Szerintetek visszatérhet még a sorkatonaság?
A katonai kutatások eleve szerteágazóak, hiszen nem csak a fegyverek hatékonyságát szándékoznak megnövelni, hanem mindent, ami a katonákkal kapcsolatos, így nemegyszer a civil szférában történő kutatásokra is rátenyerel a hadügy és akkor van pénz mindenre, így borítékolható az eredmény. Hiszen a katonák is emberek és minden számít, amivel előnyt lehet elérni. A távközlés tényleg sokat köszönhet a hadseregnek, az első világháború harcászata nagyon megsínylette annak primitív voltát. Hiába törték át a védelmi vonalat nagy véráldozattal például passchendaele-i csata során a britek, saját tüzérségük akadályozta meg őket a továbbhaladásban, mert csak hírvivőkkel tudtak kommunikálni, akárcsak az ókorban, akik meg elestek a németek zárótüzétől. De például hatalmas veszteségeket okozott a sok átázott lábbelitől a fagyás, így az amputációk oka nem elsősorban az ellenség, hanem az időjárás volt, ezért egy katonai bakancs vízhatlansága roppant fontos, de minden használati tárgy, eszköz, a sátorlaptól a ruhaanyagig katonai fontosságú lehet, beleértve a szállítóeszközök tartósságát és az ehhez szükséges kompozit anyagok extrém minőségét. Még az élelmezés is sokat köszönhet a háborúknak, az ellátmány megszervezése a hadseregnek mindig elsődleges volt, megjegyzem az első vitamin-komplexet Hitler követelésére kezdték összeállítani, mert lehetetlen volt teljesen kielégítő táplálékot eljuttatni a frontokra, pedig a vitaminhiány nagyban módosította a Wehrmacht harci erejét.
A tudomány sokat köszönhet a harcászatnak, ekkor lódul meg számos területen elért eredményeivel a technológia fejlődése, bár nem kell hozzá feltétlenül háború, a hidegháború évei alatt például a rakétatechnika elképesztő iramban fejlődött, mert még az űrhajózás is katonai jelentőséggel bírt, a politikai enyhülés miatt egyből lefaragták a pénzeket, töröltek számos projektet, így rögvest lelassult, hovatovább elakadt a fejlődés.
Maga a hadiipar is rengeteget fejlődik, a szerszámgépek, például a számjegyvezérlés a második világháború idején jött létre az USA-ban, az NC technológia, elsősorban a hadsereg igényeinek a kielégítésére és annak finanszírozásának keretében, de ugyanez elmondható más technológiákra, vagy egész tudományos, technikai ágazatokra.
#23 Nem hiszem el, tudom. Nem is ezt vitattam, csupán azt írtam, hogy ezek e nélkül is megjelentek volna a civil életben is. Később, és sokkal drágábban, mert a sereg fizeti a tetemes fejlesztési/kutatási költséget.
(#22 vagyok).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!