Kárpátalja visszatérhet?
Tudom, sok ilyen kérdés van, akit nem érdekel, ne válaszoljon. Az egész kérdés aktualitását Orbán Viktor Kossuth Rádióban adott nyilatkozata adja, a békefenntartókról és az erre adott orosz válasz.
Ha menézzük Kárpátalja etnikai összetételét (pontos adatok hozzászólásban), Munkácson és Ungváron, a nagyobb városokban eléggé kissebségben vagyunk, de a határhoz közeli Beregszászon és környékén még magyar többség van (legalábbis a háború előtt az volt).
Az egész visszacsatolás viszont csak egy olyan helyzetben történhetne meg, ha az oroszok nyernék a háborút, és Ukrajna egy orosz bábállammá válna.
Felmerül egy másik kérdés, ki mit nyerne azzal, ha Kárpátalját hozzánk csatolnák:
-Oroszország: Ukrajna területe csökken, gyengébb lesz.
-EU: még mindig jobb, ha mi irányítjuk Kárpátalját, mintha egy orosz bábállam.
-Helyi lakosok: jobb életszínvonal, a helyi magyarok pedig nem lesznek elnyomva (az ukránok/ruszinok se annyira mint egy orosz bábállamban).
-Magyarország: területi növekedés, bár tény hogy sok problémát is, hisz egy alapból visszamaradott, háború súlytotta területet kapnánk vissza, de hosszú távon profitálhatnánk belőle, lenne magashegységünk, aminek köszönhetően például turizmust lehet kialakítani.
Ha valakinek van értelmes véleménye erről, azt örömmel várom, csatolok szavazást is, de inkább a válaszokra vagyok kíváncsi.
31.
Egy szóval sem említettem, hogy én háborút indítanék Ukrajna ellen, az egyetlen ember aki nem alszik jó, az te vagy, külön írtam hogy akit nem érdekel az ne válaszoljon, ehhez képest te idejössz és teljesen alaptalanul elmondasz mindennek, pedig én csak ha már ennyi cikk van a háborúról, megkérdeztem egy olyan dolgot, ami tényleg érinti a magyarokat.
Az előnye-hátránya bármennyire is meglepő, de közel sem az elsődleges ebben a kérdésben, az inkább utólagos téma.
1. Tudomásul kell venni, hogy Trianon semelyik területe nem jár vissza, még akkor sem, ha sajnáljuk, hogy elcsatolták. A történelmi igazságtalansága az teljesen más kérdés, minthogy visszajár-e, és abból aztán világszerte bőven akad és kijut szinte minden országnak.
Viszont jelenleg más országé a terület és 'csak ekként' lehet hozzáállni is konfliktus nélkül, hogy más ország területéről van szó.
Vagyis 'csak' diplomáciai tárgyalásokkal és 'szándékosan kerülve' bármiféle konfliktust, mivel főként a mai helyzetben ez kihasználható a béke megbontására, mint ahogy általában a területi igények önmagukban is kihasználhatóak konfliktus szítására népek között. A fegyver meg van akiknek jó üzlet - gondolom ez szükségtelen bővebben.
2. Kárpátalja pont annyira másé már jelenleg (bármennyire is sajnáljuk), mint a volt nagyjából egész Horvátország és Szlovákia is más független nemzetek területe, ahol már önálló nemzetek élnek, a saját államunkban. Mára egyébként talán Trianon nélkül is függetlenedtek volna - talán - van rá esély, mint ahogy látható más esetekben is a független államalapítások késői példáiból.
3. A 7-esben ott a lista, hogy a népesség hány százaléka magyar és ebben fő kérdésben az a rossz felvetés, hogy nem terjedhet ki a tárgyalás a teljes Kárpátaljára! Még a felvetés is alaptalan és konfliktus jellegű tévedést fog okozni e kettő összekeverése.
Kárpátalján a teljes lakosság 12,09%-a magyar! Vagyis ott már többnyire ukránok laknak, élnek ami a népesség 79,89%-a. (forrás lent)
Vagyis ki kell vezetni a közbeszédből a "Kárpátalja" visszacsatolást és határozottan csak a kárpátaljai magyarok lakta területről lehet tárgyalni és ismerve a közbeszédet, ilyeneket simán összekevernek. Kárpátalja területének csak egy kis része magyarlakta és már csak róluk lehet szó jogos értelemben. Itt egy trékép, amin a piros a magyarok lakta terület - erről lehet tárgyalni és nem az egész Kárpátaljáról:
Vagy:
"A magyar anyanyelvűek százalékos aránya Kárpátalja megyében a 2001-es népszámlálás szerint"
4. Mivel egy másik ország területéről van szó, így valamit kell cserébe adni, mint például oktatási segítséget, tanárokat és talán néhány iskolát is építhetnénk oda. Jól jönne a háború utáni újjáépítéseknél.
Komplett diplomáciai ajánlat csomagot kell kidolgozni az összes részelttel. Például a területeken lévő ukrán tulajdonú közművek, gyárak, mezőgazdasági területek megvásárlása, az ukrán lakosság igény szerinti áttelepítésében való közreműködésre. Stb, tehát gyakorlatiasan - ha már elkérjük egy területüket.
5. Ha jól tudom volt már ott egy szavazás és visszacsatolásra vagy autonómiára szavaztak a magyarok. Az alaposan meg kell szellőztetni a közbeszédben, fotokópia, teljes anyaga és kb mindenhol, cikkekben és riportokban is, szóval közismert legyen. Segíteni az EU-ban is a témát. De diplomatikusan.
És általában ott kellene kezdeni, hogy ha az elcsatolt területeken önálló államot akar például Horvátország és Szlovákia, akkor azt már tiszteletben is tartjuk és nem sopánkodunk ezen területek elvesztésén, hiszen jó országok születtek meg ott és önálló államaik vannak. Ez közel sem mindegy a kérdésben.
A visszacsatolások meg néhány kisebb magyarlakta területről szólhatnak és nem keverném az egész Trianon témával!
6. Ha mi jogosnak tartjuk külhoni magyarok autonómiáját, akkor a trianoni területek népeinek autonóm államait is jogosnak tartjuk és nem alkalmazunk kettős mércét. Vagyis nem akarjuk Horvátország és Szlovákia területét tőlük, csak mert régen a miénk volt (de közben főként ők lakták!), az nekünk nem jár, és felejtsük már el ezt a "jár" nekünk a teljes volt trianoni terület dolgot.
...
Amúgy a kérdésnél is kimaradt a leglényegesebb összetevő - a terület mai tulajdonosa. És ez konfliktus felé terelhető szemléletmód.
-Oroszország
-EU
-Helyi lakosok
-Magyarország
+ Ukrajna (Mivel velük lehet egyedül ezt megbeszélni és nem másokkal.)
Amúgy ezt nem hallottam Orbán Viktor Kossuth Rádióban adott nyilatkozatát és ha összegzed meg is köszönöm, biztosan érdekes volt:
Még az érthetőség kedvéért pár szó a témában.
Trianon előtt ugye nagyjából miénk volt egész Horvátország területe és Szlovákia is. És ott többnyire már akkor is ők laktak és ezt se felejtsük el. Ők ott mára, a horvátok és szlovákok önálló államot akartak alapítani, és ez vélhetően mára Trianon nélkül is meglenne. És tiszteletben is tartjuk az önállóságra való igényüket és gratulálunk a két csodás ország, állam megalapításához és sok sikert kívánunk nekik és segítjük őket amiben tudjuk. És nem is tartunk igényt országaik területeire. Ez igaz a többi trianoni területre is.
Kárpátalja mára Ukrajna terület és él ott kb 150 000 magyar és egymillió ukrán és mások. Nem is kívánhatjuk vissza egész Kárpátalját, mert csak újabb nemzetiségi konfliktus lenne belőle idővel és az nekünk nem kell. A kis magyarok lakta területről lehet tárgyalni...
Hacsak netán Ukrajna vagy netán Orosz igazgatással akarnák visszaadni az egész Kérpátalját még akkor is vissza kellene utsítanunk, mert él ott egymillió ukrán! És az kárpátaljai ukránoknak jobb ha Ukrajánhoz tartoznak, mint egy másik országhoz.
Ha az egész Kárpátalját vissza akarnák adni, azt kellene mondjuk:
- Jelenleg milliós ukrán lakosság él ott és az nekünk belső konflikust szülne hosszútávon, így nem fogadhatjuk el. Ha kitelepítitek onnan az ukránokat és azt ők is akarják, akkor elfogadjuk a teljes Kárpátalját, de így csak a magyarok lakta területeket fogadhatjuk el. Mert ez vezet békéhez és konfliktusmentességhez. De elismerjük az ajánlat nagylelkűségét.
Nem kell sajnálni a horvátoktól, szlovákoktól a jogos független államalapításukat azon a területen ahol régen is többnyire ők laktak. És a többi területnél ugyanez igaz.
És a teljes Nagy-Magyarországot ne keverjük a ma is magyarlakta térségekkel, mert a kettő nem azonos téma.
34-37.
Logikus lenne csak a magyarlakta területeket visszakapni, valószínűleg ez lenne a leginkább fair. Már az elején is írtam, hogy bármit is csak akkor kaphatnánk vissza, ha Ukrajna mint szuverén állam megszűnne, és vagy Oroszország részévé, vagy orosz bábállammá válna. Egy ilyen helyzetben én el tudom képzelni, hogy a helyi ukránok is inkább csatlakoznának hozzánk, minthogy egy olyan állam részei lennének ami őket nem ismeri el ukránként.
A másik dolog amivel nem tudok teljesen egyetérteni, az a Szlovákiát és Horvátországot érintő rész. A horvátokkal még egyet is tudok, hisz az a rész a török kor előtt volt magyar többségű, utána már csak igen kis arányban éltek ott magyarok. Azonban ha megnézzük a mai Szlovákiát, azt látjuk, hogy 1910-ben szinte az összes város magyar többségű volt, de egy keskeny déli sáv még most is az. Az, hogy ez a sáv ilyen keskeny, nagyban köszönhető a lakosságcseréknek és a kitelepítéseknek. Az tény hogy a mai Szlovákia északi része mindig is döntően szlovák többségű volt, azzal nehéz is vitatkozni hogy az övék, de ha valóban etnikai alapú határokat akartak volna csinálni Trianonban, akkor a legjobb indulattal se lenne szlovák terület se Pozsony, se Kassa, azoktól délre meg pláne semmi. Az már egy másik kérdés, hogy akár a déli magyar lakta területekre mennyire lehet jelenleg jogos követelésünk, de mivel Szlovákia a szövetségesünk, ez tényleg nem aktuális.
1910-ben Szlovákia déli részén volt magyar többség, de úgy Szlovákiaszerte már ők laktak.
Etnikai térkép 1910:
"Teleki Pál miniszterelnök, földrajztudós híres térképe Magyarország 1910-es népességének nemzetiségek szerinti megoszlásáról."
(innen: [link] )
"de ha valóban etnikai alapú határokat akartak volna csinálni Trianonban, akkor ..."
Az már valóban más, de szerintem nincs túl sok esély a magyarlakta területek visszakapására, mert az ilyen akárhogy is, de az adott országnak terület vesztés, ott nekik azért vannak beruházásaik, stb, stb.
Max békés tárgyalások mentén, de őszintén - ugyan melyik ország fog nagyobb területekről lemondani? Ne értsd félre, valóban jó lenne, az ottani magyaroknak is, csak szerintem nem jó feszegetni túlzottan. Tárgyalni lehet és talán kell is, de valamit adni is kell akkor cserébe, ha egyáltalán belemenne bármelyik szomszédos ország is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!