Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A tankoknak van még bármi...

A tankoknak van még bármi jelentősége egy háborúban?

Figyelt kérdés

Egy páncéltörő kerül 200-250 ezer dollárba, egy tank 5 millióba és legmodernebb tankok, aktív védelemmel is kb. 1-2 támadást tudnának kivédeni.


Így akkor nem az van, hogy tankot csak kecskepásztorok ellen lehet bevetni akiknek nincsenek modern fegyvereik?



2023. jan. 12. 21:06
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem az van. Nyilván a tank eddig sem önálló járműként működött a jobb helyeken, hanem egymással, gyalogsággal, légierővel együtt dolgozva.
2023. jan. 12. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
6%
Még rakéta se kell tank ellen. Csak egy drón és pici robbanó anyag.
2023. jan. 12. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Salamon Bálint ***** válasza:
53%
Allits dronnal utakadalyt!
2023. jan. 12. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
93%
A tanknak még van de közel sincs akkora szerepe mint anno. Aminek viszont tényleg nincs már értelme az a harci helikopterek, a kézi légvédelmi rakéták már elég fejlettek hogy gond nélkül 3-4 kilométerről akár kiiktassanak ilyesmit
2023. jan. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A tankok az I. Világháborúban kerültek bevezetésre, mint a gyalogságot támogató páncélozott járművek. NEM az ellenséges tankok kiiktatása volt a céljuk, hiszen nem is nagyon voltak ellenséges tankok. Nyilván tankelhárító fegyverek sem voltak, így az a néhány tank ami elérte a csatateret, viszonylag hatékonyan tudta támogatni a támadásokat és nem utolsó sorban jelentősen rombolta az ellenséges morált is.

A II. Világháborúban aztán a németek könnyen páncélozott, mozgékony tankok segítségével elfoglalták fél Európát, ami arra engedett következtetni hogy a tank lesz a hadseregek jövője. Sebtiben neki is látott mindenki tankot fejleszteni, és született egy rakás típus, ráadásul nagyban megnövekedett a tankcsaták száma is. Még a hidegháború alatt is születtek elvetemült tervek tankokra, viszont mindenki kezdett rájönni, hogy nem a legköltséghatékonyabb mulatság tankokat építeni, amikor egyre könnyebb kilőni is őket, illetve ekkor már voltak más lehetőségek a gyalogság támogatására. Így lassan elkezdték átvenni a helyüket az IFV-k, amik a II. Világháború eleji német tankok feladatát látják el, csak olcsóbban. Nagyobb tűzerejük van, viszont kevesebb páncéljuk és sokkal mozgékonyabbak. A közepes és nehéztankokat, a páncélvadászokat és hasonló nagyobb monstrumokat pedig felváltották a Fő csata harckocsik, ami rettentően hangzik magyarul, de röviden ők az MBT-k. Nagyobb tűzerővel és páncéllal mint az IFV, viszonyt csökkentett mozgékonysággal, most is a gyalogság támogatása a fő céljuk, elsősorban nehezen elérhető terepen, vagy olyan hadmozdulatokban, ahol az IFV-k kevésnek bizonyulnak.

Hosszú távon van létjogosultsága a tankoknak, de csak addig, ameddig nem találnak helyettük olcsóbb alternatívát. A legtöbb tankot a II. Világháborúban gyártották, azóta egyre kevesebb típus van és egyre kevesebbet is gyártanak, mert egészen egyszerűen van rá olcsóbb alternatíva. A rakéták és drónok fejlődésével biztos vagyok benne hogy el fognak tűnni teljesen a csatatérről, mert túl lassúak és feltűnőek lesznek, fel fogják őket váltani az IFV-k, vagy a könnyűtankok.

Megjegyzem jelenleg az ukrán háborúban még jól jönnek az MBT-k, mert nagyrészt áll a front, nem nagyon kellenek a gyors, mozgékony járművek, a megnövelt tűzerőre viszont szükség van a beásott és jelentősen megerősített védelem mögött csücsülő ukránok ellen. De nem hiszem hogy néhány évtized múlva itt hatalmas szükség lenne hasonló harckocsikra, maximum kis számban fogják őket bevetni. A jövő a mozgékony, meglepetésszerűen támadó, kisebb de profi egységekben és a robotokban van, nem a tankokban. Hasonló ez mint a repülés, egykor még géppuskávál darálták egymást a kétfedeles vászonszárnyú repülők, ma már viszont el sem találnád a hangsebesség többszörösével repülő vadászokat, ezért nagyrészt levegő-levegő vagy föld-levegő rakétákkal lövik őket, a repülőket pedig inkább használják földi célpontok megsemmisítésére, mint légiharcra. A világ fejlődik, faszögelésű dárdát, visszacsapó íjat és harci kutyákat sem használunk már, pedig egykor fénykorukat élték.

2023. jan. 12. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Aminek viszont tényleg nincs már értelme az a harci helikopterek"

Hát támogató szerepben már valószínű nincs, pedig baromi jól néznek ki. Sajnálom hogy nem lett nagy jövőjük, pedig rohadt menőn néz ki amikor több tucat harci helikopter repül formációban :D

A helikoptereket inkább szállításban éri meg használni, legyen az akár személyzet, akár ellátmány, hiszen képesek nagyon alacsonyan repülni, gyorsan, pontosan landolni, majd a lehető legalacsonyabban és legkisebb feltűnést keltve visszarepülni. Másban én sem hiszem hogy jövőjük lenne, hiszen légiharcra alkalmatlanok, a földi egységek támogatására viszont túlságosan sebezhetőek.

2023. jan. 12. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem lenne létjogosultsága akkor nem vetné be őket százszámra mindkét oldal. A harckocsi egy magas harcértékű eszköz, a tűzereje és a páncélvédettsége lévén. Nem véletlen, hogy minden hadsereg igyekszik a lehető legjobban felkészülni az elhárításukra.

Erős korlátai vannak a harckocsiknak (főleg tagolt terepen), de a nagyobb területen zajló "mozgó" háború jelenleg még elképzelhetetlen a nehéztechnika nagyobb számú bevetése nélkül.

A kézi páncéltörő eszközök hatékonyak lehetnek, de korlátozott a lőtávolságuk. Nyílt terepen esélytelen a harckocsik ellen. Főleg hogy utóbbiak mellett ott vannak az IFV-k és az APC-k által szállított gyalogság, tüzérség is. Egy komponense, eleme az előrenyomulást, bekerítést végző csapatoknak, de nem lehet csakis harckocsira alapozni.

2023. jan. 13. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Tankoknak én se látom már értelmét. Rendben, van a modern tankoknak aktív védelme (az oroszok T-70-es tankjain nincs) de az is csak rakéták ellen hatásos, de egyrészt korlátozottan, hisz az ellen töltet is fogy. Másrészt a taposó aknák ellen nem tudnak védekezni. Na meg ott a tüzérség. Ukránok sok esetben drónokkal felügyelik levegőből az orosz tankokat, rádión meg tüzérségi támogatást kérnek ellenük. Van hogy kamikaze drónt indítanak a tank ellen, ami bár nem pusztítja el, de hatástalanítja. Mindegyik sokkal olcsóbb és biztonságosabb megoldás, mint 5 millió dollárért egy tankot rájuk indítani, ahol veszélybe kerül maga a legénység is. Tank akkor jó, ha van légi fölény, de azt is piszkosul nehéz ma már fen-tartani. Oroszoknak se sikerült elérni a légtér uralmat. Az is beszédes, hogy USA nem vesz már több MBT-t. Abramsokat felujítják ami van, de újat már nem rendelnek. Mindenképp a drónoké és a tüzérségé a jövő, na meg a modern katonai kézi fegyvereké, na meg a Javelin elhárító rendszereké.
2023. febr. 14. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!