Mire jó a hadseregtábornok?
Ezért van a rangoknak beszélő neve. Az ezredes feladata ezredek vezetése, míg egy tábornoké táborok felállítása, szervezése, üzemeltetése.
Pl. ha egy hagyományos háborúban vagy, akkor a csapatod szállása, ellátása a tábornok feladatköre, míg a harcmezőn való vezetés, konkrétan a harc az ezredes dolga.
Hogy magyarországon miért van lehet vitatkozni.
De amúgy a rendfokozati hierarchiában megvan a helye. Általában az adott hadseregen belül ő a legmagasabb rendfokozatú személy, tehát ő irányítja a teljes haderőt.
Az amerikaiaknál (mint az egyik legismertebb, és a szabályokhoz legjobban ragaszkodó haderőben) a hadszíntéri parancsnok is lehet hadseregtábornok. Ilyen volt Eisenhower, vagy MacArtur. de pl. Georg C.Marshall is (A2.vh-ban egyesített vezérkar főnöke) hadseregtábornok volt.
Az 1. hozzászólónak annyiban van igaza, hogy az ezredek vezetése nem az ő feladatuk. Valóban a hadseregtábornok magasan az ezredek felett áll. De az, hogy a tábornok feladata a csapatok szállása... hát .....
Kedves 1-es!
Ezt írtad: "Azért van a rangoknak beszélő neve. Az ezredes feladata ezredek vezetése, míg egy tábornoké táborok felállítása, szervezése, üzemeltetése.
Pl. ha egy hagyományos háborúban vagy, akkor a csapatod szállása, ellátása a tábornok feladatköre, míg a harcmezőn való vezetés, konkrétan a harc az ezredes dolga."
Ez egyáltalán nem így van.
Egy kicsit leegyszerűsítve és sematikusan, mert ennél azért bonyolultabb, ha önálló parancsnokokról beszélünk, akkor:
Az ezredes eredetileg egy ezred parancsnoka.
Az egycsillagos dandártábornok egy dandáré (=2 ezred), vagy hadosztályé (= 3-4 ezred).
Egy kétcsillagos tábornok, azaz vezérőrnagy egy hadosztály parancsnoka (= 3-4 ezred)
Egy háromcsillagos altábornagy egy hadtest parancsnoka (= 2-3 hadosztály)
Egy négycsillagos tábornok, azaz vezérezredes pedig egy hadsereg (= 2-3 hadtest), vagy hadseregcsoport (= 2-3 hadsereg) parancsnoka.
A vezérezredes egy rendfokozat, a hadseregtábornok pedig egy feladatkör (Mo-n egyébként nincs is "hadseregtábornok" csak dandártábornok rendfokozat). Utóbbi az adott hadsereget irányítja, a tábornok szót csak hozzábiggyesztik, de a rendfokozata valószínűleg amúgy is tábornok.
#1-es az elnevezések kialakulásakor tényleg így volt, ld. százados, ezredes stb. de a mostani gyakorlatban a rendfokozat már elválik a tényleges feladatkörtől, ahogy fent is leírták. A szakaszokat sem szakaszvezetők irányítják hanem általában tiszt (hadnagy, főhadnagy).
A tábornok egy állománycsoport, a (pl.) vezérezredes egy rendfokozat.
A rang a báró, az őrgróf, a márki - és társai. A harang a templomok oszlopos része.
-A vezérezredes tábornok is egyben, - ezt fejezi ki többek között az egyenruházata nadrágjának élén végig húzódó vastag, piros sáv.
Innen ered a "pizsamás" elnevezés, - pl. amikor tábornoki látogatást várnak valahová. A hadseregtábornok a 7# válaszban taglaltak szerint működik. Magyarországon a legmagasabb rendszeresített katonai rendfokozat a vezérezredes. Az én olvasatomban ő fogja össze a Magyar Honvédség tevékenységét, ő szab feladatokat a politikába integrált főnökének, a Honvédelmi Miniszternek elvárásai szerint, neki illik globálisan képben lennie és jelenteni bármikor az aktuális helyzetet, feladatok végrehajtásának, folyamatának menetét, állapotát, helyzetét, ő tartja a kapcsolatot a politika és a fizikálisan értelmezett katonai erők között. Tábornokokat a Köztársasági Elnök vagy a Miniszterelnök nevez ki a Honvédelmi Miniszter felterjesztése alapján.
A második világháborúban a németek tábornokok ezekre voltak bonthatók.
Vezérőrnagy: általában hadosztályt irányított, ritkábban hadtestet, de az esetek többségében hadosztály.
Altábornagy: általában hadtest parancsnok volt, ha a szükség úgy hozta, egy hadsereg élére is állíthatták.
Vezérezredes: ő már hadseregparancsnok volt, kvázi az általad leírt hadseregtábornok megfelelője is lehetne, bár nem teljesen az. A Wehrmachtban nem is volt hadseregtábornoki rendfokozat.
Fegyvernemi tábornok: ő lehet a hadseregtábornok német megfelelője. Bár sokszor, aki ilyen rendfokozatot viselt, valamely fegyvernem felügyelője is lehetett.
Tábornagy: ő volt egy adott hadseregcsoport parancsnoka.
Vezértábornagy: akár egy egész front irányítója is lehetett. Pl. Kesselring a teljes olasz frontot parancsnokolta, vagy von Rundstedt, aki a nyugati erők főparancsnoka volt.
Ugye voltak külön SS megfelelők is.
Vezérőrnagy - Brigadeführer
Altábornagy - Gruppenführer
Fegyvernemi tábornok - Obergruppenführer
Vezérezredes - Oberstgruppenführer
Birodalmi vezető - Reichsführer (belőle csak egy volt, Himmler személyében, talán Heydrich is elérhette volna ezt a rendfokozatot, ha a csehek nem ölik meg)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!