Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az USA és a Szovjetunió a...

Az USA és a Szovjetunió a Hidegháború során miért állított elő-gyártott le több ezer atombombát/nukleáris robbanófejet, ha a teljes Föld bolygó elpusztításához is elég pár száz darab belőlük, nem hogy az akkori két ellentétes táborhoz?

Figyelt kérdés
Valami épkézláb, "elfogadható"-nak nevezhető indok erre?

2021. jún. 27. 20:27
 1/8 anonim ***** válasza:
84%
Nem elég pár 100 darab az egész bolygó elpusztításához.
2021. jún. 27. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Mert biztosra mentek, hogy a másik oldal esetlegesen sikeres első csapása után is maradjon még elég bevethető bombájuk a másik oldal megsemmisítéséhez.

Röviden, úgy számoltak, hogy ha csak a robbanófejek 10-20 %-a éli meg a kilövést, és annak a 10-20 %-nak is csak a töredéke ér célba, akkor is elég legyen. A biztosra vehető kölcsönös megsemmisítés csak így volt "atombiztos".

2021. jún. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%
Azért mert az első csapás mindenképpen kiütött volna belőle egy csomót - viszont így elég marad meg belőle a válaszcsapáshoz. Egyébként a robbanófejek között a legkülönfélébb méretű van, a pár kt-s taktikaitól, a több Mt-s stratégiaiig minden. Nem a bolygó elpusztítása volt a fő cél, hanem a kölcsönös elrettentés doktrínája = támadj k.cs.g úgyis marad elég robbanófej, hordozóeszköz hogy a válaszcsapással atomokra szedjelek.
2021. jún. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
94%

A legtöbb amit legyártottak és hadrendbe állt az nem nagy hatóerejű termonukleáris fegyver, hanem javarészt kisebb taktikai atomfegyverek.

Kezdetben a rendelkezésre álló kevés hasadóanyagból eleve csak "kisebb" nukleáris fegyvereket tudtak gyártani. A haditengerészeti vadászbombázók által is bevethető méretű 1Mt feletti légibombák csak a hatvanas évek közepére készültek el..

2021. jún. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
91%
A 70-es évek derekára olyan széleskörűen kifejlesztették az atomfegyver alkalmazását, hogy ezred szintre levitték a bevethetőséget. Ez azt jelentette, hogy harctéri körülmények közt szinte középszintű vezetők dönthettek egy adott szituációban az atomfegyver bevetéséről. Nyilván ezek taktikai atomfegyverek voltak max pár száz kilotonna állítható hatóerővel, amit akár a csöves tüzérség alkalmazhatott, vagy az ezred szintű rövid-közép hatótávolságú rakétások, csapatrepülők, de mindenképp azzal számoltak, hogy a harctéren tömegesen fogják bevetni. Egy jó részük idővel elavult, pl a csöves, egy másik részük pedig okafogyottá vált a technológiák fejlődésével. Így járt a pershing rakéta is, ami először nukleáris fejjel szereltek, aztán tízszeresére megnövelték a pontosságát, és akkor a célpont elpusztításához elegendő volt a hagyományos robbanóanyagos töltet is. A precíziós fegyverek megjelenése után, amik méteres pontossággal rendelkeztek, végleg betett a nagy számban rendszerben tartott taktikai atomfegyvereknek, amiknek az volt a létjogosultságuk, hogy a hatóerő kompenzálta a pontatlanságot. Különben is macerás volt őket tárolni, szállítani, speciális hordozók kellettek hozzá, állandóan karbantartani kellett őket a hasadóanyag spontán bomlása matt, és volt némi kockázat benne hogy rossz kezekbe kerül belőle egy-két darab. Ha ellopnak pár mázsa robbanóanyagot, akkor legfeljebb pár háztömböt tudnak leradírozni a terroristák, de ha ellopnak egy 80 kg-os 150 kT-ás robbanófejet, akkor egy nagyvárost tüntetnek el vele. Az atomőrület csúcspontján becslések szerint 70-90 ezer robbanótöltet volt hadrendben, most kb 15-20 ezer van forgalomban, aminek nagy része még mindig taktikai, de ha megnézzük, nincs a földön 20 ezer város, vagyis mindegyikre így is jutna egy-két darab.
2021. jún. 27. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
78%

1985-ben az oroszok 40 ezer, amerikaiak 25 ezer atombombája elég volt ahhoz, hogy egymás lakosságának kb. 80%-át el tudják pusztítani atomháborúban. A kisvárosok, falvak lakossága kb. akkor is teljesen megúszta volna, míg a nagyvárosok lakossága közül aki nem halt volna egyből meg, az is súlyos serülést szenvedett volna, amibe később belehalt volna.


A helyzet az, hogy ma már nem tudják elpusztítani egymást, mivel csak 700-700 stratégia atomfegyvere (interkontinentális rakéta, nehézbombázóról indított robotrepülőgép, irányított bomba ) lehet START szerződés miatt USA-nak és Oroszországnak is 1550 nukleáris harci fejjel (egyben lehet több kisebb is). Ehhez képest a többi kb. 3,5 ezer - 3,5 ezer taktikai atomfegyver csupán csak játékszer, csak kb. 30-50-szer gyengébb pusztításra képesek.

2021. jún. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
36%
Mert mindketten arra készültek, ha többször kell gyors egymásutánban elpusztítani a Földet, akkor is legyen elég ütőerejük raktáron és ne akkor kelljen kapkodni a gyártással.
2021. jún. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Hol tárolják öket?
2021. jún. 29. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!