1943ra maradt ténylegesen reális esélye,hogy a tengely megnyerje a háborút?
Katonailag semmi, politikailag szintén semmi.
Nem a Barbarossa-ig lett volna esélyük békét kötni, hanem London bombázásáig. Miután viszont folyamatosan szórták az angol fővárost, a lakosságot 0.0 esélyük maradt az angolokkal való békére (előtte sem volt túl sok, mert az angolok a Dunkirk-i vereség után sem akartak békét kötni).
A Barbarossa után az oroszokkal nem volt esélyük a békére - miután Sztálin berágott az "örök" megnemtámadási felmondásáért és elkezdték az orosz civilek módszeres kivégzését, kifosztását.
A Japánoknak meg Pearl Harbor - a sunyi, gyakorlatilag hadüzenet nélküli orvtámadás - után nem volt esélyük békét kérni feltételekkel az USA-tól.
#5: "A Japánoknak meg Pearl Harbor - a sunyi, gyakorlatilag hadüzenet nélküli orvtámadás - után nem volt esélyük békét kérni feltételekkel az USA-tól."
No arról azért vannak kételyek. Állítólag Roosevelt tudott róla. A japán nagykövet ott ült az előszobájában, hogy átadhassa a hadüzenetet a támadás megkezdése előtt, csak az elnök nem fogadta, csak miután megkapta a hírt, hogy elkezdődött. Így könnyebb volt eladni a háborút. Nem voltam légy a falon, de simán el tudom képzelni. Jut eszembe: a repülőgép-anyahajókat mindegyiket kivezényelték az óceánra, hogy ne legyenek a kikötőben.
# 6
bocs, de kissé pontatlanok az információid.
A japánok 30 perccel a Pearl Harbor elleni támadás előtt akarták átadni a virágnyelven írt hadüzenetüket, de a washingtoni japán nagykövetség nem tudta időben dekódolni a titkosírással küldött üzenetet.
így a japán nagykövet csak a Pearl Harbor elleni támadás megindulása után tudta átadni azt.
Semmit nem jelentett volna, ha Pearl Harbor-ban ott vannak az amerikai repülőgép-hordozók, ugyanis a 8 db akkor meglévő amerikai repülőgép-hordozóból mindössze 2 db (Lexington, Enterprise) tartozott a Pearl Harbor-i flottakötelékhez, 5 db amerikai hordozó (Ranger, Wasp, Yorktown, Hornet, Long Island) a világ másik végén, az Atlanti-óceánon állomásozott, és ezt a japánok is tudták, 1 db (Saratoga) pedig javítás alatt állt Kaliforniában (erről is tudtak a japánok).
A Pearl Harbor-ból hiányzó 2 db amerikai repülőgép-hordozó közül az Enterprise visszaúton volt Pearl Harbor-ba és a kikötő közvetlen közelében járt, repülőgépei majdnem belefutottak a támadó japán gépekbe. A Lexington repülőgép-hordozó pedig repülőgépeket szállított éppen a Csendes-óceán közepén lévő amerikai támaszpontokra, hazaútján szintén majdnem belefutott a visszavonuló japán flottakötelékbe. Tehát az amerikaiak nem így dugták volna el azt a 2 db repülőgép-hordozót, ha számítanak egy Pearl Harbor elleni támadásra.
A Pearl Harbor elleni támadás azért sem lehetett döntő, mert akkor már 10 db hatalmas, egyenként 100 db repülőgép üzemeltetésére alkalmas amerikai repülőgép-hordozó állt építés alatt az amerikai hajógyárakban, óriási mennyiségű egyéb hadihajó mellett. 1941-ben az amerikai hajógyárak nagyobb erőt képviselő új hadihajót építettek éppen, mint az egész Japán Császári Haditengerészet teljes ereje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!