Mi az oka, hogy Közép-Európa országai már megbékéltek az országhatárokkal, nincsenek területi követeléseik, vitáik, viszont Nyugat-Európában még máig tapasztalható ilyesmi?
A régiónkban Németország, Lengyelország, Litvánia, Ausztria, Szlovákia, Magyarország is megbékélt már a történelmi területi veszteségeivel, jelenlegi országhatárokkal, nem lépnek fel területi igényekkel, követelésekkel a szomszédaikkal szemben.
Ezzel szemben Nyugaton, NATO-EU tag országok között is előfordul ilyesmi. Spanyolország máig nem törődött bele Gibraltár elvesztésébe és szeretnék visszakapni a terület feletti szuverenitást a britektől, a britek viszont nem akarják visszaadni a stratégiai fontosságú sziklát.
A másik olykor vitákat okozó terület Nyugaton Észak-Írország. Az Egyesült Királyság 1921-ben választotta le a területet és Írország többi része 1922-ben függetlenséget kapott. Viszont még manapság is téma az íreknél, hogy Észak-Írországnak el kellene szakadni az Egyesült Királyságtól és inkább az Ír Köztársasághoz kellene csatlakoznia, megvalósítva az áhított újraegyesítést.
Felmerülhet még Katalónia, Skócia státuszvitája is, de ők függetlenséget akarnak és más ország sem akarja elcsatolni, bekebelezni őket.
Rohadt dolog amikor a kérdező tárgyi tudás nélkül kocsmai szinten ír ki demagóg aljas kérdéseket. A kérdező is épp így van vele, szunyókált töriórán, most pedig a CAP-tól megkapott útmutató alapján próbálja a napi feladatait teljesíteni.
Remélem, krumplit kap érte. Jó sokat gépelt.
"Rohadt dolog amikor a kérdező tárgyi tudás nélkül kocsmai szinten ír ki demagóg aljas kérdéseket. A kérdező is épp így van vele, szunyókált töriórán, most pedig a CAP-tól megkapott útmutató alapján próbálja a napi feladatait teljesíteni. Remélem, krumplit kap érte. Jó sokat gépelt."
Nem fogtad fel a kérdést, lehet, hogy tényleg túl hosszúra sikeredett, de elég jól, szerintem érthetően kifejtettem. Én ismerem a történelmet, tudom, hogy korábban, a XX. század első felében Közép-Európa országaira, Németországra, Ausztriára, Lengyelországra, Magyarországra is igaz volt, hogy területi igényekkel léptek fel, határváltoztatást akartak. De a második világháborút lezáró rendezések után ilyesmi többé már nem fordult elő kormányzati, kormányfői, diplomáciai szinten és manapság sincsenek ilyen viták Közép-Európában (Nyugat- és Kelet-Európában viszont vannak).
Persze Nyugat-Európában sem kell tartani a területi viták miatt, mivel az írek és a spanyolok is csak békésen, diplomáciai úton küzdenek Észak-Írország, illetve Gibraltár megszerzéséért és érdekes módon alapvetően a brit kormány sem teljesen elutasító, liberális hozzáállással azt az álláspontot képviselik, hogy ezekről a kérdésekről az észak-írországiak, gibraltáriak dönthetnek maguk, tiszteletben tartja a népszavazások eredményét. A brit kormány Skócia elszakadási, függetlenségi referendumát is engedélyezte. Spanyolország kevésbé liberális a történelmi kisebbségekkel, ott a kormány elvből elutasította Katalónia függetlenségi népszavazását, illegálisnak minősít minden ilyen kezdeményezést és üldözi, bebörtönözné az ezt képviselő katalán politikusokat. De a katalánok is csak békésen küzdenek a határváltoztatásért, elszakadásért. Spanyolország a 2002-es gibraltári referendum eredményét sem fogadta el, amely során a helyiek 99%-os arányban úgy döntöttek, hogy továbbra is brit fennhatóság alá akarnak tartozni és elutasítják a spanyol igényeket.
Közép-Európai országai sem békéltek meg a határokkal, sőt szerintem nincs ország a világban amelyik - ha nagyon "akarna" - ne tudna valamelyik szomszédja v. nem szomszédja rovására területi követelésekkel előállni. Időnként a politikai széljárás függvényében ezeket be-bedobják a közvélemény hergelésére, de egyszerű - a belpolitikai játszmákra ható - hecckampánynál több szerencsére nem történik.
A "megbékélés" mindössze annyit jelent, hogy az átlagembernek van annyi racionalitási érzéke, hogy fegyveres konfliktus fel sem merül.
Európában szinte mindenkinek lehetne területi követelése. Ha minden ország megpróbálná fegyveresen megoldani ezeket a problémákat akkor egy hatalmas háború lenne.
Vegyünk egy egyszerű példát: Munkács városa Kárpátalján ami jelenleg az ukránoké. Formálhatnánk jogot rá mi magyarok, de a csehek, szlovákok és akár az oroszok is (Szovjetúnio jogán). Most belegondolva még a románok is, mert az Erdélyi fejedelemséghez tartozott egy időben és most Erdély az övék.
Szerinted ha a fent felsorolt országok egymásnak esnének akkor ki lenne a győztes? Ráadásul én nem vonulnék hadba semelyik régi magyar országrészért se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!