Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Petőfiék 1848-ban ugye a...

Petőfiék 1848-ban ugye a Habsburgok ellen harcoltak? Ferenc József ellen?Akkor, hogy lehet, hogy Bp-en az ellenségről körutakat és városrészeket neveztek el?

Figyelt kérdés

Gondolok itt: Ferenc Körútra, József Körútra, Ferencvárosra és Józsefvárosra. Ez, hogy lehet?


De, hisz a Habsburgok ellen harcoltunk és Ferenc József volt a császár ellenség, nem?



2020. okt. 3. 09:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Mert Petőfiék az 1948-49-es forradalom részesei voltak, amit elbuktak.

Előtte-utána a Habsburg-pártiak diktáltak.

Mellesleg 1867-ben volt egy kiegyezés, és számos fontosabb, ma is ismert pesti és budai közterület akkor kapott neveket.

2020. okt. 3. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

1#. Nem egyértelmű a válaszod! A tény: A Habsburgok, Ausztria ellen harcoltunk nem? Szerintem igen.


Akkor, amikor megszabadultunk a Habsburgoktól, miért nem változtattuk meg az ellenségről elnevezett városrészeket?


Hasonlóképpen, ami a rendszerváltáskor történt, pl: Lenin körút helyett Teréz körút elnevezés...stb.

2020. okt. 3. 09:20
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

az 1867 es kiegyezés után törvényesen is magyar király-á koronázták Ferenc Józsefet.


Ezek után szerintem semmi kivetni való nincs benne ha egy törvényesen megválasztott magyar királyról közterületet neveznek el.

2020. okt. 3. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
97%

Sem Ferencváros, sem Józsefváros nem Ferenc Józsefről kapta a nevét.

Az 1848-as események, a forradalom kitörésekor V. Ferdinánd volt az uralkodó, Ferenc Józsefet csak 1848 decemberében koronázták meg az elődje lemondása után.

2020. okt. 3. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

4#. Jó, de a szabadságharc 1849-ig tartott és akkor már Ferenc József volt az uralkodó, tehát Ő volt az ellenség.


Idézet: "Sem Ferencváros, sem Józsefváros nem Ferenc Józsefről kapta a nevét."

Akkor kiről kapta?

2020. okt. 3. 10:24
 6/17 anonim ***** válasza:
94%

Ahogyan azt fentebb is írták Ferenc József '48 márciusában még nem volt császár. 1849-től 1867-ig passzív ellenállásban volt az ország a Habsburgokkal szemben, majd 1867-ben megtörtént a kiegyezés, amiben a Habsburgok megadtak kb mindent, amit a magyarok '48-ban követeltek, a teljes függetlenséget leszámítva('48-ban azt még nem is követeltük).

Ez után jött majdnem 50 évnyi "boldog békeidők", ami alatt az ország többet fejlődött, mint valaha. Hunyadi Mátyás óta nem virágzott úgy az ország. Kelet-Európai putriból kb Nyugat-Európai szintre jött fel az ország pár évtized alatt. Teljesen természetes, hogy egy ilyen virágzó időszakban az uralkodóról nevezzenek el köztereket, utakat, stb. Azonban, amit róla neveztek el, azt már többnyire átnevezték másra (lásd pl: Ferenc József híd->Szabadság híd), vagy egyszerűen úgy hagyták, mert "sok más Ferenc van az országban". Sok kommunizmus alatt elnevezett utca, köztér sem lett átnevezve, mert "semleges volt a nevük", jó példa a fent említett Szabadság híd, de sok alkotmány utca, szabadság utca, újvilág utca, béke utca, stb van az országban, amiknek az elnevezése anno politikai ügy volt, de ma már senkinek nem jut róla eszébe a kommunizmus ideológia.

2020. okt. 3. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
78%
Ferenc József még a 20. század elején is uralkodott, ő volt az egyik leghosszabb ideig uralkodó uralkodó. És az volt kb Magyarország virágkora. Még gyarmatunk is volt. Egy sziget.
2020. okt. 3. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

6-7#. Értem.


De, még mindig a bögyömben van, hogy 49-ben még harcoltak a Magyarok a szabadságért és akkor már az ellenség "főparancsnoka" a trónon, Ferenc József volt.

2020. okt. 3. 10:35
 9/17 anonim ***** válasza:
0%

Azért amikor kérdés nélkül bevarázsolták a Kiegyezés után százával ezeket a neveket, hogy "Arany János utca", "Batthyány tér", "Petőfi utca", "Kossuth utca" és társai, akkor azokban az utcákban 100%-ig csak svábok éltek, amerre csak a szem ellátot, meg amióta csak utca volt az az utca. Hogy úgy érezz némi "elégtételt". De nehogy azt hidd, hogy ma mások alkotják ennek a habsburg fajú, képű, zsigerű, flirteket és mercédeszeket vásárolgató, számik, baskírok, csuvasok, hantik helyzete helyett a germán faj színemaradásán aggódó hazug nemzetnek az összetételét - a dolog pikantériája, hogy a másik oldalon harcolókat is beleértve - meg az összes jöttment földszerző telepes keresztényt, aki ma magyarnak nevezi magát, miután a magyarokat kiirtották az első pogányüldözés alkalmával, és azóta is csak a kiszorítósdi megy...


Amúgy visszakaphatná, mondjuk a Józsefváros az eredeti Alsókülváros nevét, csak hát azt is a Habsburgok találták ki anno Untere Vorstadt formájában, ahogy az első kapavágástól, a Státzió utcai r.k. barokk főplébánián át a Linien Grabenig bezárólag az egészet. Ezért vannak ott az ő neveik, persze, hogy ott vannak, ezzel azért legyünk tisztában. És akik ma azt valamiféle felindulásból átneveznék, azok ugyanazon habsburgok unokái lennének, csak a Kiegyezés óta erről divat lett megfeledkezni.

2020. okt. 3. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

"Gondolok itt: Ferenc Körútra, József Körútra, Ferencvárosra és Józsefvárosra."

" 1792-ben elhunyt II. Lipót király, utódaként I. Ferenc lépett a trónra. Az egyre fejlődő városrész polgárai elérkezettnek látták az időt ahhoz, hogy más pesti külvárosokhoz, Terézvároshoz, Lipótvároshoz, és Józsefvároshoz hasonlóan ez a terület is külön nevet nyerjen magának. Folyamodványt intéztek a városi tanácshoz, hogy az a Helytartótanácshoz, illetve a királynak továbbítsa névfelvételi kérelmüket. Sándor Lipót nádor 1792. december 4-i keltezésű leiratában tudatta a kérelmet írókkal, hogy a király hozzájárulását adta: a Pesttől délre fekvő terület a Ferencváros nevet viselheti."

Szerintem meg ne gondolj, hanem nézz utána a feltételezéseidnek! Tudod! A Gugli!!!

2020. okt. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!