Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Putyin bukása után Oroszország...

Putyin bukása után Oroszország visszaadhatja a Krímet, Szevasztopolt és a Donbaszt vagy inkább a nyugati, demokratikus országok példáját fogják követni, akik nem hátrálnak meg a területi vitákban és nem adnak vissza semmit?

Figyelt kérdés

Nincsenek manapság igazán jó, követendő minták:

- Kuba hiába követeli vissza már több, mint fél évszázada Guantamót az USA-tól, azok nem hajlandók visszaadni, mivel úgy vélik a katonai bázis megtartása stratégiai fontosságú.

- Franciaország sem mond le Mayotteról, pedig az ENSZ is kimonda, hogy a terület a nemzetközi jog szerint a Comore-szigetekhez tartozik és jogtalanul csatolta el Franciaország.

- Izrael is ragaszkodik a 67-es háború során szerzett Golán-fennsíkhoz, Kelet-Jeruzsálemhez és újabb területeket kívánnak annektálni Ciszjordániában, ahelyett hogy visszaadnák a korábban jogtalanul bekebelezett területeket.

- Nagy-Britannia is elzárkózik, nem adják vissza Gibraltárt Spanyolországnak, a Falkland-szigeteket Argentínának és a megbékélés érdekében felajánlott megosztott, közös szuverenitásba sem mentek bele.

Egyedül a Mauritiustól elcsatolt Chago-szigetek esetében mutatkozik valamelyest nyitottnak a brit kormány. A francia Mayotte vitához hasonlóan az ENSZ itt is kimondta, hogy illegálisan csatolták el, tartják megszállva a szigetet és a deportált helyi lakosságnak, leszármazottjaiknak is jogot kell adni, hogy visszatérjenek hazájukba. Itt kompromisszumként a britek vállalnák, hogy a korábban elűzött lakosok visszatérhessenek és a terület feletti szuverenitást, fennhatóságit is hajlandók lesznek visszaadni, ha már nem lesz szükségük a stratégiai fontosságú területre vagy maradhat az amerikai-brit katonai jelenlét, de ez így bizonytalan, a távoli jövőbe mutathat.



2023. febr. 11. 10:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem adnák vissza. Ez nen így megy!
2023. febr. 11. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Oroszország nem egyenlő Putyinnal. A hatalmat minden országban a teljes gazdasági-politikai elit birtokolja és gyakorolja, a legerősebb ember/csoport vezetése alatt. Ha Putyin ma meghalna, az említett elit legerősebb szereplői lemeccselnék, hogy ki legyen az utód, aztán a győztes eldöntené, hogy megéri-e neki folytatni a háborút gazdasági, politikai és társadalmi szempontokat is figyelembe véve. De mivel az orosz elit minden tagja így vagy úgy Putyin-párti, valószínűleg hozzá hasonlóan gondolkodnak a dolgokról.
2023. febr. 11. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocs de a felsorolt példáid egy jelentős része hülyeség.

Mayotte lakossága Franciaországhoz akar tartozni, egyszerűen azért, mert így legalább a Francia államtól kapják a támogatást fejletlen régióként. A Comore-szigetek részeként sokkal szegényebbek lennének.


Gibraltár, Falkland-szigetek hasonló, bár ők gazdagabbak. Mindkét helyen a lakosság akar Nagy-britannia része maradni.

Szelyesen is voltam Gibraltáron, úgyhogy első kézből tudom.

2023. febr. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezek az esetek nem ilyen egyértelműek.


A francia kérdésben volt többször is népszavazás. Egyébként nem is csoda, hogy Franciaországhoz akarnak tartozni, melyik szegény sziget ne akarna...


Gibraltár már 300-400 éve angol terület.


Izrael helyzete még nehezebb, mert alapból a zsidó állam egy kis miniállam lett volna, csak az arabok nem akarták, hogy létezzenek, ezért nem fogadták el. Emiatt állandóan megtámadták Izraelt, akik nyertek, így folyamatosan erősödtek és nőtt a területük. Tehát jelen esetekben Izrael a védekező fél volt és így szereztek területet. Az elfoglalt szárazföldi területet vissza akarták adni teljesen, de az araboknak NEM KELLETT, mert a Kineret tó zsidó ellenőrzés alatt maradt volna. Izrael meg nem fog könyörögni, akkor annektálták/annektálják, az ENSZ bírálja is érte, de látszódik, hogy a helyzet eléggé összetett.



És van egy olyan példa amit kihagytál. Szerbia és Koszovó esetét szerintem szintén lehetne boncolgatni.

2023. febr. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#3


Már miért lenne hülyeség? Ezek valós viták a nemzetközi politikában.


A helyiek akarata lehet szempont, de ez nem oldja meg a területi vitákat.

A népszavazások eredményét nem szokták elismerni ezekben a konfliktusokban.


Van, hogy az ENSZ, nemzetközi bíróságok döntéseit is teljesen figyelmen kívül hagyják.



#4

Igen, Koszovó státusza is vitatott, de az annyiban más, hogy Koszovó a NATO hadjárata után független lett, nem engedték meg, hogy Albániával egyesüljön.

Az orosz-ukrán vita is valamelyest más jellegű lenne, ha a Krími Köztársaság, Donyecki Népköztársaság, Luhanszki Népköztársaság megmarad független államnak, nem annektálja ezeket Oroszország.

Koszovó esetével inkább Dél-Oszétia egyezik, az a polgárháborúk után megmaradt függetlennek.

2023. febr. 11. 11:20
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Sokan Putyin elhalálozásától várják a megoldást, de nem gondolnak bele hogy fennáll a veszély ezesetben, hogy egy nála is elborultabb valaki kerül hatalomra...Azért Putyin féken tartja az extrém szélsőséges dúvadakat is, nemcsak a nyugatosodást pártolókat. Csak erről ugye ritkán esik szó.


Nyilván elképzelhető, hogy egy mérsékeltebb irányzat váltja fel Putyint de mint írtam ennek az ellenkezője is sajnos.

2023. febr. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
85%

Nagyon jól írják fent, az ég óvjon minket Putyin halálától! Nem túl biztató ha egy nukleáris fegyverek ezreivel rendelkező országban politikai instabilitás alakulna ki - ki tudja melyik csoportnak lesz valami hülye ötlete?

A héják még a jelenleginél is keményebb fellépést sürgetnek. A galambok ugyan jobban szeretnének már tárgyalni de nekik sem fordult meg a fejükben a Krím visszaadása.

2023. febr. 11. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"A helyiek akarata lehet szempont, de ez nem oldja meg a területi vitákat.

A népszavazások eredményét nem szokták elismerni ezekben a konfliktusokban.

Van, hogy az ENSZ, nemzetközi bíróságok döntéseit is teljesen figyelmen kívül hagyják."


Nem feltétlen az a cél, hogy megoldják a területi vitákat, nemzetközi konfliktusokat. Attól még, hogy egy ország demokratikus, liberális, nem feltétlen akar békét, főleg nem bármi áron. Olykor még háborút is indítanak.


A helyiek akarata viszont számít, főleg ha a kormány álláspontját támogatja. Ez ad egy demokratikus legitimációt és éppen az lenne antidemokratikus, ha a helyiek, társadalom akarata ellenére Nagy-Britannia lemondana Gibraltárról, Falkland-szigetekről, Franciaország Mayotteról vagy Oroszország a Krímről (a Donbasz esetében jobban elképzelhető kompromisszum, ezt egyébként is a minszki egyezmény alapján Ukrajnán belüli autonóm területnek akarta Oroszország, itt nem volt olyan egyértelmű az orosz többség, teljes elköteleződés Oroszországhoz).

Másrészt egy demokratikus nagyhatalomnak is megvannak a stratégiai érdekei és fontosak a katonai bázisok, ezek védelme. Ezért sem adná vissza Gibraltárt Nagy-Britannia Spanyolországnak, a Chagos-szigeteket Mauritiusnak és az USA sem adná vissza Guantanamót Kubának.


Főleg a Krím esetében látszik, hogy történelmi érvek, etnikai viszonyok, demokratikus népakarat, katonai, stratégiai okok miatt is a terület Oroszország része, ezért egy demokratikus, liberális orosz vezetés sem mondana le róla, főleg nem a most oroszellenes, ellenséges Ukrajna javára.

1954-ben egészen más volt a felállás, akkor csak azért ajándékozta oda a moszkvai vezetés a területet Ukrajnának, mert azt hitték, hogy örökké tart majd a két nép barátsága, nem gondolták, hogy az ukránok az oroszok ellen fognak fordulni és majd Amerikával szövetkeznének, NATO bázissá alakítanák Szevasztopolt.

2023. febr. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
A nemzetközi jogot, ENSZ döntéseket is lazán figyelmen kívül szokták hagyni a demokratikus országok is, ha érdekeik éppen úgy kívánják. Ezek semmit sem érnek, csak arra jók, hogy az ellenfél orra alá dörgöljék, hogy a másiknak mit kellene csinálni, hogyan kellene viselkedni.
2023. febr. 11. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!