Hogy működnek az okosbombák?
Két kérdesem lenne az egyik, hogy ezek a jdam okosbombák külön típusok, vagy egy másik bomba átalakításával jönnek létre, mert a GBU-31 nagyon hasonlít az mk-84-re.
A másik pedig, hogy olvastam, hogy ezeket a bombákat GPS és lézer irányítja célra, de ez hogy működik? Nem nagyon értem mitől lesz egy bomba "okos", mi iranyítja és hogyan működnek ezek a lézerek és GPS-ek. Valaki elmagyarázná hogy is van ez?
A válaszokat előre is köszönöm!
Az amerikaik a saját meglévő MK82 és MK84-eseikhez készítettek egy átépítőkészletet ami bombánként valami 15-20k $.
A bomba végére felkerült a fix "vezérsíkok" helyett egy olyan modul ami alkalmas a bomba "irányítására", mozgatható vezérsíkok és minden ami ehhez szükséges.
A bomba eleje is kapott egy modult, itt van a lézer érzékelő fej ( és/vagy GPS modul ) a vezérléssel.
Korabban a Lightning pod volt rendszeresítve a repülőkön, most viszont már a "Sniper targeting pod" az általános célmegjelölő eszköz. Ebben van egy girostabilizált optikai/infra/hőképes érzékelőcsoport és egy lézeres célmegjelölő.
A pilóta a Sniper poddal egy lézer vezetősugárral megjelöli a célt, a lézervezérlésű bomba pedig ezt követi ( nyilván hajtómű hiányában a saját kinetikus korlátain belül ).
Az újabb JDAM-ben már kombinált lézeres és gps alapú irányítás van, ott mindkét módon megjelölhető a cél és a lézer jel kiesése esetén a GPS koordinátára megy a bomba. Elsőre ez egy felesleges hülyeségnek hangzik, de a GPS az fix célzást tesz lehetővé, míg a lézerrel változtatható a cél zuhanás közben így ( a fizikai korlátokon belül ) módosítható a cél így akár mozgó vagy oldás után helyet változtató célpontra is rávezethető a bomba. Ezzel - ha szerencséje van a kezelőnek - akkor a fedezéket elhagyó páncélozott járművek is támadhatók. Egy tank vagy önjáró löveg esetében a nem pontos találat az nem ér semmit, elpocsékolt fegyver. Ha oldás után elindul a cél akkor egy 20-30-50 méterre becdapódó bomba már "hatástalan", lézerrel viszont megoldható az utólagos rávezetés is a gps mellett.
Így szedett le egy felszálló Mi-17-et Irakban egy amerikai F-15-ös lézervezérlésű bomvával :)
#3 nagyjából igen (céltévesztés ettől még előfordulhat, illetve van olyan megerősített objektum hogy több pontos bombatalálat kell a kiiktatásához). Nem mindegy hogy 20 gép küzdi le a célt "szőnyegbombázással", vagy egy gép. Ha van 20 géped így mindegyik külön önálló célpontot támadhat, míg szőnyegbombázásnál csak egyet.
A #2-es jól leírta, első körben a már meglévő légibombákat alakították át, az új típusok meg már eleve smart készülnek.
Ha olvastál róluk akkor mi ez a sok bugyuta kérdés? :D
Google első találat leírja mit tud az mk84 a GBU-10 vagy a GBU-31 JDAM.
Azt tegyük hozzá a JDAM egy kvázi standard KIT ami többféle bombára felszerelhető. Nyilván az újabb már egy fokkal összetettebb a kombinált lézeres-gps rendszerrel.
A lézeres rendszer gyakorlatilag méteren belüli pontosságú, viszont időjárásra érzékeny, GPS irányítással 10 méter körüli a szórás, ami még mindig bőven elég fix célpontok megsemmisítéséhez.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!