Ha bevetik Európában?...
Mennyire jelentett volna nehézséget a Mustang, Thunderbolt kísérővadászokkal védett B-29 leküzdése a Me 262-nek?
Szerintem R4M rakétákkal a német gép ideális eszköz lett volna az óriási méretű célpontot kínáló Superfortressek leszedésére.
Mivel a Me262 szolgálati magasságába bőven belefért a B-29 is így nagyon eredményes lett volna az ellen is. Nagy tűzerővel rendelkezett és a jelentős sebességi előny az un. energia légiharcra (a magasság/sebességfölényét használja hátulról történő rácsapásnál a géppár) tökéletesen alkalmas volt. Manőverező légiharcban a Mustang és Thunderbolt volt jobb. Légiharc során a legtöbb fecskét akkor lőtték le ha annak a pilótája belement manőverező légiharcba.
A háború menetébe mégsem tudott érdemben beleszólni - túl kevés volt belőle. Az akkori turbinák lassan pörögtek fel, fel- és leszállásnál egy béna kacsa volt, amit a Szövetségesek a légifölényük mellett ki is használtak.
Én arra gondolta, hogy az amerikaiak jól tették, hogy az öreg kontinensen (a németek ellen) nem vettették be a Superfortresst, ez a nagyméretű gép ugyanis érzésem szerint hálásabb célpontot kínált a 262-esnek,mint a B-26 vagy a B-17.
A 10 ezer méteren süvítő, a bombázókra összpontosító 262-vel szemben keveset érnek a légcsavaros kísérővadászok.
#4 ahogy az #5-ös is leírta nem volt oka a B29-esek Európában történő bevetésének. Bőven elég volt Liberátorok hatótávja az Angliai, később francia, holland, olasz repterekről indítva a német célpontokra. A jóval nagyobb hatótávolságú B29-re viszont szükség volt a japán mélységi célpontok elérésére.
Egyébként meg mindegy hogy B17 v. B29 akkor is ugyanolyan vadászfedezet biztosítottak volna hozzá. Ha a vadászok az adott magasságon nyújtanak kielégítő teljesítményt akkor a bombázók is ugyanazon a magasságon "közlekednek". Egyébként a mustang, thunderbolt szolgálati magassága megfelelő volt akár B29-esek kíséretére is. Japánban nem ezért nem volt vadászfedezet a mélységi bombázásoknál, hanem mert nem bírtak hatótávolságban lépést tartani a B29-esekkel.
Mindenkinek ment a zöld kéz, bár úgy gondolom, "a különösen nagy hatótávra Japán ellen volt szükség, európai célpontok ellen tök. alkalmas volt a 2 másik nehézbombázó gép" magyarázat sántít kicsit, nem teljesen fedi le a valóságot. Egyéb tényezők, elgondolások is szerepet játszhattak.
Olyat, hogy a célba vett gép méretei lényegtelenek, amikor mondjuk 800 méterről rakétákat indítok rá (amely módszert az 1945 utáni honi légvédelmi vadászgépeknél pont a nyugatiak vették át, a szovjet típusok esetében kevésbé jellemző a nagyszámú, nem irányított levegő-levegő rakéta) én nem móndanék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!