Az Iráni Forradalmi Gárda hogyan tudja megtorolni Kászim Szulejmáni tábornok likvidálását?
Ugye az amerikai nagykövetség ellen már előzetesen szerveztek "támadást", amire az usa légicsapással válaszolt. Most hogy komoly válaszlépéseket ígért az iráni vezetés, hogy tudnak Amerikának ártani?
Megtorlás?
Honnan tudjuk?
Lehet egy újabb toronyház elleni merénylet, vagy eltérítenek repülőket, lövöldöznek egy kicsit páran valamelyik amerikai városban, így kicsinálnak pár száz, vagy pár ezer amerikait, erre cserébe nekik meg lerombolják az országukat majd és lesz cirka egymillió halottjuk.
Szerintem ez nagyjából reális jövőkép.
Annyira csak nem hülyék, hogy közlekedési járműveket vagy csomópontokat robbantgassanak. Ehhez semmi ész nem kell, legprimitívebb kivitelezése időzített bomba. Egy ilyen akció százezer dollárból bőven megvan.
Ami szintén nagyon egyszerű, tisztavatásokon robbantani, de még ebből is nagy felháborodás lenne. Jemenben minden évben robbantanak tisztavatáson az irániak által kiképzett húszi felkelő.
Köztes megoldás amerikai tulajdonú közel-keleti ipari létesítmények támadása, ehhez is elég egy szakasz (30-50 fő) alacsonyan képzett harcosokból álló támadó egység, páncélozott pickupokkal, azokon géppuska, aknavető, páncéltörő rakéta. Egy ilyen akció költsége is csak pármillió dollár.
Ha meg profikat (pl. leszerelt orosz katonatiszteket) bérelnének fel, akkor akár a Fehér Házat is le tudnák rombolni, vagy amerikai támaszpont közepén parancsnok családi házakat. Ezt persze már úgy kellene kommunikálnia Iránnak, hogy ez nem állami akció volt, hanem egy örült multimilliomos szimpatizánsuk egyéni vállalkozása (ezt pedig jól bizonyítani is).
Ehhez kelle pl. 100 db egyenként 200 kg-os bombával megrakott, egyenként 250 ezer dollárba kerülő nehézdrón*. Kivitelezésének költsége 50 millió dollár alatt, ez is kevesebb, mint amennyibe egyetlen vadászrepülőgép kerül.
*amerikai Griff 300, szabadon megvásárolható, 235 kg teherrel sebessége: 50 km/h, hatótávolsága: 15 km, egy kicsit okosítani kell, hogy elektronikus zavarás ellen védett legyen
1. A Perzsa-öböl lezárása
Irán évtizedek óta fenyegetőzik azzal, hogy adott esetben kész lezárni a világ olajkereskedelmének szempontjából kulcsfontosságú, kevesebb mint 40 kilométer széles Hormuzi-szorost, és idén tavasszal több óriás tankhajót is kommandósok rongáltak meg, hogy így jelezzék a világnak (azaz az egyre sűrűbb szankciós hálót szövögető Egyesült Államoknak), hogy játszi könnyedséggel hajózhatatlanná tehetik a Perzsa-öbölt. Egy ilyen akció 25 éve érintette volna igazán érzékenyen az Egyesült Államokat, azonban miután az USA a palagáz-kitermelésnek köszönhetően ma már maga is szénhidrogén-exportőrré vált, ezért leginkább szövetségesein ütne nagyot az Iránra nézve is kockázatos lépés.
2. Támadás az USA szövetségesei ellen
Ha Irán úgy akarja kitölteni a haragját, hogy közben nem idéz magára újabb amerikai megtorló csapásokat, akkor előfordulhat, hogy valamilyen látványos akciót hajt végre valamelyik sebezhetőbb szövetségese ellen. A legkézenfekvőbb célpont a vallási és hatalmi szempontból is Irán regionális ellenségének számító Szaúd-Arábia. Irán az elmúlt években sok látványos csapást tudott mérni a szaúdiakra; a jemeni húszik megmutatták, hogy a fővárost, Rijádot is képesek rakétáikkal elérni, idén szeptemberben pedig egy komplex rakétacsapással sikerült néhány hétre megbénítani a legfontosabb szaúdi olajfinomítót.
3. Kibertámadás
Irán az atomprogramját két évvel visszavető, a natanzi urándúsítók centrifugáinak tönkretételére és a dúsítás hatékonyságának lerontására izraeli-amerikai összefogással kifejlesztett Stuxnet vírus óta nagy energiákat és pénzeket fordított a kiberhadviselésre. Teheráni hekkerek 2010 óta többször is intéztek támadásokat amerikai intézmények ellen, bár eddig Amerikában csak néhány bank és egy kisebb völgyzáró gát ellen értek el sikereket (más országokban több eredménnyel jártak, a Forradalmi Gárdának a brit parlamenti levelezőrendszert is sikerült feltörnie). A relatíve rövid dicsőséglista ellenére a kibertámadás lehetőségét több elemző felvetette, mivel ez nem egy hagyományos értelemben vett háborús aktus, vértelen, ráadásul a költséghatékonyság területén is kiemelkedően teljesít. Más kérdés, hogy az Egyesült Államok a kibertérben is sokkal nagyobb elrettentő képességgel bír, tavaly például az iráni légvédelmet is sikerült vírussal megfertőzniük amerikai hekkereknek.
4. Vadászat amerikai katonákra
Annak ellenére, hogy Trump deklarálta, hogy az amerikai életekben esett kár jelenti azt a vörös vonalat, amit Irán nem léphet át büntetlenül, könnyen lehet, hogy Teherán úgy értékeli: ezt a vonalat már amúgyis a porba taposták. Irakban még mindig 5000 amerikai katona állomásozik, akik bár egyáltalán nem számítanak könnyű célpontnak, mégsem elérhetetlenek. A befolyásos iraki síita hitszónok, Muktada asz-Szadr bejelentette, hogy feléleszti a 2003 után az amerikaiak ellen harcoló gerillamozgalmát, a decemberi légitámadásokban megdolgozott, a Szulejmánival végző dróncsapásban vezetőjét, Abu Mahdi al-Muhandiszt elvesztő Kataib Hezbollah pedig nyílt felhívásban kezdett el öngyilkos merénylőket keresni. Azonban Irakban sem eszik olyan forrón a kását; a hónapok óta zajló kormányellenes tüntetések egyik fő célpontja pont a Bagdad felett bábáskodó Irán, és az iraki kormány dróntámadásra adott reakciója sem volt olyan heves, mint ahogy arra Teheránban számítottak.
Muktada as-Sadr
Muktada as-Sadr
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary
5. Globális terror
Irán és az általa irányított terrorszervezetek az elmúlt években feltűnően tartózkodtak a nyugati közvélemény ideigeit borzoló terrortámadásoktól, Európában utoljára 2012-ben hajtottak végre akciót, amikor 2012-ben a bulgáriai Burgaszban a Hezbollah felrobbantott egy izraeli turistákat szállító buszt. Azonban a korábbi évtizedekben Irán nem véletlenül számított latorállamnak és a nemzetközi terrorizmus első számú szponzorának.
Irán volt az, mely néhány év alatt a Bekaa-völgy parasztjaiból létrehozta a milíciákban gazdag Libanon legütőképesebb fegyveres erejét, a Hezbollahot, mely 1982-től sokkoló öngyilkos merényleteket intézett amerikai, francia és izraeli erők ellen. És az „Isten Pártjára” Teherán már nem csak a Közel-Keleten számíthat, mivel a terrorszervezet mára valóságos nemzetközi bűnszervezetté vált. Kiterjedt nyomozati anyagok bizonyítják, hogy a Hezbollah egyaránt jelen van az ukrajnai fegyvercsempészetben, a mexikói kokainkereskedelemben, a nyugat-afrikai emberkereskedelemben. Ahogy azt az Iszlám Államnál is megfigyelhettük, a Hezbollah esetében sem válik el kristálytisztán a jövedelemszerzés a politikai/vallási céloktól, de tény, hogy
A HEZBOLLAH AZ ÖSSZES ISZLAMISTA TERRORSZERVEZETNÉL MESSZE JOBB GLOBÁLIS ELÉRÉSSEL RENDELKEZIK.
És az sem véletlen, hogy Szulejmáni halálára egy sor amerikai nagyvárosban megemelték a terrorfenyegetettség szintjét. A Hezbollah ugyanis nemcsak drogot vagy fegyvereket csempész az Egyesült Államoka vagy egyes nyugati országokba, hanem alvó ügynököket is. Ezek számáról, felkészültségéről, lehetőségeiről természetesen keveset tudni, azonban árulkodó tény, hogy az elmúlt években számos olyan ügynök bukott le, aki nagyszabású merényletre készülődött. New Yorkban alig egy hónapja ítéltek 40 év börtönre egy jó tíz éve a városban élő, lehetséges célpontokat – köztük a LaGuardia repülőteret vagy a városban élő egykori izraeli katonákat – feltérképező alvó ügynököt, Londonban 2015-ben hatalmas bombaraktárat fedeztek fel, de Cipruson és Thaiföldön is füleltek le merényletre készülődő ügynököket.
Számomra nagyon valószínű hogy Iránból most akar Trump második Irakot csinálni.
Ismét megnövekszik az esélye a 3. vilàgháborúnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!