A kilencvenes években, ha valaki megkapta a behívóját, és úgy döntött, nem vonul be, hanem külföldre menekül, símán átmehetett a határon?
Ki lehetett menni. Akkor már a kék "világútlevél" volt. Sok nyugati országba már vízum nélkül lehetett utazni. A behívó kiküldése és tényleges bevonulás között kb 2 hét volt. Volt ideje lelépni.
Más kérdés hogy bevonulási parancs megtagadása bűncselekmény volt. Emlékszem mikor én vonultam vagy fél tucat kisebbségi srác "elfeljtett" bevonulni. A bevonultató parancsnok azonnal intézkedett az előállításukról.
2: A kilencvenes években két héttel előtte küldték? Egy haverom, aki 2000 májusában vonult, úgy emlékszem, már kb. másfél hónappal előtte megkapta.
Tehát akkor símán leléphetett? A határőrök csak az útlevél érvényességét nézték? De gondolom, akkor egész 2005-ig nem volt ajánlott Magyarországra visszatérnie.
Egyszerű volt kijátszani a rendszert (de még a behívó megkapása előtt kellett): bementem az okmányirodába, leadtam a személyimet és kijelentkeztem a lakhelyemről és ezzel támasztottam alá a parancsnokságnál hogy "kivándoroltam".
Aztán pár héttel később visszajelentkeztem ideiglenesre ugyanarra a lakcímemre már útlevéllel igazolva magamat, azt kamuzva hogy külföldön lakom állandó jelleggel, senki nem kérte tőlem hogy bizonyítsam be. És a legszebb hogy ez alatt folyamatosan dolgoztam a munkahelyemen, ugyanúgy be voltam jelentve a TB-be.
Szóval nem volt túl szigorú a rendszer a ravaszkodókkal szemben...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!