Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A jogállam tulajdonképpen...

A jogállam tulajdonképpen csak adminisztráció?

Figyelt kérdés

A jogállam elvileg,azt jelenti,hogy "joguralom" van, azaz az állam működése meghozott törvények szerint működik és ezt a kormány nem bírálhatja felül csak úgy.


Viszont, ha a parlament megszavazza a törvénymódosítást és átírják az adott törvényt,akkor úgy már rendben van.


Ez azaz eset, amikor a visszatartottak kártérítést a kisebbségtől.A közvélemény szerint teljesen jogosan, viszont a törvények szerint nem jogosan.

Utána gyorsan módosították a törvényt és már jogosan nem kapnának pénzt.


2021. okt. 12. 09:14
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Jogállam, ahol az állam a legitim módon elfogadott és kihirdetett jogszabályok szerint működik.

A kényes kérdés az, hogy az adott állam által legitim törvények nem mindenkinek tetszenek.

Szerintük nincs jogállam...

Pedig DE!!

2021. okt. 12. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%

Jogállamban nem módosíthatod kényre-kedvre a törvényeket, ahogy éppen az úri kedved diktálja, mint nálunk. Itt emberekre, cégekre is szabnak törvényeket, mert megtehetik.


[link]

2021. okt. 12. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
60%

Igen, de nem: A jogállamiságnál a joguralomhoz hozzá szoktuk tenni hogy a nemzetközileg elfogadott, alapvető emberi jogokat is elfogadja. Pl EU is így nézi és a legtöbb definicióban is ez szerepel.


Azaz ha ezekkel ellentétes törvényeket fogad el egy állam, akkor már nem tudo jogállam lenni, pl véleményszabadság, vallásszabadság, törvény előtti egyenlőség, magántulajdon, védelem a kínzás, a kegyetlen, embertelen bánásmód és büntetés elől stb... és még rengeteg más.

2021. okt. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
81%

Jogállamban az elfogadott törvényeket, szabályokat egyformán alkalmazzák mindenkire, nem az van, hogy ha valami fideszes ügy van, akkor a hatóságok mindent elkövetnek, hogy szőnyeg alá söpörjék, ha meg ellenzéki, akkor egyből bilincsben parádéznak vele a kamerák előtt.


Vagy ha valaki, pl. vagyonosabb ember fel mer szólalni a kormány ellen, akkor hipp-hopp megjelennek a cégénél a különböző hatóságok, és mindenféle ürüggyel elkezdik vegzálni, stb.

2021. okt. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Legfontosabb ismérvei


Önálló és független hatalmi ágak működnek egymás fékeiként és ellensúlyaként (A hatalmi ágak szétválasztása). Montesquieu szerint a hatalom elfajulásának csak hatalom vethet gátat, így érvelése szerint a törvényhozó (országgyűlés), igazságszolgáltató (bíróságok) és a végrehajtó (kormány) hatalmi ágakat legalább szét kell választani.


Senkinek nincs abszolút hatalma még informális utakon sem. Platón szerint abszolút hatalmat még erényes embernek sem szabad adni.[6] Lord Acton szerint "A hatalom megront, a teljhatalom teljesen megront".


Az önkényes döntésekkel szemben a jogszabályokkal összhangban álló döntések születnek.


A bíróságok előtt és a törvények előtt minden ember egyenlő.


Az alkotmány az emberi jogokból származtatható, és ezek kikényszerítése a bíróságok feladata.


A hatalommal felruházott emberek sem állnak a jog felett.

2021. okt. 12. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Egy jogállamban az ügyészség megalapozott gyanú esetén kimehet a miniszterelnöki hivatalba bizonyítékokat gyűjteni,ha felmerül annak a lehetősége,hogy az ország első számú vezetője korrupciós botrányba keveredik.Magyarországon ez jelenleg elképzelhetetlen,mert hatalmi ágak függetlensége súlyosan károsodott.
2021. okt. 12. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Önálló és független hatalmi ágak működnek egymás fékeiként és ellensúlyaként (A hatalmi ágak szétválasztása). Montesquieu szerint a hatalom elfajulásának csak hatalom vethet gátat, így érvelése szerint a törvényhozó (országgyűlés), igazságszolgáltató (bíróságok) és a végrehajtó (kormány) hatalmi ágakat legalább szét kell választani."


és mindez hogy jön össze az Európa szerte divatos parlamentáris demokráciával, ahol a képviselőket választjuk (törvényhozás) és aki rendelkezik a parlamenti többséggel, az alakíthat kormányt (végrehajtás), azaz nemhogy elválasztanánk egymástól a kettőt, de konkrétan össze van nőve és, ha ne adj isten kisebbségi kormányzás következik be (azaz a kormány valamilyen okból nem rendelkezik a továbbiakban törvényhozói többséggel), akkor egyből mindenki sikoltozik, hogy most akkor vége a világnak...

és persze mindezek mellet a bírókat a törvényhozás jelöli ki...


nesze neked fékek és ellensúlyok rendszere...

2021. okt. 12. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7: "az alakíthat kormányt (végrehajtás)"


El vagy tévedve, a kormány meg a parlament nem végrehajtó szerv. A rendőrség vagy a NAV pl. az.

2021. okt. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#8: te vagy nagyon eltévedve, már csak azért is (ha gondolkodnál rájöhettél volna), mert a rendőrség főnöke a belügyminiszter, a NAV-é meg a pénzügyminiszter, az övék meg a miniszterelnök.


Wiki:

"A kormány (vagy kabinet, helyenként, korábban Magyarországon is: minisztertanács) a végrehajtó hatalom gyakorlásának központi szerve, az egyes kormányzati ágak vezetőinek, a minisztereknek az összessége. A kormány, mint a végrehajtó hatalom legfőbb szerve, irányítja a közigazgatást."

[link]

2021. okt. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!