A svájciak ma is olyan menők zsoldosként vagy már nem?
Régen Európa legjobb katonáinak tartották őket és nagyon sok ország fogadott fel a háborúikhoz svájci zsoldosokat. Állítólag Mátyás király is szervezett be svájci zsoldosokat a fekete seregbe és nem véletlenül alakult a pápa védelmére is a Svájci Gárda.
De vajon ma is olyan megbízható és kiváló katonák a svájciak vagy már elszoktak ettől? Ugyanis a Fidzsi-szigeteknek igen jól megy a military biznisz, mivel előszeretettel alkalmazzák a biztonsági cégek a fidzsi-szigetekieket és zsoldosként is nagyon kelendők. Sőt az eritreaiakról is az a hír járja, hogy nagyon jó és megbízható harcosok, bár arról nincs semmi, hogy eritreaiakat zsoldosként fogadnának fel.
# 6
EZT ÍRTAD: „A sváciak sosem számítottak a világ legjobb katonáinak.
A XVI. században meglehetősen szegények voltak és a fiatalok közül sokan elszegődtek zsoldosnak az akkor dúló európai háborúkba, így bizonyára törekedtek rá, hogy már csak saját érdekükben is, de jártasak legyenek a fegyverforgatásban.
Azonban más nemzetek fiai is hasonlóan cselekedtek, a német lándzsások sokkal híresebbek voltak, sikerült nekik több harceljárást, taktikát kidolgozniuk, de ebben az időszakban a spanyol gyalogosokat tartották a világ legjobb katonáinak.”
TÖBB PONTON IS VITATNÁM AZ ÁLLÍTÁSAIDAT.
Bizony volt idő, amikor a rettegett svájci Reisläufer Európa legfélelmetesebb katonájának számított.
A svájciak az 1315-ös morgarteni csatától az 1515-ös marignanoi csatáig szinte minden fontosabb ütközetüket megnyerték, a svájci diadalok egy 200 éves katonai győzelemsorozatot alkotnak. Ez a 200 év alapozta meg a svájciak félelmetes hírnevét.
A burgundiai háború (1474-1477) fényes svájci diadalsorozatától (Grandson, Morat, Nancy) pedig a svájciakat az 1515-ös marignanoi csatáig egyenesen a legyőzhetetlenség nimbusza övezte Európában.
A svájciak az 1490-es évekig egyedül képviselték Európában a zárt hadrendi formáció (a híres Gewalthaufen) tömeg erejére építő, pikás gyalogsági hadviselést, melynek fő fegyvere a pika volt, de fontos fegyverzeti elemei az alabárd és a számszeríj, majd idővel tűzfegyverek.
A svájci gyalogosok voltak azok, akik az európai hadművészet több, klasszikus ütközetében vereségek sorát mérték az középkori csatatereket addig uraló, lovagi fegyverzetű, páncélos nehézlovasságra.
A svájciak tették először a középkorban csatadöntő fegyvernemmé a zártrendi harcászatot folytató, offenzív gyalogságot.
Az általad német lándzsásoknak nevezett Landsknechtek fegyverzetüket, de még öltözetüket is a svájciaktól vették át, bizony bő másfél évszázados késéssel. Ugyanis az ilyen német katonaság csak az 1400-as évek végén jelent meg. Abban viszont igazad van, hogy a németek továbbfejlesztették a svájci gyalogsági harceljárásokat.
A svájci gyalogos Reisläuferek tehát legendás harcosai az európai hadművészetnek. Mátyás király is alkalmazta őket a fekete seregben.
A spanyol tercio csak 1534-ben jelent meg, előzményei is 1495-ig vezethetőek vissza, tehát jóval az első nagy sikerét még 1315-ben elérő svájci gyalogsági hadviselés utáni fejlemény.
Azonban a svájci katonai dicsőség 1515 után még évszázadokig nem hanyatlott le, hiszen a svájciak egészen az 1790-es évekig igen keresett, megbecsült, jól fizetett zsoldosoknak számítottak Európában.
A Francia Királyi Hadsereg (Armée Royale Française) egészen 1791-ig több elit svájci zsoldos gyalogezreddel rendelkezett a király testőrsége a kb. 1600 fős Svájci Gárda (Gardes Suisses) és a király személyes őrsége, a Cent Suisses (Száz Svájci) mellett. Az elit svájci zsoldosok száma a Francia Királyi Hadseregben az 1750-es és évek és 1791 között 12 500 és 20 000 fő között mozgott. A svájciak a francia hadsereg többi ezredétől eltérően vörös zubbonyt viseltek, elit jellegüket kiemelendő.
Elit svájci gyalogezredek a Francia Királyi Hadseregben, 1791-ben:
de Stoppa le Vieux gyalogezred
de Stoppa le Jeune gyalogezred
de Greder gyalogezred
de Salis gyalogezred
d’Erlach gyalogezred
de Salis-Soglio gyalogezred
de Pfyffer gyalogezred
de Courten gyalogezred
d’Eptingen gyalogezred
de Lochmann gyalogezred
de Travers gyalogezred
# 11
Kedves 11-es!
Szívesen!
Te pénzügyeket, én viszont hadtörténetet tanultam az egyetemen.
Nem kekeckedni akarok a kommentjeimmel, csak jó szándékkal korrigálni.
Nem vettem kekeckedésnek :)
Régóta olvasom a kommentjeidet és még ha nem is mindenben értek veled egyet, tisztelem a lexikális tudásodat amit itt sokakkal ellentétben te alá is tudsz támasztani.
Ez egy példaértékű beszélgetés, kedveseim!
Tanuljunk na vosa Vakaviti nyelvet.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!