Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A kapitalista felfogásban a...

A kapitalista felfogásban a minél több pénz a cél, a kommunistában pedig a minél több munka?

Figyelt kérdés

2019. márc. 19. 14:21
 1/6 A kérdező kommentje:

Hallottam olyan sztorit a Rákosi-rendszerről, hogy vettek az amerikaiaktól kiszuperált John Deere traktorokat és cséplőgépeket, hogy növeljék a magyar mezőgazdaság teljesítőképességét, de útközben meggondolták magukat és nem hagyták az amcsi gépek használatát, mert azokkal kevesebb munkaerőre lett volna szükség a mezőgazdaságban és így nem tudtak volna minden parasztnak munkát adni. Az újonnan vett gépeket pedig berakták hangárokba porosodni "állagmegóvás" címszóval.

Ilyen valóban volt?

2019. márc. 19. 14:46
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom, nem voltam ott, de abszolút nem tartom hihető történetnek. Ott volt a vasfüggöny, még is hogy jutottak volna amerikai géphez? Szerintem ez kb felért volna az árulással. Hiszen ott volt a sok "nagyszerű" szovjet gyártmányú munkagép, aki elő állt volna egy ilyennel azt egyből küldték volna a gulágra. :D
2019. márc. 19. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Minél jobban elmaradott szinten tartották a termelést, annál több embert tudtak foglalkoztatni, hiszen a növekvő igényekhez nagyobb termelés kell, amit fejlődés nélkül csak még több ember tud kitermelni.

Ez eddig oké is, csak nem gazdaságos, illetve egy ilyen rendszert hosszútávon fejlesztés és gépesítés nélkül nem is lehet fent tartani.

2019. márc. 19. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Pupusz ***** válasza:
A kommunizmusban a kollektivizmus, az egyenlőség volt a lényeg. Mindenki beszolgáltat mindent a közösbe, onnan osztják újra, nehogy valakinek több jusson, mint a másiknak. Így halt éhen pl. több millió ukrán paraszt, akiktől mindent elvettek. Sztálin ezt persze külföldi ügynökökre és ukrán szabotálókra fogta. Akinek volt egy alkalmazottja, vagy két tehene az már kulálnak számított, azaz módos parasztnak, elvették tőle mindenét és büntetőtáborba hurcolták. Mindig évi több száz százalékos termelésről szólt a propaganda, mintha annyira bejött volna a kommunizmus, de ez csak duma volt. Egy Sztahanov nevű orosz munkást állítottak példaképnek, aki a propaganda szerint 5-ször annyi szenet bányászott ki, mint a többiek. Önszorgalomból persze. Volt ilyen nő a mezőgazdaságban is. Ezzel igyekeztek motiválni az embereket a saját munkájuk valódi haszna helyett. Magyarországon olyan sok ágytálat gyártottak, hogy már nem tudták eladni senkinek, de csak gyártották tovább, hogy legyen munkája az embereknek. Ezért is dőlt be és ezért adósodott el az ország, mert versenyképtelen volt. A propaganda nem helyettesítette a valódi gazdasági eredményeket.
2019. márc. 21. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 turatura válasza:

A munkabérért más számra végzett tevékenység a munka. Egyetlen ember sincs, aki ebből "minél többet" akar végezni. A munkabér a megélhetés pénzügyi forrása - természetes, hogy bárki többet akar belőle - tehát a pénzből, nem a munkából.


Ennek a kommunistasághoz semmi köze. #4 hozzászólása több mint félrevezető.

Amúgy pedig kommunizmus egyetlen napig sem volt még sehol a Földön. Ez csak szándékos meghamisítása a történelemnek. A tőkések tőkéje pedig nem pénz, mint a milliárdok bére.

De ezt itt nem lehet érdemben kifejteni.

2019. márc. 23. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha jól bele gondolok akkor mind a kettő fontos.

A munka eredménye hozza a fejlődést. Ha szétnézel magad körül akkor láthatod te is. Itt 75 évvel ezelőtt porrá volt rombolva szinte az egész ország. És most? Nyoma sincs az egésznek, maximum a lelkekben hordozzuk az emlékeket.

A pénzzel az a helyzet, hogy sajnos nem azok kapják akik dolgoznak hanem azok akiknek van hozzá poziciójuk, hogy eltegyék. Tőlünk nyugatabbra azért élnek jobban az emberek mert mindig jobban meg voltak fizetve. Itt a szocitáborban ez sosem volt szokás, mindig a minimumot adták az embereknek. Miért? Talán mert erre felé mindig is elnyomásban éltek az emberek: gondolj a csak török időkre, vagy a Habsburg uralomra. Tehát mikor a háború után ezek már nem voltak mindenki fellélegzett és nem a pénzt nézte. Hogy akkor meg az oroszok ültek a nyakunkra annak hátrányait felismerni kellett 40 év. A beidegzéseket kinőni újabb 40. Az azért sztem csak álom, hogy mi utolérjük a nyugati életszínvonalat

2019. márc. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!