Japán, Dél Korea és Kína hogy lett ennyire fejlett, gazdaságilag erős ország?
Japán, Dél-Korea: sokan vannak elkezdték az olcsó elektronikai dolgokat gyártani közben folyamatosan befektettek az oktatásba ami hosszabb távon megtérült.
Kína: gyerekmunka, bár őket fejlettnek nem mondanám, a nagyobb városok fejlettnek mondhatók ha a nyomornegyedeket nem számítjuk, de vidéken még mindig úgy élnek mint 200 évvel ezelőtt.
Kina nem olyan fejlett, meg a PPP-vel korrigalt GDP (ami eleve eleg ketes a sok silany minosegu, gyorsan osszetakolt epuletbol allo fantom varosok miatt pl.) is joval kisebb, mint magyarorszage, es a jovedelem eloszlas rosszabb, nagyobb resze aramlik a gazdagokhoz. Van budapesten par "gocpont", de meg ezek is fenyevekre vannak a kinai nyomornegyedektol a varosaikban.
Japan-Del-Koreanal meg megemlitenem a munkamoralt.
A többieket annyival egészíteném ki, hogy Japánt a második VH után az Egyesült Államok kvázi újjáépítette, és azóta is nagy erőkkel van jelen az országban. Dél-Koreában ugyancsak ott vannak a koreai háború kezdete óta. Most gondolom nem kell felemlegetnem, hogy mekkora volt a különbség az NSZK és az NDK között, amikor az NSZK-val volt ugyanígy az Egyesült Államok.
A huszadik században (főleg a második felében) az Egyesült Államok volt a világ gazdasági nagyhatalma, így ha hasonló mintára, némi támogatással , és a helyi munkamorált kihasználva ott létrehoztak egy jól menő gazdaságot ezekben az országokban, az nem meglepő.
Kína meg inkább még csak fejlődő ország. Kínában a fejlődést az hozta meg, hogy szocializmus jelszó alatt valójában egy kőkemény, inkább fasizmusra emlékeztető diktatúra van, mindent, és mindenkit beáldoznak a célok érdekében. Persze így elkészülnek a dolgok időre, ha meg (ahogy történt is már) a gyorsvasúthálózat nem lesz tökéletes, és párszázan meghalnak, akkor mi van? Majd kivégeznek valakit, ráverve minden felelősséget, és nyomják ugyanúgy tovább. Emberi jogok nélkül, és hatalmas mennyiségű kihasználatlan területtel/nyersanyaggal nem nehéz fejlődni.
"Emberi jogok nélkül, és hatalmas mennyiségű kihasználatlan területtel/nyersanyaggal nem nehéz fejlődni."
Jah, meg kornyezetre fittyet hanyva...
A munkamorál miatt lettek fejlettek. Japán elkezdte az olcsó munkaerővel, majd ezt ügyesen lecserélte a fejlett mérnökökra, stb.
Dél-Kore az óriási munkatempó és hihetetlen mennyiségű átlag munkaóra miatt (pár hónapja csökkentették le az elvárt munkaórát, de még ígyis jóval a miénk felett van).
Kína meg szintén az olcsó munkaerő miatt és amiatt, hogy ott a cégek bármit megtehetnek az olcsó munkaerővel. Itt olcsó munkaerő alatt nem óriási szegénységet kell érteni, vígan megélnek olyan szinten, mint mi, de ott már az is olcsónak számít. Ezekkel meg tényleg bármit engednek megtenni, valamelyik telefongyárnál például rákkeltő anyagokkal kellett tisztítani a telefon alkatrészeket le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!