, legfeljebb 4 éven belül megtörténik.


Illetve hát ez nem pusztán Kína döntése, az USA/taiwan páros is dönthet úgy, hogy kiprovokálja a kínai lépést.


A kérdés, hogy ki az, aki versenyt fut az idővel ebben a helyzetben, az USA, vagy Kína.


Az USA lőszer-tartalékait jelenleg erősen megtépázta az ukrán-orosz háború, a közel-keleti izrael-irán helyzet is egyre csak feszül, ott is szükség van/lesz az egyre komolyabb jelenlétükre.


Ebből a szempontból az USA-nak érdeke kivárni, Kínának meg érdeke hamarabb lépni.


Viszont ott van az a tény is, hogy a közel-keleti olajfüggőségét Kína még nem oldotta fel teljesen, szüksége van néhány évre még ehhez.


Ilyen szempontból viszont az USA-nak lehet érdeke hamarabb lépni.


Persze itt sok részletkérdés felmerül, pl. hogy Szaud-Arábia, mint a második legnagyobb kínai beszállító Oroszország után hajlandó lenne-e az USA kedvéért megszakítani a kínai exportot.


Vélhetően nem, hiszen egy ideje már, ahogy záródik a távolság Kína és az USA között, a szaudiak egyre szorosabbra fűzik Kínával a kapcsolataikat, és távolodnak az USA-tól.


Nemrég Kína hozott tető alá egy Irán-Szaudi megállapodást, tárgyalások vannak Szaud-Arábiával a jüan-alapú elszámolásról, illetve Biden-t csúnyán pofára ejtették a szaudiak, mikor odament megkérni őket, hogy növeljék az olajkitermelést, de nemet mondtak neki.


Meg sok olyan titkos tárgyalgatás, nem nyilvános üzleti megállapodás folyhat még a háttérben, ami érdemben befolyásolhatja az USA és Kína viselkedését.

2023. ápr. 10. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!