Amerika miért maradt le a hiperszonikus fegyverek terén?
#3
Ez azért nincsen így. Az 5. Generációs vadászgépekben pl előbb sikerült eredményt elérniük
#4 Bár az ötödik generációs vadászgépek modern fegyverek, a fejlesztésüket még a hidegháború idején kezdték el. 1990-ben már repült az F-22 kész prototípusa (azt hiszem 1986-ban indult el a program). Így egy meglévő projektnél már nincs visszaút. Az F-35 projektje is a hidegháború vége felé indult, alapvetően más célra szánták a két típust.
Meg amúgy is, Amerikának más szempontból van hadászati fölénye, nincs szükségük hiperszónikus fegyverekre. Helyette a kivédésükre összpontosítanak.
1. Valójában nem maradt le annyira, ez csak a retardjobber ruszkipárti propaganda-média egyik hoaxa.
Az USA-ban is fut több fejlesztési project, és amúgy a ruszkik által állítólag rendszeresített hiperszonikus rakétákról sincs semmi megbízható információ.
És a ruszkik szeretnek azért kamuzni, azt ma már tudjuk pl., hogy az ugyanilyen nagy arccal beharangozott Armata tankjaik a mai napig nem léteznek a pár demó példányon kívül.
2. A hiperszonikus rakéták egyáltalán olyan nagy durranások, mint ahogy azt beállítják.
Nem lövi le semmilyen rakétavédelem, persze. Hát ez aztán nagy fegyvertény.
Valójában viszont az eddig kifejlesztett ICBM-eket is igen rossz hatékonysággal képesek semlegesíteni a létező rakétavédelmi rendszerek.
Tehát a stratégiai egyensúlyt nem borítanák fel a hiperszonikus ICBM-ek, még ha nagy számban léteznének, akkor sem.
Most mégis mit kezdenének a ruszkik azzal, ha lenne is rendszerbe állítva mondjuk 200 darab hiperszonikus rakétájuk? (ami nincs)
Kilövik az USA-ra meg a fontosabb NATO országokra, és nem tudnak egyet se leszedni, oké.
Nagyon ügyesek voltak.
De a másik oldalon az USA-nak még mindig megmarad 18 darab Ohio osztályú tengeralattjárója, fejenként 20 darab Trident ICBM-el, minden egyes Trident-en 8 darab nukleáris, egyenként is irányítható atomfegyverrel.
Ha ennek csak a felét kilövik válaszcsapásként, és ha csak a fele ér célba a kilőtt rakétáknak, akkor is ugyanúgy effektíve elpusztítják a 'csába az összes orosz katonai bázist és minden közepesnél nagyobb méretű várost.
Magyarul, az égvilágon semmi értelme nincs a hiperszonikus sz-roknak, mert a kölcsönös elpusztítás doktrináját nem tudják kikerülni ezzel sem.
"Tehát akkor ez egy túlértékelt fegyver?"
Attól függ, hogy mi a célja vele a ruszkiknak.
Stratégiai előnyre akarnak szert tenni?
Hát ez nem fog menni.
Azt kell érteni, hogy egy atomháborút alapvetően úgy lehet megnyerni, ha az ellenfél nukleáris arzenálját semlegesíteni tudod, még mielőtt komolyabb válaszcsapást mérhetnének.
De mint azt írtam, ez a nukleáris atomtengeralattjárók esetében gyakorlatilag lehetetlen feladat, lévén nem lehet nyomon követni őket.
Lehetne mondjuk egy cél a silókban elhelyezett ICBM-ek elpusztítása, még mielőtt az ellenség kilőhetné őket.
De ilyenkor érdemes elővenni a jó öreg földrajzot, meg a gugli maps-et, meg úgy egyáltalán a guglit, meg a középiskolás fizikát.
Azt ugye tudjuk, hogy a hangsebesség az ~330 m/s(tvábbiakban mach), azt is tudjuk, hogy ezt 3,6al kell felszorozni, hogy megkapjuk a km/h-t, azaz kb. 1200 km/h-t(kicsit kevesebb, 1188, de lényegtelen).
Hiperszonikus fegyvernek azt nevezik, ami a hangsebesség 5-25szörösével képes haladni.
Az egyetlen, kísérletileg is igazoltan létező hiperszonikus fegyvere a ruszkiknak a Kinzhal, ami mach 10-12 sebességet ér el.
Ha 12 mach-al számolunk, akkor ez 13 200 km/h.
Guglizzunk egyet megint, pl. US ICBM silo locations, ki is derül, hogy az USA siló-indítású ICBM-jeinek a nagyon nagy része Wyoming, Montana, és Észak-Dakota államokban van telepítve.
Most vegyük elő a gugli maps-et, van rajta ugye távolságmérés, szárazföldi indítás esetén a legközelebbi orosz terület Észak-Dakotához a Csukcs-félsziget, ha onnan indítanak, akkor Kanada felett átrepülve a lőtáv ~4600 km/h.
Tehát, több, mint 20 perc. Ez a 20 perc untig elég arra, hogy az USA az összes szárazföldi, silós ICBM-jét útnak indítsa a dicső szovjetu.. illetve Oroszország felé.
Tehát bukta.
De egyébként is bukta lenne, mert a Kinzhal hatótávja amúgy csak ~2000 km.
Másik lehetőség, hogy orosz tengeralattjárók megközelítik a Csendes óceán felől a nyugati partot mondjuk 500 kilométerre, és onnan lövik ki a hiperszonikus rakétákat, innen már csak ~2000 km-re vannak a Wyoming-i silók, ezt a bizonyítottan létező Kinzhal-ok tehát el is érhetik.
Itt akkor megint csak számoljunk egy gyorsat, 9 perc alatt érik el a silókat.
Ez még mindig nem elég idő, hogy megakadályozzák az indításokat.
És, mint írtam, a Ohio-król ne is beszéljünk.
Ez ennyire egyszerű, színtiszta matek, hiába hiperszonikus egy rakéta, a stratégiai egyensúlyt nem tudja felborítani, mert nem tudja megakadályozni a nagyon durva válaszcsapást.
Tehát stratégiailag semmi értelme.
Hogy a harctéren, konvencionális hadviselésben van-e bármi haszna.. hát, ez megint csak egy olyan kérdés, hogy egy olyan ország ellen, ami nem USA szövetséges, talán lehet haszna és értelme.
De USA-t, vagy bármelyik szövetségesét még így sincs értelme megtámadni. Egy atomhatalmat nem támadsz meg, pont azért, mert nem marad konvencionális szinten a háború.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!