Elképzelhető, hogy az orosz-ukrán háborúban egyik fél sem tud majd totális győzelmet aratni, rákényszeríteni akaratát, követeléseit a másikra és mégis valamilyen kompromisszumos békekötés jön majd létre?
Mi lehetne ilyen kompromisszum, ami mindkét fél számára elfogadható lehet, ha majd egyszer megunják a háborúzást vagy szeretnék folytatni, de túlságosan kimerülnek?
A többi nagyhatalom, USA, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína vajon belemenne ebbe?
Amíg a Nyugat pénzzel és fegyverekkel támogatja Ukrajnát, addig az ukrán elnök Zelenszkij nem fog belemenni tűzszünetbe (békébe meg pláne nem), mert jelenleg mögötte áll a nemzetközi közösség, így egyetlen négyzetcentiről se lesz hajlandó lemondani a ruszkik javára.
A háború meg eltarthat még évekig is, Kelet-Európában az emberek nem annyira "kényelmesek", mint egy holland vagy amerikai...
A legvalószínűbb, hogy Oroszország pont úgy fogja elveszíteni ezt a háborút, ahogy azt Németország tette az első világháború során. Magyarán, úgy kap ki és kényszerül a győztes feltételeit elfogadva békére, hogy ellenséges katona nem tette lábát orosz földre. A gazdasága fogja nem bírni az anyagháborút, amivé a háború vált. Egész egyszerűen, mert a másik oldal - természetesen a támogatóikkal együtt - nagyságrendekkel nagyobb gazdasággal rendelkezik.
A NATO hülye lenne, ha nem támogatná az ukránokat a végsőkig. Egy közvetlen orosz-NATO háború költségeihez képest fillérekbe kerül, és évtizedekre húzhatja ki Oroszországot arról a listáról, akik lényeges fenyegetést jelentenek.
Mindkét fél számára elfogadható kompromisszum amíg Putyin ül a trónon, addig nem nagyon létezik. Sajnos csak az erőből ért. Ha békére akarod kényszeríteni, akkor kénytelen vagy legyőzni.
Egy háború nem feltétlenül kapitulációval érvéget, ez ritka jelenség.
A háború jellemzően akkor ér véget, ha egyik fél nem bírja tovább szuflával. Például nincs mivel lőnie.
Mit gondolsz, egy egyedüli gyenge gazdaságú ország, vagy a fél világ bírja tovább pénzzel, eszközzel, utánpótlással? Lesz az a pillanat, mikor ráébresztik a másik felet, innentől csak lefelé van. Ma lehet úgy tenni, mintha egyezséget kötöttünk volna, holnaptól már nem, akkor csak elfogadni lehet. Évekig nem fog tartani, ha au ukránok (megfelelő segítséggel) ezt a telet kibírják, akkor a következőt is ki fogják. Ha tavasig az oroszok nem érnek el önmaguknak elfogadható győzelmet (a két orosz többségű megyét és Krím jó részét), akkor nem is fognak, a szankciók sose gyorsak, de biztos romboló hatásuk van.
Az a baj, hogy Ukrajna még nem kap annyi NATO segítséget, hogy teljes győzelmet tudjon aratni és minden elveszített területet visszafoglaljon.
És ha lenne is erre esélye a nyugati katonai támogatások fokozásával, nem biztos, hogy Oroszország ezt hagyná. Lehet, hogy ez csak a háború további eszkalálódását hozná és az oroszok a tömegpusztító fegyverekhez nyúlnának, amire a NATO nem tudna megfelelő választ adni.
A szankciók már hatnak, erősen visszavetik Oroszország fejlődését, de az oroszok majd alkalmazkodnak a következő években, megtanulnak ezekkel együtt élni. Mivel diktatúra van, nem is lesz más választásuk. A Szovjetunió is bírta a nyugati elszigeteltséget 70 évig, Irán is kitart már 44 éve és Kuba is 63 éve.
Teljes nyugati, ukrán győzelmet az hozhatna, ha Oroszországban kitör a forradalom, polgárháború, bekövetkezik a teljes rezsimváltás, Oroszország összeomlik vagy nyugatbarát demokratikus fordulatot vesz és feladnak mindent, amit Putyin 2014 óta elért, de erre szerintem kicsi az esély.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!