Miért cigarettáztak a katonák?
Pld a 2. világháborúban rengeteg ember cigarettázott.
Ettől nem tudtak annyit futni,köhögtek fulladoztak főleg a füstszürő nélküli cigiktől.
Miért engedték nekik? Hiszen csak kárt okozott az emberben és függő lett tőle és ha nem volt nem tudott koncentrálni és ideges volt.
Pont, hogy a stressz ellen volt cigi is az ellátmányukban.
A 2. világháborúban nem volt modern ellátás meg komfortok a fronton, mint a mai katonáknak. Talán az amcsiknak és eleinte a náciknak voltak ilyen jobb körülményei a fronton, de aztán ahogy telt a háború, lassan visszatértek a 19. századi, sőt középkori viszonyok.
A cigitől meg nem féltetlenül fulladsz, köhögsz annyit, ez modern propaganda.
Azért, mert a világháborúkban harcoló katonák túlnyomó többsége ha levette az egyenruhát, ugyanolyan egyszerű ember volt, mint bárki más. Nem profi, hidegvérű gyilkológépek néztek egymással farkasszemet, hanem jobb híján a vágóhídra hajtott rakodómunkások, asztalosok, tanárok, kazánfűtők és egyéb kisemberek.
Pont lesz*rták, hogy a cigarettafüsttől kevesebbet tudnak futni, mert nem is nagyon akartak szaladgálni. Leginkább szerették volna levenni az egyenruhát és hazamenni a családhoz, dolgozni úgy, mint a háború előtt, játszani a gyerekeikkel, a nap végén pedig szerettek volna meleg vízben mosakodni és vetett ágyban, tetővel a fejük fölött aludni. Ám amíg ezt várták, rengeteg idő telt el úgy, hogy tétlenek voltak. Várták a lövészárokban a következő rohamot, a laktanyában az egység következő áthelyezését, a hajón a kikötést, a menetoszlopban gyalogolva azt, hogy elérjék az aznapi táborhelyet, közben meg el kellett ütni valamivel az időt. A dohányzás jó volt erre, addig is történt valami, a nikotin állítólag megnyugtatta a katonát és amíg szívja a cigit, addig sem csinál más, veszélyesebb dolgot.
Persze lehetett volna tiltani a dohányzást, de nem sok értelme lett volna. A bakák úgyis rágyújtottak volna stikában, csak a tisztesek és tiszthelyettesek energiáját pazarolták volna azzal hogy folyamatosan vadásszanak a dohányosokra.
A cigarettázás nagy divat volt akkoriban. A nagy sztárok is dohányoztak, pl. Humphrey Bogart, Frank Sinatra. A cigaretta biokémiai hatásai ismertek, ugyanolyan drog, mint az alkohol vagy a kábítószerek. Ha a katonáknak nem engedték volna meg, akkor még feszültebbek lettek volna, és főképp az első világháborútól kezdve nagyrészt nem hivatásos katonák harcoltak, hanem sorozott polgári lakosok, akik értelemszerűen nem szívesen mentek a hadszíntérre. Ezek a polgárok már korábban is dohányoztak vagy éppen a katonaságban szoktak rá unaloműzés vagy feszültségoldás gyanánt. A gulágban a kenyér mellé cigaretta is járt, hogy kezelhetőbbek legyenek a foglyok. (Sokan inkább elcserélték a kenyerüket a cigarettára.) Az orvosok persze kísérleteztek kormányzati utasításra, hogy miképpen lehetne a harci kedvet növelni, és különböző kábítószereket adtak később a katonáknak.
Manapság, ha egy katona képes megfelelni a fizikai kritériumoknak, ugyanúgy dohányozhat, ha nem, akkor vagy áthelyezik, vagy másik állást keres.
Akkor a kutyat nem erdekelte hogy mennyire káros. Ugyanolyan természetes dolog volt mint ma a telefon nyomkodasa.
Mellesleg lehet nem volt rajta szűrő, de nem biztos hogy rosszabbak voltak mint a mai mesterseges vacakokkal teletömött cigik.
Tehát akkor a cigi egyfajta hangulatjavító volt és lekötötte az ember figyelmét,így már értem.
És hogy kapták ezt meg egyébként naponta 1 doboz vagy oda adták előre az 1 heti adagot? Meg volt valami limit határozva hogy ki mennyit szívhatott?
A cigi/dohány ugyanúgy fejadag része volt, mint a konzerv, pl. Ha megnézel egy világháborús amerikai MRE adagot,(K vagy C ration) akkor abban van rágó és egy csomag cigaretta is. Az USA akkor a világ egyik legtöbbet cigiző országa volt, szívta civilben is mindenki. Tisztnek jobb ellátmány járt. A napi fejadag mellé a katonák vehettek a kantinból is cigit és dohányt plusz papírt( sokan ugyanis pipáztak, vagy maguknak sodorták a füstölni valót). Pl. a Don-kanyarban szolgáló katonák 1kg csomagot kaphattak hazulról, a tiszti kar persze többet. Ezen csomagokban is gyakran helyet kapott a cigaretta. Akkor sem dohányzott mindenki, márpedig a fejadag az járt. Aki nem dohányzott, az elcserélte a dohányosokkal másra, pl. kajára.(Vagy a civil lakossággal is üzleteltek.)
Hitlerék anti-dohányosnak voltak mondhatók. Egy német közlegény talán hat szálat kapott egy napra, vagy heti ötven szálat vehetett a kantinból. Mondjuk a fronton ezt nem sokat számolgatta senki. (Náluk már a civil életben is több helyen tilos volt akkor a dohányzás, de pl. Göring megtiltotta a tisztjeinek, hogy rágyújtsanak bizonyos esetekben)
A katonák a háború előtt civilek voltak, és már akkor is cigarettáztak.
Régen nem volt ilyen ellenpropagandája a dohányzásnak. Sőt mi több bizonyos társasági elvárás volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!