Amikor II. Miklós orosz cár lemondott és unokatestvérétől V.György angol királytól kért menedéket akkor ő hogyhogy nemhogy nem adta meg neki,hanem totál magára hagyta őt sőt az egész antant így tett?
A brit kormány és V. György attól tartott, hogy a brit közvélemény által gyűlölt "véres" csúfnevű II. Miklós befogadása a brit monarchia ellen fordítaná a közhangulatot
Egyébként V. György hivatalosan brit király és India császára volt.
Az "angol királyi" cím Nagy-Britannia megalakulása óta nincs használatban.
# 2
Valóban, de létezett a "rövid" uralkodói cím is, amely a pénzérméken, papírpénzeken, katonai és civil kitüntetéseken szerepelt, jellemzően latinul.
GEORGOUS V DEI GRATIA BRITANNIARUM REX FIDEI DEFENSOR ET INDIA IMPERATOR
V. György Isten kegyelméből Briannia királya, a hit védelmezője és India császára
Legelőször a brit miniszterelnök ódzkodott, mert Lloyd George tisztázni akarta, ki fogja eltartani az emigránsokat, az elhúzódó háborúban ugyanis kiürült az államkincstár, így nem hiányoztak a fényűzésükről elhíresült Romanovok.
Amikor ez nagyjából tisztázódott, a vakmerő Oliver Locker-Lampson, haditengerészeti tiszt és alsóházi képviselő merész ötlettel állt elő, amihez sikerült beszerveznie a cár egyik inasát. Javasolta, hogy cseréljenek ruhát, és Miklós polgári öltözetben, szakállát levágva szökjön el. Ezután brit titkos ügynökök Arhangelszk kikötőjébe csempészik, ahol érte küldött hadihajó várja. Csakhogy Miklós vonakodott hátrahagyni szeretett családját. London sem küldte a hajót, halogatták a döntést a német tengeralattjárókra hivatkozva.
Miklós népszerűtlen volt Nagy-Britanniában, kegyetlen zsarnoknak tartották, a szocialistáknak „Bloody Nicholas”, azaz Véreskezű Miklós maradt az 1905-ös forradalom leverése óta. Féltek, hogy befogadása munkáslázadásokat szítana. Nem akarták tovább hergelni a népet, bőven elég volt a háború és az írek húsvéti felkelése (1916). Ám a Downing Street végül mégiscsak beadta a derekát, hiszen a király unokatestvéréről volt szó: a kormány hivatalos meghívólevelet küldött a bukott cári családnak. Ettől azonban, személyi titkárának most megismert feljegyzése szerint éppen V. György esett pánikba. Rettegett, hogy elűzött rokonainak érkezésébe ő is belebukik.
Alekszandra cárné mint Hessen–Darmstadti Aliz hercegnő német volt. Így az a gyanú is felmerült ellene - még Oroszországban is, -hogy a németekhez húz.
Hamarosan beigazolódott, György király rémülete a közelgő forradalmaktól nem volt alaptalan. Hullottak a birodalmak, az uralkodóházak a felbolydult Európában. A cár bukása elindította a dominót: a következő évben lemondott az osztrák császár és magyar király, illetve a német császár, később a török szultán is (1922). Egyik dinasztia sem tért vissza a hatalomba. A régi világ romjai maguk alá temették a Romanovok után a Habsburgokat, a Hohenzollerneket és az Oszmán-házat. Ám a Windsorok túlélték. V. György azt tette, amit az uralkodóház érdeke követelt; nem erőltette unokatestvére kiszabadítását, csöndben a sorsára hagyta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!