Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Valóba vége lett az ostromnak,...

Valóba vége lett az ostromnak, ha a támadó fél kitűzi a lobogót a falra?

Figyelt kérdés

A híres Nándorfehérvári diadal nem is lett volna, ha Dugonics Títusz fel nem áldozza életét, azáltal hogy magával rántja a mélybe a törököt, aki már majdnem kitűzte volna a vár falára a török zászlót. Így tanultuk iskolában...


Most videon ismét megnéztem a Nándorfehérvári diadalt a történészek által Total War 2 medieval motorral feldolgozva, ahol elmesélték a csatával együtt. Akkor még nem vetődött fel bennem a kérdés az iskolában, ezért most kérdezném meg.


Valóban befejezettnek tekintettek egy várcsatát/ostromot, ha a támadó fél kitűzte a vár falára a lobogót? Valóban ennyire lovagiasak, jól neveltek voltak a középkorban az emberek, hogy ha a török kitűzi a vár fokára a zászlót, akkor a magyarok ledobták volna az összes fegyverük és megadták volna maguk vagy elfutnak csak? Honnan ered ez a szokás? A törökök,ázsiaiak útáltak már minket akkor is. Miért tartották volna be a szokásainkat fordított esetben?



2021. febr. 17. 16:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom inkább csak megtörte volna a moráljukat, mert azt hiszik, hogy el van foglalva a vár. Akár lehet, hogy meg is agyja magukat egy részük.
2021. febr. 17. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Fsms ***** válasza:
92%
Ez inkább csak legenda.
2021. febr. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Először is Dugonics Titusz nem létezett, a 19. században találták ki. Másodszor meg a zászló kitűzése csak annyit jelentett, hogy a fal tetejét (legalábbis egy részét) elfoglalta az ellenség, ami megtörhette a védők morálját, de egyáltalán nem jelentette azt hogy azonnal megadták magukat, sokszor sikerült ezután visszaszorítani a támadókat.
2021. febr. 17. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
54%

Nem Dugonics, hanem Dugovics a feltételezett hős neve, akinek az alakja rengeteg legendában megjelenik vándormotívumként, de tessék:

[link]

A kitűzött zászló azért volt ilyen esetekben jelentős, mert a várakat kevés katona védte, Egert például cirka kétezren és két olyan oszmán sereg találkozott ott, amelyek külön is sorra foglalták el az erősségeket, de mégis megvédte Dobó a kis csapatával, mert a falak megvédték őket, ám ha az ostromlók már bejutottak a falak mögé, akkor reménytelen lett a helyzetük, a beözönlő szörnyű túlerő eltiporta a védőket.

Ezért a zászló jelezte azt, hogy ki birtokolja a várat és ha az ellenség kitűzte a sajátját, amit persze meg is kellett nekik ott tartani, akkor messziről csak azt tudhatták arról a bástyáról, vagy falszakaszról, hogy bevette az ellenség és ez a támadókat lelkesítette, a védőket meg rémülettel töltötte el, mert tudták, hogy onnantól kezdve reménytelen a helyzetük, ott már özönlik be az ellenség, így a többi falszakaszon sincs már sok értelme harcolni, mert nem védik többé a falak őket.

2021. febr. 17. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
80%
Többnyire akkor tűzték ki a zászlót amikor már ténylegesen nyerésre álltak, de ez inkább jelképes volt és morális jelentőséggel bírt. Nem feltétlen kerültek a védők visszafordíthatatlan és menthetetlen helyzetbe.
2021. febr. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
76%

4. Egy fal bevételével még messze nem volt reménytelen a védők helyzete. A várakat úgy tervezték, hogy a külömböző szekciókat külön - külön is védeni lehessen. Több folytópont volt a várfalakon belül is, ahol ellenálni lehetett. Arról nem is beszélve, hogy gyakran több gyűrű várfal volt a vár körül. Bécs ostrománál is lerobbantottak a törökök jópár falat, ahogy Egernél is, mégsem sikerült az ostrom.

Ha látták, hogy bizonyos falszakaszra ki van tűzve az ellenséges zászló, akkor taktikailag előnyös volt rendezetten a következő folytópontig visszavonulni, ami még védhető volt, de nem az egész várat kellett feladni.

2021. febr. 17. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól tudom a falra akkor tűzték ki a lobogót ha valahol sikerült betörni a védelmet, így jelezve a kinti erőknek a pontot hogy hol juthatnak be.
2021. febr. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Persze, mindenki önként eldobálta a fegyverét, megadta magát hogy felkoncolják, gályarabnak, bányába dolgozni elhurcolják, a várban rekedt nőket a "kor divatja" szerint megerőszakolják. A középkor minden volt csak nem lovagias. A "lovagias" kifejezés egy utólag gyártott mítosz.


Ahogy fent is írják a zászlók funkciója a saját csapatok helyzetének az áttekintése (ostromnál, harcmezőn egyaránt). Ha a saját zászlók fent voltak a várfalon akkor a támadást irányító hadvezérek látták ott már megvettették a lábukat a támadók - oda kell irányítani a többi támadóegységet mert esély van a betörésre.

2021. febr. 19. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Hát szerintem a nagy harc közepette mindenki leszarta volna ki mit tűzgél ki a vár falára. Meg hogy haló srácok kitűzték a török zászlót vége a játéknak baromság.
2021. máj. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, ez így nem igaz. Az 1552-es egri ostromnál is volt hasonló helyzet, amikor az oszmánok elfoglalták az egyik bástyát és kitűzték a zászlajukat.


Dobó István viszont jól tudta, hogy ha nem cselekednek gyorsan, akkor az ellenség betörthet a várba, tehát fogták és ledöntötték a saját tornyukat.

2023. ápr. 18. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!