A prolit azt a városi parasztokra szokták mondani?
Engem keresel?
Magamat röviden úgy szoktam jellemezni, hogy "a kétdiplomás parasztgyerek". Vidéken születtem és ötéves koromig ott is éltem, de mindkét diplomám műszaki, így az iparhoz tartozónak vallom magam. Ha úgy tetszik, sorsom közös az ipari munkavállalókkal, akiket régebben proletároknak (röviden: proli) hívtak.
A parasztok, mint azt az egyik előttem szóló nagyon helyesen megfogalmazta: a saját földjén, saját (vagy bérelt) eszközökkel földművelésből élő gazdálkodók, aki általában idény jelleggel, vagy esetleg folyamatosan is mezőgazdasági munkásokat; napszámosokat, béreseket, stb is foglalkoztatnak. Ez utóbbiak a "mezőgazdaság proletárjai".
Manapság sokak szemében a "proli" is, meg a "paraszt" is mást jelent, mint a fentebb leírtak; egyenlőnek tekintik a műveletlen, tanulatlan, ostoba emberrel. Ne felejtsd el, hogy minden, amit eszel, iszol, amiben alszol, amivel közlekedsz, stb., stb, szóval az összes materiális javakat valójában ez a két "embertípus" állítja elő. NEKED!
Bár József Attilának a cipőjét sem kötheti meg, Mensáros Lászlót kiemelkedő színművészünknek tartom. Ha fórumtársunk által fentebb leírtakat valóban mondta-írta-gondolta, akkor legyen olyan gerinces, hogy ennek az "alantas" "faj"-nak a munkájából ne kérjen, vagyis ne egyen, igyon, lakjon, közlekedjen, stb., stb...
Egyébként nincsenek "városi parasztok", csak műveletlen, ostobán viselkedő emberek vannak. Ez nem függ össze sem a lakóhellyel, sem a foglalkozással, még az életkorral sem!
A proli az a városi "tanulatlan" ,buta ember.
Meg lehet ismerni a gesztusairól,viselkedéséről ma is.
Nem mondhatom hogy tanulatlan,mert az iskolázottság nem egyenlő az intelligenciával.Elvégre számolni egy majmot is könnyű megtanítani.
Meglátásom szerint te is proli vagy. :-)
Mifelénk a vidéki emberek az ilyen megnyilvánulásokon mindig mosolygunk,s csak megkérdezzük: pesti?
Idősebbek azt mondják: "megszólalt a proli." XD
A válaszom gondolom nyilván érthető.De ha esetleg mégsem,akkor leegyszerűsítem:
Amikor a tükörbe nézel látni fogod mi/ki a proli. ;-)
Mindenki tudja, mit jelent a parszt és azt is tudjuk, hogy nem a falusiakra mondják, csak nem tudjuk megfogalmazni. de valaki ezt megtette:
" (1945 előtt, rosszalló) <Magukat a néptől elkülönítő, a dolgozó osztályokat lenéző személyek szóhasználatában:> az ún. „úri” illem szabályait nem ismerő, és ezért bárdolatlannak, faragatlannak tartott személy, kül. férfi. Közönséges paraszt; nagy paraszt: nagyon durva, neveletlen ember. Hiába, nem tud új körébe szokni, Kirí belőle mindig a paraszt. (Madách Imre) Szólni akart, nehogy azt mondják rá, paraszt. (Mikszáth Kálmán)"
A prolira is találtam egy jó megfogalmazást:
"a „proli” egy nyilvánvaló új jelentést kapott az elmúlt évtizedek során: az igénytelen, ízléstelen, kulturálatlan, de öntudatos és erőszakos figurákat hívjuk így."
A magyar nyelv rendkívül árnyalt kifejezésekre ad lehetőséget ezért a kérdezőnek az itt jellemző terjedelemben nagyon nehéz pontos választ adni, különösen, hogy a kérdésnek történelmi háttere van.
Csak pár szóval utalnék arra. hogy Magyarország túl sokáig jellemzően mezőgazdasági ország volt elég zilált, hektikusan változó birtokrendszerrel, nagyon nehezen beinduló ipari termeléssel kis létszámú iparos réteggel.
A földművelők, birtokosok általában ragaszkodtak a birtokaikhoz, a földnélküliek napszámosként, szolgálóként, dolgoztak. Ez utóbbi között, volt egy nem elenyésző létszámú réteg amelyre jellemző volt, hogy sem a tanulás sem a napi rendes munka nem tartozott a kedvencei közé. Ebből kifolyólag a falusi lét nem volt ideális számukra az akkoriban vidéken létező erős helyi társadalmi kontroll miatt.
Ez a réteg az ipar fellendülésével szívesen beköltözött a városba és igénytelen létéhez az iparban próbálkozott pénzhez jutni lehetőleg a legkisebb erőfeszítéssel. Természetesen kultúrája és az abból eredő tudatlansága, folytán azt a munkát kapta amit kaphatott. Ezek alkották később Kun Béláék primitív, de hatalmas öntudattal és pofával bíró hátországát akik ezekkel a képességekkel ország urai akartak lenni ...sajnos később idegen segítséggel lettek is. Ezek a prolik.
Szerintem a proli legjelemzöbb tulajdonsága a kisszerüség. Ez vicc jól mutatja mire is gondolok.
A csöves padját a ligetben elfoglalják más csövesek, igy nem tud hol aludni. Miközben egy könnycsepp legördül az arcán azt mondja magának "Csak nyerjek a lottón megveszem a liget összes padját.
A parasztok földdel rendelkezők, földbirtokosok voltak. Általában nem tanulatlanok, bár biztosan voltak köztük is nagyon egyszerű emberek. A lényeg, hogy vagyonuk volt, ezért nem keverendő a bérmunkásokkal, akik nekik dolgoztak, és főleg nem keverendőek a kommunistákkal, akik a parasztság fő ellensége volt. Módszeresen megfosztották a parasztokat minden vagyonuktól és tanulatlan tudatlan embereknek tartották őket, mert nem értették meg, hogy ez jó nekik. Na innen ered a paraszt kifejezés, amit az emberek egymásra mondanak, tehát nem számít, hogy van-e földje, vagy hogy városi-e. A paraszt elvileg többre tartja magát másoknál, de nem érdekli senki más problémája.
A proli is valami hasonló, a falusi városi ellentétből született. Olyan ember, aki lenézi a vidékieket. Bérlakásban él, gyakorlatilag semmije sincs, mégis úrnak hiszi magát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!