Miért ilyen magasak az ingatlanárak Budapesten?
-csok
-alacsony alapkamat
-kevés az ingatlan
vagy mind eggyütt?
Sokadik kreatív kérdés a témában. Vagy ismétled önmagad, vagy nem tudsz olvasni. Mindkettő szabályszegő!
Hogy válaszoljak is:
Kereslet - kínálat.
Egyáltalán nem magasak az ingatlanárak. Úgy veszik a lakásokat az emberek mintha nem lenne holnap. Pörög a piac.
Számodra lehet magas az ár. Vannak régiók az országban ami olcsóbb. Borsod, szabolcs, lehet ott keresgélni.
A legtöbb ingatlan vásárló befektetési célú: egyszerű képlettel kiszámolják, hogy mondjuk egy átlag bérelhető budapesti ingatlanért kérnek havi 200-at, az éves 2.4 millió bevétel, ebből még adóznak 325 ezret (vagy nem adóznak) és akkor 10 év alatt 20-24 millió bevétel jön belőle.
Airbnb, vagy hasonló alkalmi kiadás esetén már éves szinten megvan nekik az 5 millió haszon (több is lehetne, de ott vannak üresjárati idők), az 10 év alatt 50 millió.
Van olyan befektető is, aki hitelre megveszi kiadás céljára a lakást, mert úgy számol, hogy például a hitele 100 ezer/hó, a bérleti díj 200ezer/hó és van 100ezer profitja havonta (ő azért nagyobbat kockáztat).
Ezért magasak az árak. Hiába drágák ezek az ingatlanok már az átlag halandónak, a gazdag befektetők akkor is megveszik, ha már nekik is drága lenne, mert úgy kalkulálnak, hogy hasznuk van belőle.
Hasonló a helyzet még Debrecenben, ahol nagy a kereslet a béringatlanokra, de a többi megyeszékhelyen már nem annyira, ezért utóbbiakban már olcsóbbak az ingatlanok. Ahol alig van kereslet az ingatlanokra, azokat is felhúzza az országos átlag (más kérdés, hogy így szinte már eladhatatlanok).
Van még a befektetőknek egy jelentősebb része, akik a hasznot nem elsősorban a lakás kiadásában látják, hanem abban, hogy később még emelkedik az ára és akkor majd eladják. Ők indíthatnak el egy nagy áresést, ha már úgy látják, hogy már nem emelkednek tovább az árak és piacra dobják a betárolt ingatlanaikat.
Illetve emellett egy gazdasági válság indíthat el egy áresés lavinát, ha az átlag lakásbérlőknek kevesebb lesz a pénzük, megszaporodnak az üresen álló addigi bérlakások, a befektetők meg az eladás mellett döntenek, ehhez hozzájön még a sok bedőlt hitel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!