Egy esetleges Magyarország légterébe történő támadó behatolásnál, a légiharc során mi alapján dől el, hogy hőkövetőt, félaktív radarost, vagy aktív radaros rakétát lőnek a Gripenek? Békeidőben milyen fegyverezettel vannak szerelve?
Mármint légi harcra gondolsz? Azzal tüzel amivel befogta a célpontot és lőni tud. Ha messzebbről sikerül befogni a célt akkor Amraam (félaktív) a lehető legtovább bevilágítva a célt a saját radarral (de még kerülve hogy rakétát tudjon indítani), közel légiharcban meg sidewinder (infra), vagy végszükség esetén gépágyú (manőverező légiharcban).
Teljesen más fegyverrendszer a MIG29 és a Grippen, mind rakéták, mind radar mint minden más tekintetben. Az egyik NATO kompatibilis a másik meg orosz.
Én eddig abban a hitben voltam hogy az AMRAAM aktív lokátoros.
Egyébként köszönöm a válaszokat :)
A régebbi változatok voltak aktív lokátorosak, a mostaniak félaktívak, amíg meg van világítva a cél addig azt a jelet követi csak célközelben, illetve ha megszűnik a rávezető jel akkor vált át a saját lokátorára.
#4-es: ez nem kémkedés, a világ minden országában így képzik a pilótákat :)
Egyébként ez miért jó,hogy egy ideig a gép vezeti célra?
Nem az lenne az ideális,hogy miután elindította a rakékétát,a gép le tud lécelni egyből,csökkentve a kockázatát hogy őt is bemérik?
A másik ami még érdekelt,hogy a pilóta mikor tudja hogyha célba vették,illetve ha rakétát indítottak rá?
Pl a bemérés tényét ugyanúgy érzékeli hőkövetősnél és radarvezéreltnél is?
Köszi egyébként hogy válaszoltok :)
Igen, célszerűbb a "fire and forgot" elv, de célszerű minél tovább megvilágítani a célt mivel
- A rakéta radarja elég szűk sávban "lát" célirányba kell állnia.
- A fedélzeti radar sokkal erősebb mint a rakétáé. Nagyobb távolságból könnyen elveszítheti a jelet, főleg ha a célpont aktív (pl. zavarás), vagy passzív ellenintézkedést tesz (pl. lebukik és a tereptárgyakról visszaverődő "zaj" zavarja a céltartást).
- Amint bekapcsolt a rakéta radarja azonnal el is "árulja" magát merre jár, esélyt adva a célpontnak a manőverezésre, ellenintézkedésre.
A katonai gépeken van besugárzásmérő. A jelerősségből, intenzitásból tudható hogy aktív rávezetés történik - sőt az is elemezhető hogy milyen típusú radarral, melyik irányból, milyen távolságból mérik (de ez már a számítógépek harca). Az aktív, félaktív rakétaindítás a rávezetési jelből érzékelhető, ill. ld. fent ha a rakéta saját radarja bekapcsolt.
Van passzív infraszenzor is, ez kis távolságból érzékelni tudja a rakéta hajtóművének a jelét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!