A lőpor megjelenése több évezrednyi háborús hagyományokat küldött a süllyesztőbe?
"több évezrednyi háborús hagyományok"
. Milyen háborús hagyományok voltak, melyek több évezreden keresztül fennmaradtak?
Igen, de inkább pár évszázadnyi "hagyományt" lehet mondani. Pl klasszikus páncélos lovagok is csak néhány száz évig voltak.
A háború egyetlen évezredes hagyománya a viccben jól le van írva.
Lövészárokban az egyik katona elsápad, majd a fejéhez kap:
- Úristen rájöttem!
- Mire?
- Ezek meg akarnak ölni minket!
Igen is, meg nem is.
Kezdjük azzal, hogy a valódi paradigmaváltást NEM a lőpor megjelenése hozta, hanem a fémművelés fejlődése. Kínában akkor már évszázadok óta ismerték a lőport, mégsem ott fejlődött ki a tűzlőfegyver, mint az új paradigma alapvető eleme, hanem jóval később, a Közel-Keleten, illetve Európában. Kínában egyszerűen nem volt meg az a szükséges tudás a fémműveléshez, amellyel ki tudták volna használni a lőpor erejét. Természetesen ők is építettek ágyúkat, de a kézi, hordozható lőfegyvereik nagyon primitívek voltak, és nem is terjedtek el. Ezzel szemben Európában és a Közel-Keleten sokkal jobb minőségű fémek voltak elérhetők, és ennek köszönhetően a fémművelés is fejlettebb volt, így itt a muskéta viszonylag hamar gyökeret eresztett.
A tűzfegyverek legnagyobb előnye az volt, hogy míg korábban az íjászok és a számszeríjászok kiképzése meglehetősen bonyolult volt, és jelentős testi erőt igényelt, addig egy tűzfegyver használata nem volt túlzottan bonyolult, így sokkal nagyobb számban tudták bevetni őket. Kezdetben még továbbra is a lándzsások illetve a pikások alkották a gyalogság nagyrészét, de ahogy fejlődött a technika (például megjelent a bajonett), a muskéták és később a puskák egyre nagyobb teret nyertek.
Visszatérve a kérdésre, természetesen valóban voltak olyan hagyományok, amelyekkel a tűzfegyverek megjelenése leszámolt. De ez gyakorlatilag minden új haditechnikára is igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!