Sztálin miért sürgette annyira a 2. front megnyitását a nyugatiaktól, amikor 1943 nyarán már megvolt?
A második front megnyitását Sztálin először 1942-ben hozta fel, és kifejezetten azt kérvényezte, hogy közvetlenül Németországot támadják meg Északnyugat-Európán keresztül. A szicíliai illetve az itáliai hadműveletek elsősorban az olaszokat érintették, nem a németeket, és onnan nem is lehetett érdemben Németországot megtámadni (az Alpok miatt ezt kivitelezhetetlennek találták a szovjetek, és a nyugati szövetségesek is hamar feladták az erre irányuló terveiket).
A "második front" Sztálin számára a kezdetektől egy Franciaországon vagy a Benelux államokon keresztül történő támadást jelentett.
A Szovjetuniótól minél távolabb szerette volna a második frontot. A normandiai partraszállással és előtte a partraszállással való fenyegetéssel rengeteg katonát vont el a keleti fronttól. Azzal, hogy a szövetségesek megbombázták Berlint rengeteg hadianyagot és embert kötött le Berlin légvédelmére.
A balkáni partraszállás erősen sértette volna Sztálin érdekeit, hiszen az nyugati szövetségesek könnyen elérhették volna Romániát, Magyarországot esetleg Csehszlovákiát.
Nyilván azért mert az megfelezte volna a németek haderejét
A nyugat viszont megvárta amíg az oroszok kifárasztják a németeket és felélik a tartalékaikat és csak akkor támadtak
Még így sem volt egyszerű dolguk , pedig az oroszok ekkor már túl voltak a kurszki csatán és csak a visszavonuló németeket üldözték
# 4
A németek nem tudták tartani az olasz frontot, hiszen a szövetségesek, ha lassan is, de folyamatosan és megállíthatatlanul nyomultak előre.
A német haderő szinte mindegyik nagyobb csatában vereséget szenvedett az olasz fronton.
Ilyen alapon 1940 óta létezett második front :)
Nem amúgy, Sztálin pontosan tudta, ahogy Marshal is, hogy Németországot fárasztani ugyan lehet délen, de legyőzni nem.
A mediterrán stratégia alapvetően Churchill ötlete volt, és pl Douglas Porch hatékonyan és igen hosszan érvel mellette, hogy ha Churchill beleegyezik abba, hogy 1943-ban indítsák meg a partraszállást, akkor jó eséllyel elbukják az ügyet. Harris és társai által vezetett CBO nem volt kifejezetten sikeres, mivel a német haditermelés 1944 végéig nőtt; az érdemi szűk keresztmetszetet, az olajipart és vasúti infrastruktúrát 1944 tavaszától tudták csak hatékonyan bombázni (ebből kapott sajnos Magyarország is). Ráadásul ne felejtsük el, hogy eddigre már a légierő összeomlott, akárcsak a szárazföldi frontok. Sztálin átlátta, hogy a CBO sem ér sokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!