Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az orosz légierő tényleg le...

Az orosz légierő tényleg le van maradva az amerikaihoz képest?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt olvasom hogy ilyen meg olyan régi gépeket használnak, de a legrégebbi MIG-31 és SU-27 gépeket modernizálták, és az amerikaiak is használják az ősrégi F-16C és F-15C gépeket, egyébként azt is megszeretném kérdezni, hogy ezek a régi F-15 és 16-osok mennyire használhatóak ma? Illetve az oroszon kívül milyen a kínai légierő az amcsihoz képest?

2022. okt. 18. 17:53
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
75%

USának több bevethető harci repülőgépe van, mint az őt követő 10 légierőnek összesen...


A ruszkik a mai napig a 70-80-as évek "buta" fegyvereivel lövöldöznek. Átlagosan 100 szmercs rakétával semmisítenek meg egy pont-célt, amihez a HIMARS-ból, 1 azaz egyetlen darab rakéta kell. Találati valószínűség >90%.


Tehát amíg 1 HIMARS indítóval 6 célt küzdenek le, addig ugyanennyi célhoz 600 ruszki rakéta kell, 10 db 9A58 indító jármű 6x újratöltve.

2022. okt. 19. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
72%

Én azért kíváncsi lennék, hogy a pilótafülkében található MFD-k számából hogy tudod megmondani, hogy az jó vagy sem? :D


Ha a ma igazán fontos tulajdonságokat vesszük alapul, ami a légiharc képesség mellett a precíziós csapásmérő képességet jelenti, akkor az F-16C Block30/32-től alkalmasak erre az USAF F-16-osai. Az átalad felsorolt számok alapján ez azt jelenti, hogy csak F-16-osból 1047db van állományban ami képes 4 légiharcrakéta mellett 3-6 precíziós csapásmérőeszközt hordozni ( meg persze egyéb finom cuccokat ) és akkor eddig csak az F-16-sokról volt szó.


Ha csak gyorsban összedobjuk a számokat:

USAF:

1047db értékelhető F-16-os

473db F-15C/D/E

183db F-22

450db F-35


E mellett ott van még a haditengerészetnél:

566db F-18E/F Super Hornet és

26db F-35


Valamint a tengerészgyalogságnál:

144db aktív F-18

32db aktív F-35


Ez összesen 2921db olyan vadászgép ami alkalmas mind légiharcra, mind precíziós csapásmérésre.


Ezzel szemben az orosz légierő fel tud mutatni 645db vadászgépet amiből valamirevaló értéke a 356db Szu-30/34/35-nek van. A rendszerben lévő Mig-29-esek azok mind hulladékok, ahogy a 101db Szu-27 is csak korlátozottan alkalmas valamire.


Ha reálisan nézzük akkor az amerikai légierők fölénye tízszeres a multifunkcionális gépek tekintetében. De ha ide vesszük a maradék ócska Mig-et és Szu-27-est még akkor is több mint háromszoros a fölény.


Ami igazán fájó az orosz oldalról nézve, az a 183db F-22-es mert ezeknek akkora technológiai fölénye, hogy egy ütközetben az előtt lőhetnének mielőtt tudomást szeretnél róla hogy jön valami.


A leírásban szereplő kérdéssel kapcsolatban:


"hogy ezek a régi F-15 és 16-osok mennyire használhatóak ma?"


Egy olyan rendszerben mint az amerikai ott nagyon is használhatóak. Az amerikai légierő(k) nagyon nagy, mondhatni hatalmas. Ilyen számú repülőeszköznél már van lehetőség a feladatok specifikus elosztására.


Az F-22-esekkel ki lehet vívni a légifölényt bárki ellen. Ezeket ki lehet segíteni a többi géppel amik egyúttal támogatni tudják a földi csapatokat.

Ehhez nekik rendelkezésre állnak a megfelelően képzett pilóták, a tankergépek amik lehetővé teszik a hosszú bevetéseket, az E-3-as radargépek amik a légtérellenőrzést végzik valamint az E-8-asok amik a földi csapatmozgásokat figyelik. Az amcsiknál pont ez a légierő doktrinája: kivívni a légifölényt utána támogatni a csapatokat. Na ez az ami az oroszok oldaláról teljesen hiányzik a mostani háborúban, nem vívták ki a légifölényt, nem iktatták ki teljesen a légvédelmet és így nem tudják támogatni a csapataikat fentről.


Pedig ott vannak azok az eszközök amiket fent nem említettem: a több mint 400db Szu-24 és Szu-25. Ha lenne légifölényük Ukrajnában és ezeket tömegesen be tudnák/akarnák vetni akkor már réges rég bedarálták volna Ukrajnát.


Ami még ezzel kapcsolatos: a NATO és az orosz képzési és rendszerintegrálási szemlélet. Az amerikaiaknál szakasz szinten vannak légi kommunikációra képzett katonák, vannak ehhez megfelelő rádióik és képesek szakasz szinten önállóan tevékenykedni, feladatot végrehajtani, döntést hozni és adott esetben légi segítséget kérni és lézeres célmegjelölővel a célpontok kijelölését elvégezni.


Ha már van légifölény akkor bemennek a földi csapatok és a támogató repülőgépek és ha gáz van akkor van ami segítse a gépesített földi alakulatokat. Már az F-111-nél is volt fedélzeti lézerérzékelő, ami alkalmassá tette arra, hogy a fegyverkezelő lássa a földi csapatok által megjelölt cél, amire aztán ráállította a saját lézeres célmegjelölőjét és mehetett a bomba... Gondolj bele, az F-111-et lassan már 20 éve kivonták a hadrendből, viszont ugyanerre már képesek az F-16 Block30-asok is, azaz rendszerben álló 1047db F16-os.


Más kérdésnél már írtam ezt, megtörtént eset, pár éve Afganisztánban: a földi csapatok segítséget kértek, de nem tudták megjelölni a célt, az A-10 pilótája jelezte, hogy így nem fog menni. A magasabban őrjáratozó B-1B legénysége követte a lenti eseményeket és az ottani fegyverkezelő megjelölte a tálibokat a saját SniperXR-jével, ami alapján az A-10 már le tudta gyapni a népet. Ez egy jól működő többszintű rendszer.

Egy olyan légierőben ahol több ezer gép van ott hatékonyan el lehet osztani a melót és a kevésbé modern, de a rendszerbe jól illeszkedő gépekkel is jól lehet dolgozni.


Ha egy másik légierőnek 100db F-16Block32-vel kellene megvívnia egy légiháborút mittudomén 100db Szu-35 ellen az lehet kellemetlen lenne :D


Az orosz légierő technikailag nagyon csúnyán le van maradva az amerikaihoz képest. Rendszerintegrációban, együttműködési képességben meg kb ott tartanak, mint a második világháborúban.


Csak vessük össze a két háborút: Ukrajnában az orosz csapatok keringenek mint fing a gatyában, légi támogatás nulla majd ünnepnapokon az Engelsről felszálló orosz bombázók 3-500km-ről indítanak milliós dolláros cirkálórakétákat amiknek egy része még mellé is megy.

Afganisztánban és Szíriában ott volt a légifölény, teljesen átlagos napokon is minimum egy darab B-1B keringett a katonák felett 40-60db lézer- vagy GPS-vezérlésű bombával és ha volt valami gáz akkor méter pontosan tudta az ellenségre pottyantani a 250hg-os bombát. A két hadviselés között technikailag és és föld a különbség.


A kínai légierő is messze van az amerikaitól, de Kínában van két fontos dolog ami az oroszoknál már nem nagyon: pénz és akarás. Mindezek mellett Kína mindent is gyárt, és a modern haditechnika alapja a modern mikroelektronika és ezt Kína le tudja gyártani házon belül, nem importfüggő úgy mint az oroszok. A J-20-ról elég kevés információ áll rendelkezésre, de első blikkre az nem tűnik rossz technikának, az akár még jó is lehet. Már rénézésre is jobban ügyeltek a "stealth" tulajdonságok meglétére, mint az oroszok a Szu-57 esetében és ebből már el is készült több mint 150db!

A kínaiaknál is rengeteg hulladék van még rendszerben, de őket nem írnám le olyna könnyen, mert amíg forrás van addig fejlesztés is lesz.

2022. okt. 19. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!