Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ennyi idő elteltével véleménye...

Ennyi idő elteltével véleményed szerint harmadik világháború lesz az orosz ukrán konfliktusból ?

Figyelt kérdés

2022. dec. 7. 20:40
A kérdező szavazást indított:
Igen
Talán
Nem
34 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
93%

Nem valószínű így hogy az orosz hadsereg gyakorlatilag olyan szinten lejáratta magát, hogy nemhogy a világgal nem bír el, de még egy pusztulat csóró országgal sem.

Minden tekintéje porrá lett.

Ezek után ha nagyon erősködne és átlépné ukrajna határait, 1 hónap alatt a kőkorszakba repítenék vissza a 20. Század eleji szedett vedett orosz hordát és egész oroszországot.

2022. dec. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
82%
Ukrajnával sem bírnak 10 hónapja az oroszok. Hogyan világháborúznának akkor?
2022. dec. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
58%

#1 #2

Bármennyire is fos a konvencionális orosz hadsereg, van egy olyan fegyvertény a kezükben sajnos, hogy van egy b-szomnagy atomarzenáljuk, amivel a fél USA-t és Európát le tudják radírozni.

Épp ezért nyugodtan megtehetik, hogy háborút indítanak még 3-4-5 másik területen is, az egyetlen komoly rivális, az USA, nem fog merni beleavatkozni.


És ott van Kína is, bármikor elindulhat egy támadás Taiwan ellen - pláne most, hogy az USA elvágta őket a legmodernebb chipektől.

Eddig legalább az a tény indokolatlanná tette a Taiwan elleni háborút, hogy pénzért meg tudták venni onnan a legfejlettebb chipeket.

Most viszont, hogy az USA banolta őket a fejlett chipek piacáról, Kína válaszút elé került. Vagy lemarad min. 4-5 évvel a csúcstechnológiában az USA-tól, ugyanis kb. ennyi időbe telne saját K+F/gyártókapacitással elérni a jelenlegi USA high tech színvonalát, ami ezen a területen óriási nagy idő, és ezzel a belátható időtávon(évtizedek) elveszíti a high tech versenyt(hiszen közben az USA is fejlődik), és jó eséllyel a nagyhatalmi ambícióinak örökre búcsút inthet, vagy felvállalja azt a kockázatos lépést, hogy annektálja Taiwant katonailag.


És ha Kína megindul Taiwan ellen, akkor jó eséllyel Észak-korea is Dél-Korea ellen, illetve mondjuk Irán Szaud-Arábia ellen.

Az USA-nak ugyanis gyakorlatilag az az alapvető stratégiai megközelítése, célirányosan ebbe az irányba fejlesztette magát a hidegháború óta, hogy képes legyenek egyszerre két komolyabb konfliktusban is katonailag és gazdaságilag is helyt állni.

Szóval kb. ez az a szint, amit gazdaságilag-katonailag kibírnak.


De ha az említett országok összehangoltan egyszerre 4 fronton kezdenek hadműveletekbe, és még csak nem is NATO országok ellen, azaz a NATO szövetségesekre nem számíthatnak az amcsik, akkor az már talán az USA-nak is túl nagy falat lenne.


Szóval én sajnos elég komoly esélyét látom egy világháborúnak :/

2022. dec. 7. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
44%

"És ott van Kína is, bármikor elindulhat egy támadás Taiwan ellen - pláne most, hogy az USA elvágta őket a legmodernebb chipektől."


Kína ugyanúgy nem áll készen egy ilyen invázióra, mint ahogy az oroszok sem álltak készen Ukrajna ellen bármire. És mélységesen meglepne, ha a propaganda hőzöngésen kívül Kínát egy picikét is érdekelné Tajvan. Ők most inkább az összeomló orosz érdekszférát figyelik.


"És ha Kína megindul Taiwan ellen, akkor jó eséllyel Észak-korea is Dél-Korea ellen, illetve mondjuk Irán Szaud-Arábia ellen."


Ez megint kettő teljesen lehetetlen háború.

Észak-Korea miért támadná meg a nála sokkal nagyobb lakosságú, nagyobb gazdasági erővel bíró, modernebb hadsereggel és valódi hadiiparral rendelkező, amerikai helyőrségekkel támogatott Dél-Koreát? Egy percig sem lenne esélyük megnyerni egy ilyen háborút.

Irán esetén szintén ez a helyzet. Mégis hogy tudná megtámadni Szaud-Arábiát az az ország? Milyen katonai képességei vannak, amik lehetővé tennének egy inváziót? A legtöbb amit tehetnének, hogy rakétákkal megszórják Szaud-Arábia hozzájuk közel eső részét... na és utána mi van?


"De ha az említett országok összehangoltan egyszerre 4 fronton kezdenek hadműveletekbe, és még csak nem is NATO országok ellen, azaz a NATO szövetségesekre nem számíthatnak az amcsik, akkor az már talán az USA-nak is túl nagy falat lenne."


A fent említett országok önmagukban sem tudják az általad kinézett célokat legyűrni, még az USA segítsége nélkül sem. Ráadásul ezek az országok semmiféle szövetségben nem állnak egymással, még csak komolyabb közös céljaik sincsenek, azon kívül, hogy mindegyik haragban áll az USA-val.

2022. dec. 7. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Isti22 ***** válasza:
2022. dec. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#4

"Kína ugyanúgy nem áll készen egy ilyen invázióra, mint ahogy az oroszok sem álltak készen Ukrajna ellen bármire. És mélységesen meglepne, ha a propaganda hőzöngésen kívül Kínát egy picikét is érdekelné Tajvan"


Egyrészt, a magadfajták pontosan ezt mondogatták még pár nappal a háború előtt is, áá, dehogy fognak az oroszok támadni, ez csak propaganda-hőzöngés.

De ahogy látjuk, a felkészületlenség az oroszokat sem tartotta vissza attól, hogy megtámadják Ukrajnát.

Másrészt, ennek a háborúnak még messze nincs vége.


Harmadrészt tévedés, hogy a kínaiak teljesen felkészületlenek.

Kína Taiwan annektálására készül már legalább 10-15 éve - elég nagy a hadiflottájuk és légierejük ahhoz, hogy totális blokád alá vegyék a szigetet, nem is kell feltétlenül megtámadniuk, elég, ha hermetikusan lezárják a légteret és a tengeri utakat, se hajó, se repülő nem jut se ki, se be, és taiwannak annyi, hacsak az USA nem száll be a buliba.


De pontosan látjuk, hogy az oroszok ellen sem mernek beavatkozni - még attól is tartanak, hogy nagyobb hatótávolságú fegyverzetet adjanak Ukrajnának.

Mert Oroszország egy atomhatalom, ahogy Kína is, tehát Kína joggal gondolhatja úgy, hogy az USA nem fog beavatkozni.


"És mélységesen meglepne, ha a propaganda hőzöngésen kívül Kínát egy picikét is érdekelné Tajvan."


Az lehet, hogy téged mélységesen meglepne, viszont a tény meg az, hogy most az USA ellehetetlenítette a kínaiak hozzáférését a csúcstechnológiás chip-ekhez.

Innentől a helyzet megváltozott.

Eddig még csak propaganda-hőzöngés volt, mert a chipeket meg tudták venni Taiwantól, viszont mostmár valódi okuk is van rá, hogy rátegyék a kezüket a taiwan-i chipgyártásra.

Ahogy írtam, több ezer milliárd dollárjába és legalább 4-5 évébe kerülne Kínának, hogy saját erőből kifejlesszék ezeket a gyártókapacitásokat.

Ennél jóval gazdaságosabb és gyorsabb, ha megszerzik a taiwani chipgyártó technológiát, reverse engineering, majd legyártják a sajátjukat.


Ez máris egy nyomós ok taiwan lerohanása mellett.


De van még pár ok.


Például az USA elrettentő ereje.


Az USA elrettentő ereje ugyanis két pilérre épül.

Az egyik a strategic ambiguity, ami azt jelenti, hogy a NATO-t leszámítva soha nem húznak vörös vonalakat, soha nem mondják ki nyíltan, hogy pontosan mit tennének, pl. taiwan kínai inváziója esetében, ezzel bizonytalanságban tartva az ellenfeleiket a világban.

De ez a pillér most azért kapott egy csúnya ütést, nem sikerült vele az oroszokat elrettenteni Ukrajna megtámadásától, és az is bebizonyosodott, hogy nem avatkozott be az USA hadereje közvetlenül.


A másik pillér pedig a gazdasági szankciók, illetve az azzal való fenyegetés.

Nos, az világosan látszik, hogy se az iráni rezsim, se az észak-koreai rezsim ellen nem értek semmit sem a szankciók, észak-korea a világ egyik legdurvábban szankcionált országa, és mégis atomhatalom lett, irán pedig nagyon közel jár hozzá(vagy már az).

Ahogyan azt is látjuk, hogy az oroszország elleni szankciók sem értek sokat.


Elvileg ez a gazdasági "fegyver" is elrettentő erejű kéne legyen:

- "ha megtámadod taiwant, akkor teljesen elváglak a high tech chip-ektől"

- "ha nem adod fel az atomprogramodat, akkor embargót kapsz a nyakadba"


De mi van, ha nem jön be, ahogyan látjuk, hogy csomó esetben nem jött be?

Nem sikerül elrettenteni a célországot attól, hogy megtegyen valamit, kiveted a szankciót, nem rokkannak bele, és?

Utána mit teszel?

Pláne Kína esetében nagyon bénán lett ez kijátszva, mert már azelőtt kijátszották a kártyát, hogy Kína támadott volna.

A továbbiakban ez már nincs fenyegető eszközként az USA kezében.


"A fent említett országok önmagukban sem tudják az általad kinézett célokat legyűrni, még az USA segítsége nélkül sem."


Állítod te, de az ukrán hadsereg pl. már rég összeomlott volna a amcsi támogatások nélkül, ez tény.


"Ráadásul ezek az országok semmiféle szövetségben nem állnak egymással, még csak komolyabb közös céljaik sincsenek, azon kívül, hogy mindegyik haragban áll az USA-val."

Nem kicsit gyermeteg módon fogod fel a világot.

Ez nem arról szól, hogy Pistike haragszik Józsikára az óvodában.

Hanem arról, hogy az USA gátolni próbálja ezen országok hatalmának a növekedését.

De az USA ereje sem korlátlan. Innentől kezdve bőven elég közös cél az, hogy minél többfelé osszák meg az USA figyelmét és erejét.

2022. dec. 8. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!