Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Életbe lép az 5. cikkely, ha...

Életbe lép az 5. cikkely, ha egy NATO-tagállam saját elhatározásból megtámad egy országot, és utóbbi visszatámad rá?

Figyelt kérdés
2023. ápr. 2. 22:28
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
81%
Politikai helyzet függvénye, ennek fényében értelmezendő. Egyrészt a támadó ország nem fog NATO engedély nélkül semmit csinálni. Ha mégis, vagy kifejezett tiltás ellenére akkor először mennek a telefonok na ezt tessék kérem befejezni, ha erre sem hallgat akkor inkább kirakják.
2023. ápr. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 Jeffrey Spender ***** válasza:

#9


Először is nem mindenki lehet pilóta, kevesek bírják a nehézségi gyorsulást, a G-erőket. Továbbá a pilóták mindegyike repülő üzemmérnöki végzettségű, minimum, ez az összes hivatalos tanintézményben végzett pilótára elmondható függetlenül attól, hogy repülőt, vagy helikoptert repülnek.


Aki ezeknek megfelel, pilótajelöltként 3 hónapos, általános repüléselméleti kurzuson vesz részt. Ezután sugárhajtóműves könnyű oktatógépen repülni, és azután legvégül jöhet a nagyvas.


Ez összesen 2 év is.


Megkapja az alapfokú képzettséget a vadászrepülőre, és három - négy év repülés kell, felügyelet alatt, hogy önállóan bevethetővé nyilvánítsák, olyan nincsen, hogy egyszerűsített kurzussal lesz valaki F-16-os Falcon pilóta.


Eddig mennyi külföldi "önkéntes" harcolt és esett el Ukrajnában, és akit F-16-osra ültetnek, az nem aktív állomány amerikai pilóta lesz, hanem hivatalosan "leszerelt".

2023. ápr. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:

Az a támadás tekintendő kollektív védelemre jogosítónak, amely "egy vagy több Fél ellen, Európában vagy Észak-Amerikában intézett fegyveres támadás". A cikkelyből tehát egyértelműen kiderül, hogy a támadásnak egy másik NATO-tagállamtól kell származnia. De jó a kérdés, érdemes ezen gondolkodni.


Ha egy NATO-tagállam saját elhatározásból megtámad egy országot, akkor az a támadás nem tekinthető kollektív védelemre jogosítónak. Ilyen esetben a megtámadott országnak joga van önvédelembe lépni, de a többi NATO-tagállamnak nincs kötelezettsége segítséget nyújtani neki.


De a NATO-tagállamok valószínűleg még ebben az esetben is dönthetnek úgy, hogy segítséget nyújtanak a megtámadott országnak. Ezt azonban nem kötelezettségük, hanem egyéni döntésük alapján tehetik.


De egyébként az 5. cikkelyt már alkalmazták egyetlen egyszer, az Egyesült Államokat ért 2001. szeptember 11-ei terrortámadások után.

2023. dec. 13. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

#13

Kezdem úgy hinni, hogy az 5-ös cikkely is egy olyan gumicsont, amit tetszőlegesen lehet értelmezni. Támadás volt-e, vagy mégsem annyira, kiprovokált volt-e, és hasonlók, úgy ferdítik, csűrik csavarják ahogy a pillanatnyi érdek kívánja.

"De egyébként az 5. cikkelyt már alkalmazták egyetlen egyszer, az Egyesült Államokat ért 2001. szeptember 11-ei terrortámadások után."

Ez is egy példa rá, ugyanis mi történt a valójában. Most hagyjuk a konteót, hogy kiszervezte valójában 2001-et, mennyire volt benne a CIA, nézzük csak a hivatalosat. Szaúdi állampolgárságú terroristák, a szaúdi Bin Laden szervezésében, szaúdi finanszírozásban végrehajtanak egy terrortámadást. Erre hivatkozva az USA és szövetségesei megtámadják talán Szaúd-Arábiát? Nekem úgy tűnik kicsit eltévedtek, mivel Afganisztánban kötöttek ki. Nekem kicsit nyögvenyelősnek tűnik a későbbi magyarázkodás, miszerint ez azért alakult így, mivel az afgán tálibok nem ítélték el egyértelműen a terrortámadást, közben nyilvánvaló, hogy egy oroszok elleni geopolitikai akcióról volt szó ami valószínű a ruszkik hathatós támogatása miatt végül felsült. Mert ne gondolja senki, hogy az oroszok elfelejtették, azt hogy támogatták annak idején a tálibokat stingerekkel és minden jóval az amcsik. Mert ne gondolja senki, hogy az afgánok ellen tudtak volna állni 10+ évig a teljes nyugati hadigépezetnek, ha valaki nem tolja nekik a fegyvert, muníciót.

2023. dec. 13. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
#13,14, köszönettel a világos magyarázatért és példáért!
2023. dec. 13. 19:27
 16/16 anonim ***** válasza:
Ahogy alakulnak a dolgok, és a mai ruszki bejelentés szerint rövidesen a gyakorlatban is megnézhetjük hogyan is értelmezendő az 5-ös cikkely. Azt mondta a ruszki főfejes megmondóember, hogyha az ukránoknak adott F16-ok román, szlovák, lengyel bázisokról szállnak fel, akkor úgy tekintik, hogy hadviselő félként ezek az országok beléptek a háborúba, és csapást fognak mérni rájuk. Mivel az ukránoknak nincsen ép katonai reptere, ezért valahonnan csak föl kell szállniuk azoknak a gépeknek, és lehetőleg vissza is kell térniük, tankolni, meg felfegyverezni. Érdekes egy szitu lenne, mivel kiprovokált támadásra elméletileg nem szól az 5-ös cikkely, viszont ha a gépeket Ukrajnán kívüli bázisokról vetik be, az csakis az amcsik határozott parancsára történne, persze biztonsági garanciával egy estleges orosz támadásra. Egy biztos, a háború elején pár ukrán repülő átmenekült a románokhoz, de akkor a románok előbb letagadták, majd kézzel-lábbal tiltakoztak hogy ez nem úgy volt aminek kinézett és soha többet ilyet. Még az is lehet belefér az amcsiknak, hogy bevállalják a korlátozott orosz csapás lehetőségét ezekre a légi bázisokra, ha csak azokra fog irányulni, és nem más infrastruktúrára, az 5-ös cikkelyt mellőzve. Gondolom bíznak a légvédelmükben, nem véletlenül pakolták tele vele pont ezt a három országot. Lehet itt lesz az alkalom, hogy tényleg élesben leteszteljék a ruszkik a kindzsalt, meg az iszkandert, hacsak egyből nem küldenek egy taktikai atomot a biztonság kedvéért.
2023. dec. 13. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!