Hitler miért gondolta, hogy Németország egymaga képes szembeszállni tulajdonképpen az egész világgal?
A Szovjetunió megtámadásával egyszerűen elszámolták, eltaktikázták magukat a németek.
Sztálin még nem számított a támadásra, a németek terve a nyugati fronton már bevált lerohanás, villám háború (Blitzkrieg) volt, ami akár sikerülhetett is volna, de nem sikerült.
Rosszul mérték fel a várható ellenállás mértékét, amivel kezdetben nem voltak problémák, a Baltikum, Ukrajna rövid idő alatt a németeké lett, sőt voltak területek, ahol felszabadítóként fogadták a németeket.
Orosz területeken jöttek sorra a gondok, és az azokból fakadó hibás döntések.
A német sereg egy része elérte Moszkvát, de a Kaukázusban megakadt az előre nyomulás, Hitler Moszkva elfoglalása helyett elvezényelte a sereg jelentős részét a Kaukázusba.... ha akkor elfoglalják Moszkvát talán sikerül megroppantani az orosz ellenállást.
Történészek vitatkoznak a Sztálingrádi csata szükségességéről is, Hitlernek elsősorban a neve miatt kellett a város, ami igaz, hogy ipari központ volt, de megtehették volna, hogy bekerítik, és nyomulnak tovább, nem mennek bele az utcai harcokba.
Amikor kiderült, hogy a villámháborús stratégia kudarc lett, ott már kb el is vesztették a háborút, a veszett fejsze nyeléért hadakoztak tovább, már az első télen is.
Az amerikaiakat a japánok rángatták bele a háborúba, holott nekik inkább a Szovjetuniót kellett volna a németekkel egy időben keletről támadni, de nem is volt ilyen terv, pedig Sztálin rettegett a lehetőségtől.
Hitler Angliát akarta legyőzni, de az angliai csatát elvesztették a németek, és jogos volt az elgondolásuk, hogy addig kell a Szovjetuniót legyőzni, amíg az gyenge, ha időt adnak, akkor a Szovjetunió fog támadólag fellépni.
Az Angliai elleni harc helyszínét átvitték a szigettől távolabbra, Afrikába (amit szintén elbuktak)
A japánok 1941 decemberében támadták meg Pearl Harbort, ami az USA hadba lépését vonta maga után - azt nem kellett volna, a Szovjetunió legyőzése fontosabb lépés lehetett volna.
Az is lehet kérdés, hogy mekkora az a terület, amit egy hódító sereg ellenőrzése alatt tud tartani.
A németek által megszállt területeken is folytak partizán harcok, mire gondoltak, amikor csak nyugatról indítottak támadást egy hatalmas területű birodalom ellen?
Az elején még nem volt arról szó, hogy a fél világ ellen kell harcolni egyidejűleg. Az eredeti terv az volt, hogy kiütik Franciaországot és a britekre ráijesztenek. A britek emiatt békét kötnek és a továbbiakban már nem lesz velük gond. Ezután pedig megkezdik a Szovjetunió elleni harcot és szétzúzzák a kommunistákat.
A tervben először ott csúszott hiba, hogy a britek minden igyekezet ellenére nem ijedtek be. Bár egyébként, ha nem Churchill kerül hatalomra esélyes lett volna, hogy békét kötnek. A tengeri és légifölényt a németek képtelenek voltak megszerezni, a partraszállás is ellehetetlenült emiatt. Bár úgy igazán soha nem is hittek ennek a partraszállásnak a sikerében, valószínűleg súlyos vereség lett volna a vége.
Ezután a következő porszem a gépezetben Mussolini balkáni és afrikai balf*szkodása volt. Azt nem részletezném, hogy mi miatt fuccsoltak be ezek a ,,katonai vállalkozások", a lényeg hogy a németek időt vesztettek az olaszok kisegítésével. Plusz ugye ott kellett hagyni csapatokat Jugoszláviában és Görögországban akik nem tudtak bekapcsolódni a Szovjetunió ellen. A Rommel-féle Afrika Korps csapatai, bár számszerűleg nem voltak sokan, de a legjobban képzett hadosztályok között voltak és néhány kritikusabb helyen pont jól jött volna a jelenlétük(na meg Rommel jelenléte) a szovjetek ellen.
A balkáni akciók miatt csúszott olyan 2 hónapot az oroszok elleni támadás, pedig az a 2 hónap is fontos lett volna. Elvégre így több esélyük lett volna még a tél előtt térdre kényszeríteni a Szovjetuniót.
Az orosz hadsereg összeomlása sokszor egy hajszálon múlott. Az előbb említettek mellett pont egy ilyen hajszál lehetett volna egy japán támadás a szovjet távol-keleten. Bár megvoltak rá a japánoknak a maguk okai, hogy ezt nem tették meg(nem voltak meg azon a területen a számukra szükséges nyersanyagok és kőolaj, a hadseregük ezen a terepen hátrányban lett volna, tartottak az oroszoktól a korábbi tapasztalatok miatt, amúgy is Amerika helyezte őket olajembargó alá stb.), de Hitler számára ez mindenképpen előnyös lett volna, ha a japánoknak nem is. Ha azt nem is lehetett elvárni a japánoktól, hogy a saját kárukra segítsenek, de bizony lett volna lehetőség egy szorosabb német-japán kooperálásban. Mind a németeknek, mind a japánoknak jobban törekedni kellett volna erre.
Szóval láthatod, hogy 42-ig még egyáltalán nem volt Hitler esélytelen. Manstein levezette, hogy elméletileg még 44-ben is fordíthattak volna, de gyakorlatban ez addigra már kivitelezhetetlen volt. Ugyanis mindenhová Manstein kaliberű tisztek kellettek volna akik azonnal a saját előnyükre fordítják az ellenség botlásait. De hát nem nehéz belátni, hogy ez nem így volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!