Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen elit egységek vannak a...

Milyen elit egységek vannak a honvédségnél , és mik a jelentkezés feltételei? A kiképzés mennyire komoly?

Figyelt kérdés
2021. jún. 12. 19:30
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár, ezen belül pedig konkrétan a különleges műveleti osztagok (rohamlövészek is vannak, de ők nem különleges egység). Két kommandós osztag van, emellett ejtőernyős, mesterlövész, harci búvár és hegyi vadász különleges osztagok.


Már a bevonuláskor is jelentkezhetsz ide (de ha nincs két-három évnyi tapasztalatod a katonaéletről, akkor garantált a lemorzsolódás), de először természetesen az alapkiképzést kell megcsinálni. Egyébiránt csak hivatásos és szerződéses katona jelentkezhet, harcoló alakulatba pedig nem kerülhet be nő.


A kommandóssá válás első lépése a Pitbull, ami az ország legkeményebb katonai foglalkozása, felmérő-kiválasztó céllal. Erről itt találsz egy videót: https://www.youtube.com/watch?v=mmj_VTa4hD4


Az időtartama tíz nap, itt nagyjából a jelentkezek 40-60 százalékát szórják ki.


Ha itt sikeresen teljesítettél, megkezdheted a Különleges Műveleti Alapképzést (KMA-21), amelynek során szakosodhatsz Alpha (parancsnok, de ehhez tisztnek kell lenned), Beta (lövész), Charlie (műszakis), Delta (eü) és Echo (kommunikáció) irányba. A lemorzsolódás a végére 98-99 százalékos. A KMA-21 időtartama egyébként tíz hónap. Néhány év szolgálat után mehetsz tovább búvár/ejtőernyős/mesterlövész/hegyi vadász vonalra, ha akarsz (szakmailag ezek már nem képviselnek magasabb szintet).


A magyar kommandósok 12 fős csapatokban dolgoznak egyébként, túlnyomó többségük megjárta már Afganisztánt (és nem a bázison ültek, hidd el, amerikai különleges erőkkel is folyamatosan hajtottak végre titkos küldetéseket).


Kiemelném, hogy a magyar különleges műveleti erők igen magas szakmai színvonalat képviselnek (kb. hatodik-hetedik legjobbak Európában) , és igen jó hírnevet szereztek a magyaroknak a NATO-n belül.

2021. jún. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Az #1-es leírta, s a videó is elég jól bemutatja. A kérdésedre a válasz: az elitbe kerülni azt jelenti, hogy elit teljesítményt tudsz nyújtani, mind fizikálisan mind mentálisan. Olyan ez mint a sport. Ha jársz a helyi atlétika klubba jobb a teljesítményed mint az átlagemberé, de ha olimpiára akarsz menni akkor extrém jónak kell lenned.
2021. jún. 12. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2021. jún. 12. 22:33
 4/18 anonim ***** válasza:
Nincs mit. Írj nyugodtan (ne privátban), ha van még kérdésed.
2021. jún. 13. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
2 kérdésem lenne a témával kapcsolatban , első az hogy az ilyen fokú terhelésre amire a kiképzés alatt számíthatunk fel lehet-e készülni valahogy , illetve miután valaki megcsinálta a kiképzést teljes szinten és hivatalosan kommandós lesz , már azonnal viszik is el bevetésre, főleg belföldön belül vagy inkább külföldön?
2021. jún. 13. 13:46
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

1. Hát nem tudom hogyan lehetne ezt objektíven megfogalmazni... a legmagasabb szintű fizikai és különösen mentális terhelésre számíts. A Pitbull való arra, hogy megtörjék az embert, erre tíz nap pont ideális időtartam. Az alapképzésen aztán már ugye bejön a képbe a tudásszerzés is, nagyon sokat kell tanulni. Nyilván tíz hónapig nem is lehetne konstans top fizikai és mentális terhelés alatt tartani a jelölteket. Az alapképzésről részletesebben beszélni már államtitok megsértése lenne, tehát maradjunk ennyiben. Egyébként nagy vonalakban arra kell számítani a kiképzés során, mint bármelyik másik európai különleges egységnél.


2. Hát egyetlen nappal a kommandós avatás után még biztos nem visznek, de néhány héten / hónapon belül már vihetnek. Sok dologtól függ ez. Jelenleg Irak az egyetlen forró ország, ahol állomásoznak magyar katonák (Afganisztánból mindenki hazajött már), de csak kis létszámban, illetve nem tudom, hogy különleges műveleti missziók vannak-e ott. Nyilván vannak titkos bevetések is, amiről a közvélemény nem értesül, erről én sem tudok többet.

2021. jún. 13. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Megint csak köszönöm a választ. Mi a véleményed a rohamlövész kiképzésről, találtam youtube-on egy 55 perces videót róla, elég keménynek tűnik, ott is megszűrik az embereket rendesen. Illetve ha engem ez az út foglalkoztat, akkor ahogy az első válaszban is írtad, 2-3 év szolgálat után ha úgy gondolom lesz lehetőségem jelentkezni egy ilyen megmérettetésre?
2021. jún. 13. 15:50
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Az a rohamlövész kiképzés már megszűnt néhány éve! Nem beosztáshoz / alakulathoz kapcsolódott, bárki jelentkezhetett rá, és tulajdonképpen egy felvarróért voltál versenyben (bizonyos helyeken szakmailag is jól jött, de sehol sem volt elvárás).


Most is vannak rohamlövészek, de ők csak névben azonosak a korábbi rohamlövész tanfolyammal. A rohamlövészek szintén a fentebb említett különleges dandárban szolgálnak, de rohamlövész osztagokban (881, 882) , nem a különlegeseknél.


Ennek az az oka, hogy régebben külön voltak választva a kommandós (34. Bercsényi KMZ) és a gyorsreagálású (88. KVZ) alakulatok, de mivel mindkettek Szolnokon állomásoztak, illetve adminisztrációs és gyakorlati okok miatt, végül összevonták őket egy közös ezredbe, amit egy évvel később dandárrá minősítettek fel. Ez a MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár. A gyorsreagálásúakból lettek a mostani rohamlövészek. Ők tulajdonképpen az ország második legjobb alakulata.


A korábbi rohamlövész tanfolyam valóban nagyon kemény volt, bár nem annyira, mint annak az elődje (MH Skorpió) :) De az még a 2000-es évek elején volt.


A másik kérdésedre a válasz, igen, lesz lehetőséged, minden évben kétszer tartanak Pitbullt, tavasszal és ősszel. Én mindenképpen azt javaslom számodra, hogy először tölts el némi időt valamelyik lövész alakulatnál, és aztán jelentkezz. Akár a rohamlövészekhez is jelentkezhetsz a bevonuláskor (oda nem kell Pitbull), ha érzed magadban az erőt és a motiváltságot. Ott sem kicsik a követelmények! Egy korábbi videó róluk: https://www.youtube.com/watch?v=JqVNekxLnoI (itt még természetesen külön egység voltak)

2021. jún. 13. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Aha értem, szóval akár már bevonuláskor jelentkezhetnék rohamlövésznek is, ahol gondolom a kiképzpés keményebb. Nem tudom ezzel mennyire vagy képben, de például határőrnek milyen képzettséggel lehet elmenni? Elég egyszerű közkatonának lenni, és besorozás után már jelentkezhetsz is? Határőrség is érdekelne az elit egységek mellett. Köszönöm a válaszod.
2021. jún. 13. 21:22
 10/18 anonim ***** válasza:
Határőrség már nem létezik. Ami volt, azt beintegrálták a rendőrségbe határrendészet néven. Természetesen a jelenlegi helyzet miatt katonák is teljesítenek határvédelmi feladatokat, de határőrökről nincsen szó. A katonák váltásban vannak lent a déli határnál, egy váltási ciklus talán három hétig tart, de ebben nem vagyok biztos. Rögtön a bevonulás (és nem besorozás) után még biztosan nem mehetsz a határhoz, de ezzel kapcsolatban inkább keress fel egy toborzóirodát.
2021. jún. 13. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!