Mi lesz a megoldás a Spratly-szigetek miatti vitákra? Lehet háború?
Különösen a szigetcsoport északi 80%-a vitatott, melyet Vietnam, a Kínai Köztársaság, a Kínai Népköztársaság és a Fülöp-szigetek is magának követel és évtizedek óta versenyeznek a szigetek, zátonyok birtokba vételéért:
- Jelenleg Vietnam áll a legjobban, 29 szigetecskét, zátonyt elfoglaltak, mesterséges szigeteket is építenek és benépesítéssel erősítik pozícióikat, igényeiket.
- Tajvan előnye, hogy ők uralják a szigetcsoport legnagyobb szigetét, ami jogilag az egyetlen valódi, a korábbi évszázadokban ideiglenes használt, lakókkal is betöltött sziget.
- Kína is jön fel, ők kapcsolódtak be utoljára a vetélkedésbe, nekik egy szigetecske sem jutott, de már elfoglaltak 8 zátonyt, amiből a legtöbbet feltöltéssel mesterséges szigetekké alakították. Erősödő nagyhatalomként egyre ambíciózusabbak.
- A Fülöp-szigetek is erős pozíciókkal bír, ők 11 szigetecskét, zátonyt tartanak fennhatóságuk alatt.
Mind a négy ország már 1-1 repülőteret is épített magának ide. A legnagyobb repülőteret Kína építette, ez már komoly harci gépeket, nagy teherszállítókat is képes fogadni.
Az USA is bekapcsolódott a vetélkedésbe. Ugyan ő nem lép fel közvetlen területi igényekkel a Spratly-szigetekért, de mint a világ vezető szuperhatalma, meg akarja őrizni hegemóniáját a tengereken, ezért rendszeresen küld hadihajókat, anyahajókat a térségbe, hogy demonstrálja erejét, hatalmi fölényét. Történelmi, geopolitikai, stratégiai okok miatt inkább a Fülöp-szigeteket (volt amerikai gyarmat) és újabban már Vietnamot is támogatja a szuverenitási vitában Kína ellenében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!