Kína jelenleg hány atombombával rendelkezik hivatalosan, és mennyi lehet a valóságban is "raktáron"?
Figyelt kérdés
A kettő ugyebár nem ugyanaz...2021. júl. 19. 19:32
1/3 anonim válasza:
Hivatalosan valami 300 körüli darabszámot ismertek el és úgy nyilatkoztak hogy nincs szükségük több ezres arzenálra, mert nekik ez csak a "honvédelem" miatt fontos. Az újabb nem hivatalosa becslések ezt a számot nagyjából a duplájának saccolják.
2/3 anonim válasza:
Ez szerintem egy kicsivel bonyolultabb ez annál, hogy mennyit tart hadrendben. Nem olcsó mulatság atomfegyvert hadrendben tartani, és itt nem is maga a konkrét robbanófej szám a szűk keresztmetszet, hanem a célbajuttató eszköz. Kína potenciális nukleáris célpontjai interkontinentális hatótávban vannak, így csak ICBM, és SLBM rendszerek jöhetnek szóba elrettentésül. Általában az atomhatalmak úgy gondolkodnak, hogy először is legyen annyi "kéznél", ami elég elrettentő, és ha hirtelen be kell vetni, akkor ne legyenek mennyiségi gondok. Ez nyilvánvaló, az aktuális doktrínának, pozíciónak megfelelő. Kína egyenlőre regionális, nem terjeszkedő, békés hatalomnak pozicionálja magát, akinek nincsen konfliktusa más atomhatalommal. Ezért egyenlőre elegendőnek tartja hogy elrettentést, és egy esetleges válaszcsapást tudjon mérni egy olyan lator államra, ami megtámadná atomfegyverrel Kínát. Ennek a célnak nagyjából elegendőnek tűnik 100-200 nagyhatótávolságú eszköz, ennyivel külön-külön mind az USA-t, mind az oroszokat elintézheti. Mivel olyan nem várható, hogy egyszerre mindkettőt meg kéne semmisíteni, ezért mindjárt felezheti a mennyiséget. A ruszkik ha pl meg akarnának torolni egy NATO csapást, akkor nekik az egész nyugati világra csapást kéne mérni, ráadásul a kínaiakban sem bízhatnak maradéktalanul, úgyhogy nekik, ha nem akarnak kihagyni valakit a bosszúból, 10 ezer fölötti csapásmérő atomfejet kell hadrendben tartani. Kínánál én a tényleges robbanófejszámot valahol 1000 körülire teszem, mivel már ők is érzik hogy a semleges státuszuk már nem nagyon tartható, Tajvan, Dél-kínai tenger, Afrikai nyomulásuk már sokak szemét szúrja. Ami érdekesebb szerintem, hogy mennyi fegyver minőségű hasadóanyaggal rendelkeznek, és mennyire van kapacitásuk. Dúsítójuk van, atomiparuk is van, ahonnan folyamatosan termelhetik a plutóniumot, úgyhogy ha akarják, ha nem szépen növekszik a hasadóanyag készletük. Az atomfegyvernél mindig is a hasadóanyag mennyisége a kérdéses, azt évekbe telik legyártani, magát a bombát napok alatt összeszerelik ha szükség van rája. Én Kína hasadóanyag készletét olyan 3000 fegyver elkészítéséhez elegendőnek tartom, és ez szépen évről-évre gyarapodik. A ruszkiknak becslések szerint 80-100 ezer töltethez van hasadóanyaguk, 50 ezer robbanófejet pár hónap alatt összerakhatnának.
3/3 anonim válasza:
Hivatalosan 300, de hogy valóságban mennyi van azt csak a kínaiak tudják, meg a CIA (de ők sem mondják meg, mert kiderülne hogy belelátnak a kártyákba és lekapcsolnák a szivárogtató hírforrásokat). Tippem szerint 400 körüli töltetük lehet. Töltet és töltet között viszont óriási különbségek vannak, nem mindegy hogy egy 10-20 kt-s taktikai, vagy egy 1-2 Mt-s stratégiai méretű. Az sem hogy első generációs taktikai, vagy egy jóval kisebb méretű, stabilabb, hosszabb távon "eltárolható" korszerű fej.
S ahogy a #2-es is írta nem önmagában a töltetek száma a kulcs, hanem a hordozóeszközök rendelkezésre állása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!