Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha a Monarchia idején mihelyst...

Ha a Monarchia idején mihelyst a nemzetiségek rájöttek,hogy mi nem akarunk nekik autonómiát adnia akkor az 1.vhban hogyhogy egész végig hűen szolgáltak minket?

Figyelt kérdés
Mert tényleg, abszolút így volt. Pl: Az,hogy az olasz fronton a háború vége fele a Piave folyón áttörtünk abban Brozovic horvát tábornoknak kulcs szerepe volt. És csak azután lázadtak, dezertáltak miután a rendes osztrák - magyar katonák is.

2022. dec. 5. 21:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Mert nem volt más választásuk. Csak csendben reménykedhettek hogy bukjuk a háborút.
2022. dec. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Pávatáncoltak, mint most Orbán Brüsszelben.
2022. dec. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


"Brozovic tábornok" nem létezett.


Te Svetozar Boroević von Bojna tábornagyra gondolsz, aki egy tipikus, fanatikusan Habsburg-hű főtiszt volt, nem pedig horvát nacionalista.


Az Osztrák-Magyar Monarchia nemzetiségei az I. világháború előtt nagy többségükben még nem akartak elszakadni a birodalomtól, hanem a Monarchián belül akartak maguknak területi-nemzetiségi autonómiákat kivívni.


A Monarchia összetartását 5 pillér biztosította:


1.) A Habsburg–Lotaringiai-ház tekintélye, ugyanis a lakosság többsége körében I. Ferenc József császár és király rendkívüli népszerűséget élvezett, a dinasztia pedig óriási tekintéllyel rendelkezett.


2.) A hadsereg. A Habsburg–Lotaringiai-ház hatalmának legfőbb támasza a lojális hadsereg és tisztikar volt. A hivatásos tiszteket és hivatásos altiszteket feltétlen Habsburg-hűség jellemezte, a katonaiskolákban tudatosan erre nevelték őket.


3.) A katolikus egyház. A Monarchia lakosságának nagy többsége mélyen vallásos katolikus volt, akik őszintén elhitték, hogy a Habsburgok Isten akaratából uralkodnak fölöttük. Egyébként a protestánsok többsége is lojális volt a Habsburgokhoz, a zsidóság pedig rendkívüli hűséget tanúsított a dinasztia iránt.


4.) Az arisztokrácia. A Monarchia uralkodó osztálya, a soknemzetiségű arisztokrácia feltétlen hűséggel viseltetett a Habsburgok iránt.


5.) A gazdasági érdekek. A Monarchia egyik fő összetartó erejét az a felismerés adta, hogy jobb egy nagy birodalomként, gazdasági nagyhatalomként létezni.


Ezek az összetartó kötelékek 1914-1918 között csak fokozatosan gyengültek meg, majd 1918 őszén bomlottak fel.

2022. dec. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

3 Hát ez érdekes. Biztos értesz hozzá de én valahogy sose hallottam erről. Bárhonnan tájékozódtam ezzel kapcsolatban mindenhol azt hallottam,hogy:


A kiegyezésből kihagytuk a nemzetiségeket. És kisidővel rájőttek,hogy nem akarunk nekik autonómiát adni így végleg elfordultak tőlünk.


Kis idővel rengeteg olyan iskola működött a Monarchiába ahol nem folyt magyar oktatás.


A románok körében a fekete tengertől a Tisza vonaláig terjedő Román birodalom terjengett.


A szlovákokat a csehek édesgették magukhoz.


A szerbeket az egységes Délszláv állam gondolata éltette.


És csak a svábok,ruszinok maradtak hűek hozzánk.


+ Még a magyar fél ellenzéke.

Folytonos hadszintérré alakult a magyar parlament.


És tehát,hogy kvázi végig csatatér volt az egész monarchia ilyen szempontból.


Ugyan az volt a helyzet ilyen szempontból mint az Oszmán Birodalomban.


De persze hiszek neked.

2022. dec. 5. 23:00
 5/5 kürasszír ***** válasza:

# 4


Javasolnám, hogy komoly történészek által írt műveket olvass a Monarchiáról, mert amit leírtál, az így konkrétan nem igaz.


Magyarországon a Monarchia időszaka konkrétan aranykor volt, a "boldog békeidők", Budapest világvárossá vált, amire ma érdemes büszkének lenni a fővárosban, az mind a Monarchia alatt épült. A magyar kultúra, művészet és tudomány felvirágzott.


Már hogy hasonlított volna a Monarchia az Oszmán Birodalomra? A Monarchiában béke, rend és prosperitás honolt, egy jól szervezett állam és közigazgatás működött, mellesleg virágzott a gazdaság, a Monarchia gazdasági és katonai nagyhatalomnak számított.


Ellenben az Oszmán Birodalom egymást érték a felkelések, forradalmak, puccsok és ellenpuccsok, az egész állam az összeomlás szélén tántorgott, mellesleg a török állam koldusszegények és rendkívül elmaradottnak számított.


Magyarországon soha nem törekedtek arra, hogy megszüntessék a nemzetiségi iskolákat.


A magyarországi románok többsége az I. világháború végéig nem akart Romániához csatlakozni, mert Románia egy koldusszegény, elmaradott állam volt Magyarországhoz képest, csak a Magyarországhoz tartozó Erdélyben sokkal több román iskola működött, mint a független Román Királyságban 1914-ben.


A szlovákokat hiába édesgették volna magukhoz a csehek, amikor a cseh területek több részre tagolva (Csehország, Morvaország, Osztrák-Szilézia) az Osztrák Császárság koronatartományaiként (Kronland) léteztek csak. Tehát még Csehország sem létezett egyben, még osztrák tartományként sem, hanem csak három darabban.

2022. dec. 5. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!