Az oroszok hogy csinálják, hogy egy relatív kicsi gazdasággal a második legerősebb hadsereget tartják fenn?
A második legkomolyabb haderő már Kínáé. De hogy az oroszok harmatgyengék lennének...azt magyarázzátok meg a grúz haderőnek, meg az Iszlám Államnak.
A nagy, csapásmérő repülőgép-hordozók hadászati értéke mostanában eléggé lement. Nem biztos, hogy egy nehéz hordozóra egy hasonló a legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb válasz. Esetleg elég egy hiperszónikus rakéta. Bizonyos területeken az USA lemaradt, most lázasan igyekeznek a hátrány behozásán-szerintem hiába. Már késő.
Az alábbi két videó már rendszerben álló, a helyét önállóan változtatni tudó nagy hatótávolságú eszközt ábrázol. Ennyit arról, hogy az Egyesült Államoknak hány hordozója van.
https://www.youtube.com/watch?v=uBnBUioIrYo
# 21
Ezt írtad: "A nagy, csapásmérő repülőgép-hordozók hadászati értéke mostanában eléggé lement. Nem biztos, hogy egy nehéz hordozóra egy hasonló a legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb válasz."
Érdekes, mert Kína 2030-ra 5-6 db nagy repülőgép-hordozóval, és 60 db rombolóval fog rendelkezni. 2040-ig további 3-4 repülőgép-hordozó és további 30 romboló építése várható, tekintve, hogy óriási ütemben bővítik a kínai hadihajógyárakat, készül a legalább 100 000 tonnás hordozókhoz való hajóépítő sója.
Tehát a kínaiak az USA 11 db szuper repülőgép-hordozóját és 92 db cirkálóját és rombolóját teljesen nyilvánvalóan hasonló mennyiségű repülőgép-hordozóval és rombolóval akarják kiegyensúlyozni.
Ezt is írtad: "Bizonyos területeken az USA lemaradt, most lázasan igyekeznek a hátrány behozásán-szerintem hiába. Már késő."
Már miért lenne késő? Az USA 2021-es katonai kiadásai 778 milliárd dollárra rúgnak, Kínáé 252 milliárd, Oroszországé 62 milliárd, más források szerint az amerikai 740,5 milliárd, a kínai ténylegesen 178,2 milliárd, az orosz pedig 42,13 milliárd. [link]
Ha lenne lemaradása valamilyen téren, Amerikának bőven vannak anyagi erőforrásai behozni azt.
Szerintem az orosz és a kínai youtube videók kevesek az USA haditechnikai lemaradásának bizonyítására. Ráadásul a linkelt videóban az amerikai repülőgép-hordozót egy spanyol, vagy ausztrál Álvaro de Bazán/Hobart osztályú romboló védi (a Hobart osztály a spanyol típus licencváltozata).
Mennyibe kerül egy orosz vagy kínai tengerészgyalogos-század felszerelése, ellátása, mennyibe egy amerikaié? Mennyiből épül meg egy kínai cirkáló, mennyiből egy amerikai (hasonló minőséget feltételezve?
Ezt is látni kell azoknál az amúgy is bizonytalan számoknál.
# 23
A kínai rombolók minőségét egyértelműen az amerikaiak alá teszik a szakértők.
Kína 1979 óta nem vívott háborút, akkor is veszített Vietnam ellen. Kínának így nincsennek harci tapasztalatai.
Az orosz haderő pedig az amerikaihoz képest minimális mennyiségben kapott új haditechnikát.
A kínai okostelefonok minőségét 10 éve még egyértelműen az amerikaiak alá tették a szakértők.
Az 1979-es Vietnam elleni háború eredményességét illetően mást mondanak a forrásaim.
Afganisztán, Szíria, Jemen, Irán... a kínai tanácsadók és szállítmányok sok mindenhol felbukkantak, felbukkannak és jó pár a közreműködésük révén lelőtt nyugati drón, helikopter etc érdekesebb darabjait begyűjtötték. Ázsiából és Afrikából lépésről lépésre szorítják ki a nyugati befolyást.
Még Izrael esetében sem vagyok biztos benne, hogy a 24. óra 60. percéig kitartanak az USA mellett. De Izrael külön téma.
# 25
Hát elég rosszak akkor a forrásaid.
1979-ben Kína azért támadta meg Vietnamot, mert Vietnam megszállta Kína szövetségesét, Kambodzsát, és a Kína barát kormányt Vietnam barátra cserélte le.
Vagyis Kína stratégiai célja Vietnem kambodzsai kivonulásanak kikényszerítése, és a korábbi Kína barát kambodzsai vezetés újbóli hatalomra juttatása volta.
Azonban Kína semmit nem ért el a Vietnam elleni 1979-es háborúban, inváziós csapatai visszavonulásra kényszerültek, Kambodzsa még 10 évig, 1989-ig vietnami megszállás alatt maradt, sőt Vietnam a vietnami kínai kisebbség több tízezer tagját kivegeztette megtorlásul.
Magyarán Kínát porig alázta Vietnam 1979-ben.
A kínai vereség ezek alapján teljesen nyilvánvaló.
# 25
Gondolod, ha Kína győzött volna 1979-ben, Vietnam megtehette volna, hogy tömegmészárlást rendzzen a háború után a vietnami kínai kisebbség soraiban?
Ha Kína győzött volna, akkor Vietnam még 10 évig megszállva tarthatta volna Kína addigi szövetségesét, Kambodzsát?
Kérdés, mi volt a sorrend. Hogy a konfliktus melyik szakaszában gyilkolták le a kínai kisebbséget. Amúgy logikus, amit írsz.
A tapasztalatok kérdéséhez: Kína több ezer éves katonai, stratégiai, diplomáciai tapasztalatokkal rendelkezik. Az Egyesült Államok hány ezer évet képes felmutatni?
# 28
Az amerikai kultúra alapjai a kereszténység, és az antik görög és római kultúra, vagyis az USA közel 3400 éves kulturális gyökerekkel rendelkezik. Tehát messze nem a levegőben lóg.
Eleve a "Nyugat" néven egy civilizàcióba sorolják Európa katolikus-protestáns területeit és magát az Amerikai Egyesült Államokat.
# 28
Kína több ezer éves katonai, stratégiai, diplomáciai tapasztalatai mellett nem árt megjegyezni, hogy a Kínai Birodalmat többször is megdöntöttèk Kínához képest eltörpülő népek, mint a mongolok pplés a mandzsuk.
Kína a 17. század derekától a század elejéig idegen, mandzsu uralom alatt állt, a kínaiak pedig másodosztályúnak számítottak mandzsu uraikhoz képest saját államukban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!