Ha Kína benyújtana egy béketervet, hogy érjen véget a háború, Kelet-Ukrajnát ENSZ adminisztráció alá helyeznék, semleges békefenntartók érkeznek az orosz, ukrán katonák helyett, azt az USA, Nagy-Britannia és Oroszország hajlandó lenne elfogadni?
Egyik félnek sem lenne ez nagy nyereség, de lennének előnyei is:
- Ha véget ér a háború, akkor kevesebb, akár közel nulla orosz, ukrán katona fog meghalni, a menekültek, sorozás elől távozók hazatérhetnek Oroszországba, Ukrajnába. A háborús rombolás leállítása anyagi előnyöket is jelent, az infrastruktúra (pl. erőművek, kikötők, hidak) is értéket jelentenek.
- ha véget ér a háború, a külföldi tőke is szívesebben menne Ukrajnába, mint most, talán az Oroszország elleni szankciók is enyhülhetnek, megindulhatna egy gazdasági fellendülés Ukrajnában és Oroszországban
- A moszkvai rezsim elégedett lehetne azzal, hogy elmondhassa az orosz közvélemények, hogy a háború eredményes volt, véget vetettek a kijevi rezsim, ukrán nacionalisták általi elnyomásnak a Donbaszban, biztosítottak lesznek az orosz kisebbség jogai. A semleges, például kínai, indiai, kazah, örmény, azeri, egyiptomi, osztrák, svájci békefenntartók révén enyhülhetne az az oroszgyűlölet, ami a Nyugat és Ukrajna részéről érkezik.
- ha a Donbasz ENSZ igazgatás alá kerülne és Oroszország visszavonná az annexiót, akkor az újjáépítés költségei sem csak Oroszországot terhelnék, hanem a szélesebb nemzetközösség venne részt a háború utáni újjáépítésben, ez akár előnyként is felfogható az oroszoknak. Hátrány, az orosz nacionalisták számára viszont nehezen elfogadható eredmény lenne, hogy le kellene mondani a már megszerzett, bekebelezett területekről, amiről a propaganda is elterjesztette már, hogy a Donabsz, Novorosszija ősi orosz terület, ami Oroszországot illeti.
- A kijevi rezsim elégedett lehetne azzal, hogy elérheti a megszálló orosz erők távozását Kelet-Ukrajnából anélkül, hogy még további több százezer fiatal ukrán életét kellene feláldozni. Ez is egyfajta sikerként tálalható a médiában. A háború végével megkezdődhetnek az EU csatlakozási, társulási tárgyalások. Hátrány, az ukrán nacionalisták számára nehezen elfogadható eredmény lenne viszont, hogy nem tudnának tisztogatásokat rendezni a Donbaszban, leszámolni a kollaboránsokkal, bűnösökkel, kijevi kormány elleni lázadókkal és elüldözni, elnyomni, asszimilálni az áruló orosz kisebbséget.
- Kína számára előny lehetne, hogy nőne a nemzetközi tekintélye, ha véget vethetne a háborúnak, ő hozná el a békét. Akár befolyást is szerezhet a térségben. Az újjáépítésbe is így szívesebben beszállna.
- Viszont éppen ezért talán az USA, Egyesült Királyság ellenezné a dolgot és próbálnák akadályozni a béketeremtést. Talán ragaszkodnának hozzá, hogy a Donbaszba érkező békefenntartók NATO irányítás alá kerüljenek, ez viszont Oroszország számára lenne elfogadhatatlan. További hátránya lehet az elképzelésemnek, hogy akadályozhatná Ukrajna NATO csatlakozását, ami miatt szintén megvétózhatná az USA.
#6
Ezt valószínűleg támogatná az USA, Egyesült Királyság, viszont egészen biztosan elfogadhatatlan lenne Oroszország számára. Irreális elképzelés, főleg a Krím esetében. Szerintem hosszú távon a többi területről elképzelhető, hogy hajlandók lennének kivonulni, feladni, erre 2014 és 2022 között is hajlott az orosz diplomácia, Kelet-Ukrajna annektálása csak tavaly nyáron lett cél egyfajta B tervként. Akkor jöhetne C verzió is, ha az USA, NATO, Kína, India közösen gyakorolna nyomást a moszkvai rezsimre.
Nem. Ez egy naiv álom nem több. Itt nem a béke a lényeges, hanem a geopolitikai érdekek, a gazdasági-politikai szférák kiterjesztése/megtartása.
C) verzió nincs. India, Kína nem fog az USA mellé állni az oroszok ellenében, mert tudják ha a ruszkikat kiütik akkor a jövőben majd ők lesznek a következő célpont. Minderre rátett az USA egy jó nagy lapáttal amikor tavaly - teljesen érthetetlenül pocsék időzítéssel - nekiállt keménykedni Tajvan kapcsán Kínával. Még jobban megerősítette bennük, hogy hohó az USA-val bármikor lehet akár fegyveres konfliktusuk is. A kínaiak nem felejtenek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!