Irán hadereje jelenleg hanyadik helyen áll a Világ többi országának haderejéhez képest? Veszélyes lenne őket megtámadni?
Mondjuk ha Izrael vagy Amerika csapást mérne az Iráni Iszlám Köztársaságra annak vitatott atomprogramja miatt, akkor mégis mi történne? Megmaradna adok-kapok szintű háborúnak, vagy az egész Közel-Kelet lángba borulna? (kábé mint 1914-ben a "balkáni lőporos hordó"?)
Mik lennének a(z esetlegesen geopolitikai) következmények?
Az Irán elleni támadásról ez a vicc jut az eszembe:
Nyuszika ül az erdő szélén és gépel a számítógépén. Arra megy a róka és megkérdi:
- Mit csinálsz nyuszika?
- Írom a diplomadolgozatomat.
- Na és miből írod?
- Hát, hogy hogyan védekezzenek a kis állatok a ragadozókkal szemben.
- Ne hülyéskedj nyuszika! De te ehhez mit sem értesz!
- Ha nem hiszed róka, gyere be velem a bokorba, mindjárt megmutatom!
Be is mennek a bokorba. Nagy csatazaj, a róka kirepül a bozótból és fejvesztve elrohan. Nyuszika előjön és folytatja az írást. Arra megy a Farkas:
- Mit csinálsz Nyuszika?
- Írom a diplomámat.
- És miből?
- Hogyan védekezzenek a kis állatok a ragadozókkal szemben.
- Na ne nevettess, te ehhez nem értesz!
- Ha nem hiszed, gyere velem a bokorba, majd megmutatom!
Be is mennek a bokorba. Nagy zajjal kirepül a farkas és elrohan.
Nyuszika folytatja a gépelést. Kisvártatva jön a medve:
- Mit gépelsz nyuszika?
- Írom a diplomámat.
- És milyen témából?
- Hat, hogy hogyan védekezzenek a kis állatok a ragadozókkal szemben.
- Jaj, ne röhögtess! Te ehhez nem érthetsz!
- Ha nem hiszed, gyere be velem a bokorba, megmutatom, milyen profi vagyok. Be is mennek. Nagy csihi-puhi, kirepül a Medve a bozótból és elszalad.
Kilép a nyuszika a bokorból, utána előjön az oroszlán:
- Látod nyuszika, nem megmondtam! Nem az a lényeg, hogy miből írod a diplomádat, hanem, hogy ki a konzulensed!
Maci=Kína, és talán Oroszhon
# 22
Ezt írtad: "Ha elmennél Iránba turistaként más lenne a véleményed.Valóban látsz csadorban nőket de sok olyat is akik nem.Ahmedinezsád volt Iráni elnök volt az aki eltörölt jó pár középkori szintü rendelkezést.Hidd el olyan dolgokkal is foglalkozhatnak a nők Iránban amivel más muszlim országban se még a leg demokratikusabb iszlám köztársaságban sem mint Törökország."
Bocs, de álomvilágban élsz.
Törökországban elvben és gyakorlatban sem korlátozzák a törvények semmiben a nőket, ott a nők és a férfiak jogilag egyenlőek. Iránban ellenben a törvények szerint a nők kifejezetten másodrendű állampolgárok, a férfiaknál sokkal kevesebb joggal
Iránban továbbra is alkalmazzák a csonkítást és a korbácsolást, mint büntetést, ami már tényleg csak a legsötétebb muszlim országokban, például Szaúd-Arábia szokás. Törökországban ezeket már kerek 100 éve eltörölte Atatürk.
Szaúd Arábia úgy értelmezi az iszlámot mint az Iszlám Állam. Egy ultrakonzervatív vahabita szekta uralja az országot. A modern kori barbárság és az emberi butaság hazája.
Kb. 40 - 50 muszlim ország van a világon, melynek többségében egyáltalán nem olyan rossz a helyzet, szabadságjogokra.
Egyedül az USA és az ENSZ által kipártolt Szaúdiaknál ennyire súlyos a helyzet, meg Iránban, Afganisztánban és Szomáliában vannak még durva dolgok, a maguk módjain, ezt az utolsó hárommal senki nem foglalkozik.
Iránt nem arabok lakják, nem is arabul beszélnek, és a vallási különbségek miatt is szemben áll sok arab országgal, főleg Szaúd-Arábiával.
Irán, más néven Perzsia, ahol élnek más nemzetiségű emberek is, de a lakosság közel 70 százaléka perzsa, és csak 2 százalék az arab.
Irán a siiták "központja", az iszlámon belül 10-13 százalékra becsülik a siiták arányát, közük a legtöbb Iránban él, a sah elűzése után a vallási vezető (ajatollah) lett az ország vezetője.
A sah USA-barát politikát folytatott, miközben dollár milliárdokat sikkasztott el, a népe éhezett - forradalom tört ki, és az USA-barátságból pillanatok alatt lett ellenség.
Annyi esze mindenesetre volt az USA-nak, hogy nyíltan nem nyúlt bele a siita-szunnita tűzfészekbe, de többek között az Irán elleni politikája miatt lett Szaúd-Arábia "barát", holott ott sincs semmivel jobb helyzetben a demokrácia, sőt... Iránban valóban saria törvénykezés van, de ott sokkal több joga van a nőknek, mint Szaúd-Arábiában (ahol szintén saria törvénykezés van)
# 27
Ezt írtad: "A sah USA-barát politikát folytatott, miközben dollár milliárdokat sikkasztott el, a népe éhezett - forradalom tört ki, és az USA-barátságból pillanatok alatt lett ellenség."
Iránban az utolsó sah, Mohammad Reza Pahlavi uralkodása (1941-1979) között nem volt éhínség.
A sah Irán korlátlan, abszolút uralkodója volt, így nem sikkasztott, tekintve, hogy a törvények alapján az egész nemzeti vagyon az ő tulajdona volt.
Ellenkezőleg, az Iráni Császárság az olajbevételekből felvirágzott, a gazdasági növekedés üteme pedig az 1960-as, 1970-es években a világon a legmagasabbak között volt.
1977-ben az Iráni Császárság bruttó hazai terméke (GDP) másfélszerese volt Szaúd-Arábia és Törökország együttes GDP-jének, ellenben ma Szaúd-Arábia és Törökország együttes GDP-je 2,3-szorosa az Iráni Iszlám Köztársaságénak.
Az Iráni Császárság gazdasága nemzetközi összehasonlításban jóval erősebbnek és fejlettebbnek számított az 1970-es években, mint a mai Iráni Iszlám Köztársaságé a 2020-as években.
Az 1970-es évek végére az Iráni Császárság haderejét az 5. legerősebbnek tartották a világon, katonai kiadások terén is az 5. helyen állt. Légierőt tekintve 1977-ban csak az amerikai, a szovjet és a brit volt erősebb az iráninál.
2021-ben az Iráni Iszlám Köztársaság csak a 20. legnagyobb katonai költségvetéssel rendelkezik a világon.
Iránban 1978-1979-ben nem a gazdasági problémák okozták az iszlám forradalmat, hanem az, hogy a sah teljesen nyíltan semmibe vette a síita iszlámot, kiszorította a közéletből és az iráni társadalom vallási hagyományait figyelmen kívül hagyó nyugatos politikát folytatott.
Pontosan azért hívják az 1978-1979-es iráni forradalmat "iszlám forradalomnak", mert vallási hátterű volt.
Jólétben élő tömegeket nem lehet fellázítani sem politikai, sem vallási indíttatásból, a lázadáshoz elégedetlenség kell.
A népet nem érdekli a statisztika, baj, abból szokott lenni, ha a vezetőket nem érdekli, hogy a nép lázong.
Mindez a feltett kérdés szempontjából másodlagos, a lényeg, hogy az iszlám belső háborújába, a siita-szunnita ellentétbe nem bölcs dolog nyugati nagyhatalmaknak nyíltan, vagy inkább mondjuk úgy, közvetlenül beavatkozni.
Közvetve megteszi minden jelentősebb politikai hatalommal bíró "játékos", ezért is jönnek létre furcsa, sokszor ki sem mondott szövetségek.
Az USA, Oroszország, Kína, Anglia, Izrael, Törökország, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Pakisztán, India, Irán, és még ki tudja kik vesznek részt ebben a közös "játszmában", ami csak egy a világpolitikában zajló sok játszma közül, de az egyik legkényesebb, nem csak gazdasági, politikai, de komoly vallási konfliktus is, amitől még az USA is inkább távol tartja magát
Azért arra emlékezzünk vissza, hogy Irak lerohanásának indoka az volt, hogy atomfegyver előállításán kísérleteznek... később erre semmilyen bizonyítékot nem találtak, sőt inkább arra volt bizonyíték, hogy nem is volt kísérlet sem.
Az utóbbi időkben több hír volt arról, hogy Irán uránt dúsít, amit nem is cáfoltak, de közölték, hogy kizárólag békés célokra...
"Az utóbbi időkben több hír volt arról, hogy Irán uránt dúsít, amit nem is cáfoltak, de közölték, hogy kizárólag békés célokra..."
Közölték? Milyen szép tőlük! Hogy oda ne rohanjak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!