Azon esetben, ha Irán nyílt háborúra kényszerülne az USA-val és annak szövetségeseivel (Izrael, Szaúd-Arábia), akkor mennyi ideig tarthatna ki, illetve milyen hatásai lennének a konfliktusnak a Közel-Kelet térségére?
Csöppet se biztos, hogy Szaúd-Arábia az USA mellé állna. Több esély van arra, hogy inkább az USA kockáztatná, hogy megromlik vele a viszonya.
Izrael meg szóban lehet, hogy támogatná az USA-t, de hogy nem venne részt a harcokban, az holtbiztos.
Szóval értelmetlenséget kérdezel.
Valószínű, hogy egy ilyen konfliktus úgy zajlana, hogy távolsági csapásokkal(drónok, tomahawkok stb) kiiktatnák az Iráni földi légvédelmet. Majd utána mehetne mindenféle légicsapás, de szárazföldi hadműveletbe szerintem nem küzdenének. Nem éri meg. Legfeljebb a Hormuzi szoros környékét biztosítanák szárazföldön is.
Irán megpróbálna válaszképp tankereket kilőni, vagy mozgásképtelenné tenni a Perzsa-öbölben, de kezdeti sikerek után valószínűleg ez is kudarcba fulladna.
Rövid távon biztos az egekbe lőné az olaj árát, de valószínűleg egy rövid konfliktus lenne.
2: "Rövid távon biztos az egekbe lőné az olaj árát"
Egyetértek veled, és ez nagyon nem lenne érdeke az USA-nak.
Az USA önmagában is elnyomná Iránt, mint egy csikket, ha nagyon akarná - összehasonlíthatatlanul erősebb katonailag.
Csak az a kérdés, hogy USA mekkora haderőt lenne hajlandó bevetni. Egy háború baromi drága dolog ám.
És az is benne van, hogy nem feltétlenül néznék tétlenül az egészet se az oroszok, se a kínaiak.
Akárhogy is, azt igazából borítékolni lehet, hogy a jelenlegi iráni vezetés igen gyorsan megbukna, de egyéb tekintetben nem nagyon lehet megjósolni, hogy milyen következményekkel járna ez a háború.
4-es, Afganisztánnál is erősebb katonailag. Aztán mégis 20 évig ott állomásoztak, költötték az amerikai adófizetők pénzét, és amikor elegük lett ebből és kivonultak, napok (!) alatt átvették a tálibok a hatalmat.
Irakban is megdöntötték a diktátort, de azóta sem tudtak ott stabil rendszert csinálni, és oda is csak a pénzük megy.
Igazából egy csomó helyen rendetlenséget csináltak a világban, ami utána nekik okozott költséget és fejfájást.
Úgyhogy nem érdekük nekik sem a háború szítása, most már kezdenek rájönni.
#6
Nem is mondtam egy szóval se, hogy stabil rendszert csináltak bárhol is, ez más tészta.
Arról beszéltem, hogy pillanatok alatt bedarálnák az aktuális rezsimet.
~ 2 hónap alatt legyőzték afganisztában a tálib vezetést, akik utána 20 évig a hegyekben bújkáltak.
7: "2 hónap alatt legyőzték afganisztában a tálib vezetést, akik utána 20 évig a hegyekben bújkáltak"
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy 20 év alatt is csak a városokban tudták az uralmukat megvalósítani az amerikaiak. A vidéki hegyekben abban a 20 évben is a tálibok diktáltak.
Lóf-szt diktáltak, barlangokban bújkáltak az amcsik elől.
És akárhogy is csűröd-csavarod, 20 évre megszüntették a fundamentalista, iszlám uralmat, és nagyon kevés emberrel sikerült ezt elérniük.
Ugyanis a csúcson is mindössze csak 14 000 katona volt Afganisztánban, ez az aktív állományuknak kevesebb, mint az egy százaléka, eszközök szintjén még ennél is kisebb részét mozgósították a teljes haderejüknek.
Ha csak háromszor ekkora haderőt mozgósítottak volna, ami még mindig csak a teljes haderejük ~3%-a, akkor a barlangokból is kifüstölték volna a tálibokat a picsába.
Hogy miért nem csinálták ezt, az már egy más kérdés, én nem tudnám megmondani - talán a költségek miatt, vagy belpolitikai okok miatt.. ezt csak ők tudják.
De a lényeg, tetszik vagy sem, az USA jelenleg a világ legerősebb hadserege, ez tény.
Értem én, hogy népnemzeti magyarkodó retard vagy, azt is értem, hogy mostanában felétek nagy divat a ruszkik meg a kínaiak felszopása, de a tény akkor is tény marad.
Katonailag nagyon gyorsan megnyerné. A légifölény eleve adott (azt nem kell kiharcolni), az iráni légvédelmet 1-2 hét alatt teljesen kiiktatnák. Izrael nem közvetlenül venne részt az akcióban, hanem az Iráni szatellit térséget támadná (ha Izrael "megy" akkor Szaúd-Arábia nem "megy"). Szárazföldi akció hónapokig tartana és 200-250 ezres haderő bevetésére lenne szükség. A szorost hosszú időre blokkolni tudná Irán (drónok, kis motorcsónakok, törpenaszádok, nagy hatótávolságú rakéták - annak biztosításához a kikötővárosokat kellene fizikailag elfoglalni).
Szóval katonailag menne, de az más kérdés hogy politikailag mi következne... Benne van a pakliban hogy nem tudnának stabil bábormányt hatalomra juttatni. Könnyen belecsúszhatnának egy újabb iraki helyzetbe, ahol is elfüstölnek sok-sok milliárd dollárt de utána évekig beleragadnak egy katyvaszba. Közben a kőolaj ára az egekben és Kína, Oroszország is "visszaütne" valahol miközben az amerikai haderő le van kötve Iránban. A gazdasági adok-kapokról nem is beszélve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!