Amerika Indiát is ellenséges országnak fogja nyilvánítani, ha az nem áll mellé a hidegháborúban?
India hagyományosan semleges, az előző hidegháborúban is a harmadik világot, el nem kötelezettek táborát képviselte. Jó kapcsolatokra törekszik Amerikával és Oroszországgal is. Geopolitikai ellentétek miatt Kínával vannak konfliktusok.
Most viszont Amerika megfenyegette Indiát, válaszút elé állíthatja: velünk vagy ellenünk?
India biztosan nem fog Oroszország mellé állni.
Jelenleg megpróbál a két tábor között egyensúlyozni és meglátta a kínálkozó alkalmat, amit a nyugati szankciók jelentenek a számára. Az indiai cégek be tudnák tölteni a kivonuló nyugati cégek által hátrahagyott űrt Oroszországban és ezzel eléggé méretes profitot tudnának generálni. Konkrétan szinte erőfeszítés nélkül meghódíthatnák az orosz piacot, hiszen a szankciók miatt nem igazán lennének vetélytársai az indiai cégeknek és Oroszország is csak tőlük tudna vásárolni egy rakat dolgot. Illetve nagyon csábító a kormánynak, hogy baromi olcsón vásárolhat olajat, földgázt és egyéb ásványkincseket. Szóval India egy vissza nem térő lehetőséget lát arra, hogy nagy löketet adjon az így is rohamtempóban növekvő gazdaságának.
De persze van más oka is, hogy miért nem akarja elrontani a kapcsolatait az oroszokkal. Oroszország az egyik legnagyobb fegyverbeszállítója Indiának. Nagy gondban lennének, ha az egyik pillanatról a másikra már nem tudnának tőlük többé fegyvereket vásárolni. És geopolitikailag is fenyegető lenne nekik összeveszni az oroszokkal, hiszen abban az esetben az oroszok simán elkezdhetik támogatni Pakisztánt. Azt a Pakisztánt, aki Kínával is egyre szorosabbra fűzi a kapcsolatait. India nem vágyna arra, hogy rövid időn belül egy pakisztáni-orosz-kínai hármas szövetség jöjjön létre, hiszen mind Pakisztánnak, mind Kínának területi követelései vannak Indiával szemben és mindkettő regionális riválisa.
De India nem is fogja valószínűleg elkötelezni magát az oroszok mellett sem. Még a várható gazdasági előnyök ellenére, ha bevonulna az orosz piacra, se tudná pótolni a kieső nyugati piacokat. Az Egyesült Államok és az Európai Unió sokszorosan nagyobb kereskedelmi partnerei, mint az oroszok bármikor is lesznek a közeljövőben. Ha ezek az országok szankcionálni kezdenék Indiát, azt nagyon keményen megérezné az indiai gazdaság is. És az indiai kormánynak nem érdeke gazdasági háborút kezdeni pusztán Oroszországért, hiszen sokkal többet bukna, mint amennyi a lehetséges profit lenne.
És politikailag se lenne kifizetődő. Az Egyesült Államok egy nagyon erős jövőbeli partner lehet Kína ellen így, hogy Kína és az USA viszonya egyre inkább feszültebbé válik. Indiának nagyon jól jönne egy ilyen erős szövetséges Kína ellen. Arról ne is beszéljünk, hogy ebben az esetben is félnének az indiaiak, hogyha összezördülnek az USA-val, akkor az szimplán elkezdi Pakisztánt támogatni fegyverekkel és gazdaságilag, ami eléggé nagy fenyegetést jelentene Indiára.
India félúton egyensúlyoz Oroszország és Amerika között. De nem fog nyíltan beállni Oroszország mögé, Kína miatt.
Nem tudom tudtad-e, de Kína és India utálja egymást néhány ezer éve. Ez egy kicsit nagyobb ellentét annál, minthogy India az USA miatt összefogjon vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!