Hogy lehetne világbéke?
Mi kéne hozzá?
A pénzközpontúság meghaladása?
Népességszabályozás?
Kulturális kapcsolatok intenzívebbé tétele, egymás megismerése, elfogadása?
Én nem foglalkoztam ezzel, se történelemmel. Laikusként úgy látom, hogy egyrészt kérdés, hogy a biológiai meghatározottságunk mennyire meghatározó ebben? Erőforrások vs. népesség.
A másik kérdés a nagyhatalmak világirányító törekvései kapcsán jutott eszembe. Vajon ez csak a pénz miatt van így, vagy más oka is van?
Fenntarthatósági szerzők mondják, hogy a pénzrendszer elavult, és ennek tökéletlensége kényszeríti a gazdaságokat folyamatos növekedésre. A világuralomra törekvő hatalmak vajon pusztán azért vágynak erre, hogy gazdasági előnyeiket kiharcolják/fenntartsák? Vagy más oka is lehet? Persze a bizalom a másikban, a totál más gondolkodású/kultúrájú társadalmak között nem könnyű dolog...
Az tuti, hogy nem csak apénzről szólhat a világuralmi törekvés. Emberi okai is vannak a háborúknak, meg földrajzi/gazdasági okai is. Alapvetően relatíve lehet nagyobb béke is, de bármilyen is a rendszer mindig lehetnek elnyomók és olyanok is, akik nem elégedettek a helyzetükkel. A mai orosz-ukrán is példa erre, Oroszországgal kapcsolatban nem volt Putyin elégedett, majd támadott is. Azt nem tudom, hogy mennyire volt megalapozott ez a részéről, mert oké, ő támadott. De az igazi előzményeket nem ismerem. Nyilván Magyarországnak is lett volna alapja támadni a Trianoni elcsatolt területeket, hogy visszacsatolják. A két eset kicsit más, sőt nagyon is, de ez jutott az eszembe!
A lényeg az, hogy az emberi természet, de a földrajz/gazdaság is benne van a pakliban, hogy mért kell háborúzni. Lehetne jobb rendszer is, de az biztos, hogy nem lenne tökéletes az a rendszer se. Maximum talán ha egy mesterséges intelligencia elosztaná a dolgokat a legigazságosabban, de akkor is lennének elégedetlenek.
Erről ez jutott eszembe:
"Lars von Trier köszönőbeszéde - cenzúra nélkül (Ritzau Hírügynökség)
Kedves békebizottság. Köszönet a békedíjért. Éppen úgy a béke híve vagyok, mint ti.
És hát, mi, akik a béke hívei vagyunk meg kívánjuk gyôzni a Föld összes lakóját arról, hogy a béke az egy szép dolog ugye.
De a Föld nem minden lakója érti ezt meg.
A Föld lakói, ki hol lakik, fel vannak osztva két törzsre.
A törzsek sivatagban laknak... az egyik törzs a kút körül, míg a másik ezen a körön kívül lakik.
A kút körül lakó törzs 'békét' akar.
A kívül lakó törzs nem akar békét... hanem vizet akar.
A kívül lakó törzs ugyan egy kicsit civilizálatlan, hiszen még a ´béke´fogalmát sem ismeri. Van szava viszont a szomjúságra, ami ebben a helyzetben nagyjából ugyanarról szól.
A kút körül lakók bizottsága okos, jó, szép, gazdag és magukat biztonságban érzô népségbôl áll, akik nem szomjaznak (és ezért van erejük és idejük a bizottságosdihoz).
A kút körül lakók sokat beszélnek a békedíjról, amit a kút körül lakók, kút körül lakóknak adnak.
A kívül lakók nem sokat beszélnek a békedíjról.
Még egyszer köszönet a békedíjért.
Amint bizonyára már többen értesültetek róla, a Lars von Trier által a Berlini Filmfesztiválra küldött köszönô videót megvágták, és csak a vetítés után felindultan a színpadra rohanó Vibeke Windeløv producerasszony olvasta föl az eredeti változatot."
Tehát, ha mondjuk lenne egy nemzetközi megállapodás arról, hogy minden ország vállalja, hogy az e pillanatban érvényes határain belüli erőforrásokból tartja fenn magát, s ennek megfelelően alakítja ki működési elveit, ennek megfelelően tesz ígéretet népének.
Persze tudom, vicces a mai gazdaság által keresztül kasul összekötött országok korában ilyesmit elvárni. De gondolkodni azért szabad. :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!