A prolit azt a városi parasztokra szokták mondani?
Nagyon egyszerű. Betelepül a paraszt a városba a jólét reményében és nem tud változtatni a mentalitásán. 1945-ig a legtöbb magyar falusi paraszt volt, akik közül a háború után sokan városba költöztek, így jött létre Magyarországon ez a réteg.
Én így látom. Jól látom?
Kíváncsivá tettél.
Valóban találtam hasonlót amit írtál pl. itt
ahol városi parasztnak azt írja, aki "felköltözött" Pestre, de vitte magával a szokásait, viselkedését is, nem lett valóban városi ember.
De találtam rá másikat is:
Ahol pedig éppen egy tősgyökeres városi embert ért alatta, aki megpróbálkozik a "parasztsággal" vagyis kertet csinál magának veteményessel, gyümölccsel és azzal foglalatoskodik szabadidejében.
Én amúgy még csak olyan kitételben hallottam korábban, amikor a prolira mondták, hogy városi paraszt és fordítva, ha le akartak valakit szólni. A városi nevezte városi parasztnak, hogy megkülönböztesse a szerinte sokkal emelkedettebb, műveltebb városi embertő és prolimnak nevezte ugyanazokat a vidéki, jelezve ezzel hogy egy városi bunkóról beszél és nem egy vidéki bunkóról.
A leírásod alapján nem.
Olyan szempontból hasonló a kettő, hogy a falusi műveletlen bunkó embert szokták parasztozni, a városi műveletlen bunkót meg prolizni.
A városi paraszt kifejezést még nem hallottam, de a "proli" a proletár szó rövidítése, annak a jelentésére meg rá lehet keresni a neten.
Ha esetleg erre már nem futja az energiádból, akkor itt egy lexikonbeli magyarázat:
A társadalom alsó szintjén lévő nincstelen munkás.
"A proli ravasz. Nem hisz neked, bizalmatlan.
Meg van győződve arról, hogy be akarod csapni. Pláne, ha tudja, hogy tanultál és szellemi munkából élsz. Tanulni csak azt lehet, hogy őt hogy kell becsapni. A gondolkodás funkcióját tulajdonképpen ebben látja. Ezért ab ovo védekező állásba helyezkedik, s inkább ő üt először, mielőtt te ütnél, és hiába magyarázod utána, hogy te nem is akartál ütni. Ezért nem lehet prolival barátkozni! Vagy ha barátkozol, eljön a pillanat, amikor fellázad tehetetlen butaságában, meg van győződve arról, hogy meg akartad alázni, fitogtatni akartad a tudásodat és ezzel valami őt kihasználni akaró célt elérni, tehát valamilyen módon a kultúrával "kivenni a fegyvert a kezéből", amivel neki örökké védekezni kell az "okos" világ ellen, és mindezekért végül elárul.
Elárul mindent: téged, a világot, a saját életét. A proli örökké érzékeny. Bosszút kell állnia. A proli a legszörnyűbb állat a világon. Bár nem akarom az állatokat bántani. A proli nemcsak a fölötte állóval szemben kegyetlen: a hasonló proli szomszédja épp úgy ellensége. Lesi, figyeli, hogy mije van. Ha egy hamutartóval többje van, már följelenti, álmában megöli (ez a rosszabb).
Tehát maguk között sem tudnak békességben élni. Nem véletlen, hogy régen nem hagyták őket szabadjára. Ma azt mondják, hogy azért nem, mert féltek, hogy az urakat fölfalják. Nem! Az urak féltek, hogy ők egymást fölfalják!" Mensáros László
Ezt ugyan nem ma írtam le a színész-óriás, de mai napig is tökéletesen helytálló...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!